K dispozícii bude aj v 4G verzii.
Huawei na veľtrhu IFA 2019 predstavil svoj nový procesor pre vlajkové lode. Kirin 990 prináša tradičné vylepšenie výkonu, dokonalejšiu optimalizáciu a energetickú efektivitu. Úplnou novinkou je zabudovanie 5G modemu.
5G modem bude súčasťou jednej verzie procesora Kirin 990, k dispozícii bude aj 4G verzia. Oba modely sa čiastočne odlišujú parametrami a rozmermi, výkon a funkcionalita však bude v oboch prípadoch totožná.
Kirin 990 v 5G verzii je prvým 7 nm+ procesorom, ktorý je vyrábaný EUV technológiou a obsahuje zabudovaný 5G modem. Zároveň je to prvý procesor s podporou 5G sietí štandardu NSA a SA. Ďalším prvenstvom je 16-jadrový grafický čip a Huawei sa chváli aj novou architektúrou neurónovej jednotky.
Optimalizovaný pre 5G aj pre budúcnosť
Všetky tieto vlastnosