Je pre vás smartfón už synonymom pre fotoaparát alebo ho stále považujete len za rýchle núdzové riešenie, ktoré nemá pri serióznom fotografovaní čo hľadať? Plánujete nákup drahšieho fotoaparátu v podobe digitálnej zrkadlovky či bezzrkadlovky? Kedy sa to hodí a aké výhody vám tento nákup prinesie?
Dnes už je dobre známym faktom, že smartfóny sú bezkonkurenčne najpoužívanejším druhom fotoaparátu na svete. Lacné kompakty dosiahli vrchol svojich predajov v roku 2010, kedy sa ich predalo 110 miliónov kusov, pričom v nasledujúcich rokoch začali extrémne rýchlo ustupovať do pozadia. V roku 2012 sa ich predaje prepadli na 80 miliónov, v roku 2014 na 30 miliónov a v roku 2016 na 10 miliónov. Je dosť dobre možné, že v tomto roku sa už prepadnú pod 5 miliónov kusov a po roku 2020 je ich budúcnosť otázna. Podoba fotografovania sa za poslednú dekádu skrátka výrazne zmenila.
Nejde tu pritom len o to, že fotoaparát v podobe smartfónu už nosí drvivá väčšina ľudí neprestajne so sebou (ročne sa predá viac ako 1,5 miliardy kusov). Ide hlavne o to, že kvalita fotografií, ktoré sú smartfóny schopné zaznamenať, neprestajne stúpa a pokrok, ktorý sa v tomto smere udial od roku 2015 či dokonca 2010 je vskutku masívny.
Vývoj pritom nezastal. Kým ešte na prelome rokov 2017 a 2018 reprezentoval najlepší mobilný fotoaparát Google Pixel 2, tesne nasledovaný Apple iPhone X a Huawei mate 10 Pro, za necelého polroka už bolo všetko inak a túto skupinu predbehli nielen Xiaomi Mi 8, Samsung Galaxy S9 a HTC U12+, ale hlavne Huawei P20 Pro, ktorý je v súčasnosti považovaný za smartfónového fotokráľa.
Keďže fotografický modul smartfónu, reprezentovaný optickou sústavou a CMOS senzorom je skutočne miniatúrny (má zhruba 5 mm), mohlo by sa zdať, že jeho schopnosti sú oproti mnohonásobne väčším riešeniam až magické.
Kľúčom ku všetkému je obrovský pokrok v tzv. výpočtovej fotografii, v rámci ktorej sa zaznamenaná obrazová informácia skutočne enormne automaticky upravuje rôznymi pokročilými algoritmami do vhodnejšej podoby. Pokrok v tomto smere pritom pokračuje tak rýchlo, že názor, ktorý ste si v tejto súvislosti vytvorili na základe telefónov starých 2 či 3 roky, je dnes absolútne a beznádejne zastaraný.
Mohlo by sa zdať, že pri súčasnom tempe pokroku už to nebude dlho trvať a smartfónové fotoaparáty sa čo do kvality fotografického výstupu vyrovnajú pokročilým fotoaparátom v podobe digitálnych zrkadloviek či bezzrkadloviek a pošlú ich na smetisko dejín. Niečo také však vskutku nehrozí a obrazový rozdiel, ktorý pokročilá fotografická technika umožňuje, bude z dôvodu neporaziteľných zákonov optiky naďalej obrovský.
KVALITA OBRAZU: NIE JE SENZOR AKO SENZOR
Pokročilé fotoaparáty sú veľké, ťažké a nosiť ich so sebou nie je žiadna radosť. Ich cena je pri tom vskutku nemalá. To všetko je však vykúpené ich obrovskými výhodami, ktoré sa dajú v základe zhrnúť do troch kategórií – obrazová kvalita, rýchlosť a konfigurovateľnosť.
Obrazová kvalita je pravdaže ten najočividnejší faktor, po ktorom pokukuje asi každý, kto si chce pokročilý fotoaparát zadovážiť. Jeden z hlavných prvkov, ktorý ovplyvňuje kvalitu snímky, je samotný fyzický rozmer obrazového senzora. Kým v prípade smartfónov ide obvykle o obdĺžnik veľký 5 × 4, alebo 4 × 3 mm, tak v prípade pokročilých fotoaparátov strednej triedy je najpopulárnejším formátom APS-C s veľkosťou okolo 22 × 15 mm (stretnúť sa dá s rozmermi 20,7 × 13, 8 mm – až 28,7 × 19,1 mm).
Jeho plocha je teda viac ako 16-krát väčšia. Úplne špičkové fotoaparáty, určené pre profesionálov a najnáročnejších používateľov, používajú ešte väčšie senzory, označované aj ako „full frame“, čo sa dá voľne preložiť ako celoobrazový formát. Ich pomenovanie je odvodené od pôvodného 35 mm fotografickému filmu z analógovej éry fotografie, pričom ich rozmery sú 36 × 24 mm. Full-Frame senzor je teda viac ako 40-krát väčší, ako senzor smartfónu a zhruba 2,5-krát väčší, ako APS-C. Ich výroba je komplikovaná a nákladná (z hľadiska zachovania kvality na takej veľkej ploche), a preto sa používajú hlavne vo fotoaparátoch z vysokých cenových hladín.
Bežný používateľ tento parameter pravdaže vôbec nevníma a všimne si maximálne údaj v megapixeloch. Počet megapixlov určuje, aký počet samostatných detektorov sa na senzore nachádza. Údaj 12 Mpx hovorí o tom, že ich je 12 miliónov, pričom každý tento bod je jedným pixelom výsledného obrázka. Mnoho ľudí, ktorí sa fotografiou príliš nezaoberajú, je z tohto dôvodu zaskočených tým, že senzory pokročilých fotoaparátov majú podobný alebo niekedy aj totožný počet pixelov, ako niektoré smartfónové fotoaparáty.
To, aký je senzor fyzicky veľký, však do tejto problematiky výrazne vstupuje, pretože určuje to, ako veľký jednotlivý detektor je a aký má odstup od ostatných. Väčšia plocha senzora umožňuje väčšie pixely, čo sa prevtelí do lepšieho výkonu z hľadiska dynamického rozsahu a výkonu v rámci ISO.
Väčšia plocha takisto umožňuje, aby sa na senzor zmestilo viac detektorov v dostatočnej veľkosti, pričom špičkové fotoaparáty súčasnosti ich obvykle poskytujú 24 miliónov (24 Mpx) a viac. Výsledkom je precíznejšia fotografia z hľadiska zachytených detailov i farieb.
Kvalitu fyzicky veľkého senzora a optiky zbadáte okamžite v prípade, že si na veľkom monitore pozriete fotografiu v plnej veľkosti. V prípade fotografie zo smartfónu budú jednotlivé malé prvky neostré, rozmazané a často až komicky zdeformované. Tento fakt je na maličkom 5“ displeji úspešne skrytý z dôvodu rozlišovacej schopnosti nášho oka, ale akonáhle si fotku priblížite, alebo pozriete na väčšom displeji, niet pred tým úniku.
Výsledkom je, že priblíženie nejakej časti fotografie nie je príliš dobrým zážitkom, pričom použiteľnosť nejakého jej výrezu je značne biedna. To je problémom v prípade, že chcete fotografie predávať v rámci rôznych fotobaniek, pretože potenciálny kupca sa zrejme neuspokojí s tým, že fotka vyzerá dobre len vo veľkosti, ktorá by sa dala označiť ako „náhľad“. Faktom proste je, že z hľadiska zaznamenaného detailu na úrovni pixelov je obvykle viac ako 10-megapixelový maličký senzor smartfónu schopný zaznamenať to, čo veľký 3 až 5-megapixelový.
Veľký obrazový senzor a optická sústava takisto umožňujú mimoriadne dobrý efekt izolácie konkrétneho objektu z hľadiska stupňa ostrosti. Tento efekt, pri ktorom sa objekt v popredí doslova „rozsvieti“, zatiaľ čo okolie sa decentne rozostrí a rozmaže (označuje sa to aj ako bokeh), sa smartfóny pokúšajú relatívne úspešne simulovať softvérovou cestou. Na dosiahnutie daného efektu optickou cestou sú ich rozmery skrátka primalé.
Maličké pixely majú slabinu takisto z hľadiska zaznamenávania dynamického rozsahu, pri ktorom je značný rozdiel medzi tmavými a svetlými miestami scény. Smartfóny s týmto problémom dnes zdatne bojujú softvérom, v rámci automatického používania HDR, avšak ten nie je odpoveďou na všetko. Možnosti zachytenia vysokého detailu tieňov, jasných častí a farieb sú skrátka limitované a aj keď výpočtová fotografia často vyprodukuje na pohľad efektný snímok, často je na hony vzdialený od toho, čo ste videli na vlastné oči.
KEĎ FOTKA NIE JE PROSTRIEDOK, ALE CIEĽ
Základný argument o obrazovej kvalite zaznamenanej fotografie nepresvedčí každého. Obrovská cena, ktorá sa pohybuje na niekoľkých stovkách a dokonca aj niekoľkých tisícoch eur, sa používateľom prehĺta naozaj ťažko. To je pravdaže cena len za samotný fotoaparát a extrémne kvalitné objektívy, ktoré na naň namontujete, sa môžu dostať na podobné, či ešte vyššie ceny. Takúto investíciu samozrejme netreba nutne vykonať ihneď a svoju výbavu si môžete rozširovať časom podľa potrieb.
Cena ale nie je jediné negatívum. Žiadna radosť nie je ani nosenie. Veľkosť a váha pokročilých fotoaparátov je značná a ak si nejaký zavesíte na krk a vydáte sa s ním napríklad na turistiku, veru sa poriadne prenesie. No a v neposlednom rade sa dá poukázať aj na faktor nutnosti učenia, pretože pokročilá profesionálna technika vyžaduje aj pokročilého používateľa, ktorý s ňou vie správne zaobchádzať.
Nikomu netreba asi pripomínať, že ľahučký smartfón, nosený neprestajne vo vrecku, ktorý zvládne získať čo najlepšiu možnú fotku aj v prípade, že ho ovláda človek s nulovou znalosťou fotenia, je preferovaný drvivou väčšinou populácie. To ale v základe nie je výčitka smerom k pokročilým fotoaparátom. Paralelou môže byť jednoduchosť pridávania farebného filtra prstom na Instagrame a schopnosť pokročilých úprav fotografie napríklad v pokročilom editore ako je Photoshop. Je jasné, že práca v tom druhom menovanom je omnoho zložitejšia, pretože kvalita možného výstupu je diametrálne odlišná.
Kedy by ste teda mali o nákupe pokročilého fotoaparátu naozaj uvažovať? Odpoveď sa dá pomerne výstižne zhrnúť do vety: keď je fotka pre vás cieľ a nie prostriedok. Ak si idete niekam odpočinúť na dovolenku a popritom si chcete urobiť pár fotiek toho, ako stojíte so zmrzlinou u nejakej pamiatky, samozrejme, že je najvhodnejšie zariadenie smartfón. Takéto fotky sú totiž na oživenie vašich neskorších spomienok a takisto na to, aby ste na sociálnej sieti ukázali svojim priateľom ako ste sa mali.
To isté sa dá povedať o fotkách z každodenného života okolo vás, či už z hľadiska rodiny, domácich zvieratiek či obeda a takisto v praktických prípadoch zaznamenávania nápisu na tabuli, fyzického dokumentu, nákresu a podobne. Najlepší je na to skrátka ten fotoaparát, ktorý máme stále vo vrecku.
Ak je ale fotografovanie výraznou súčasťou vašej práce (napr. dokumentaristika), či je dokonca vašou prácou samotnou (profesionálny fotograf), je naopak jedinou správnou voľbou pokročilý fotoaparát. Pri profesionáloch to však nekončí. Sú tu aj nadšenci do fotografie, ktorých vonkoncom nie je málo. Ak je pre vás fotenie koníčkom a radi si niekam vyrazíte práve preto, aby ste získali nejaké pekné fotky, je pre vás pokročilý fotoaparát tou správnou voľbou.
Pre mnohých ide pri tom o investíciu, ktorá je na mnoho rokov a možno aj dekádu (na rozdiel od telefónu). Na pokročilý fotoaparát je tu možné nazerať ako na pokročilý notebook či desktop. Ani ten si do vrecka od nohavíc nedáte, ale vám ako čitateľom TOUCH IT rozhodne nemusíme hovoriť, aké výhody oproti smartfónu prináša.
V článku sme sa zatiaľ dostali k jednej hlavnej výhode pokročilých fotoaparátov, ktorou je kvalita obrazového výstupu vyplývajúca okrem iného aj z veľkosti a kvality obrazového senzora. To však vonkoncom nie je všetko a už sme naznačili, že ďalšími základnými výhodami týchto fotoaparátov je rýchlosť a takisto konfigurovateľnosť. Ak sa fotografii príliš nevenujete, zrejme bude na vás argument rýchlosti pôsobiť trochu mätúco.
Možno máte totiž dojem, že smartfón vytiahnete z vrecka rýchlo a fotku vytvoríte okamžite. Je to však značne klamlivé, pretože ich pomalosť sa prejavuje na dlhom čakaní na zaostrenie a spúšťovom oneskorení. Možno sa vám už ixkrát stalo, že ste pri pokuse odfotiť nejakú skvelú momentku smartfónom zistili, že fotka „cvakla“ o sekundu neskôr, ako ste chceli. Ba čo viac, nezriedkavo pri priblížení alebo na väčšom monitore zistíte, že fotka je značne rozostrená.
Pokročilý fotoaparát má oproti smartfónom masívnu výhodu v podobe rýchlosti závierky, rýchlosti záznamu a ostrenia. Kvalitný fotoaparát dokáže zaznamenať až desať snímok za sekundu v plnom rozlíšení, pričom na každú dokáže zaostriť. To si pravdaže netreba zamieňať s videom zloženým z 30 či 60 snímok za sekundu, ktoré na samostatné plne kvalitné fotografie rozhodne nerozložíte (Full HD rozlíšenie má 2 Mpx, 4K už 8 Mpx).
Moderné smartfóny sa snažia ponúknuť funkciu „burst“ pri ktorej je zaznamenaný väčší počet fotiek v rýchlom slede, avšak ostrenie je hromadné pre celú sériu. To je problém, ak sa objekt pohybuje rýchlo smerom k vám či od vás. Akčné športové fotografie, ktoré vidíte v časopisoch či na spravodajských weboch, sú takmer výhradne vykonané profesionálnymi zrkadlovkami. Tieto udalosti sa totiž odohrávajú za rýchleho pohybu cieľových objektov a smartfóny sú na ne obvykle príliš pomalé.
Pri fotení športu sa bez kvalitného teleobjektívu nezaobídete, pretože ste od svojho cieľa niekoľko desiatok metrov ďaleko. Nevyhnutnosťou je takisto blesková rýchlosť ostrenia a krátka uzávierka pre zamrznutie ostrého okamihu: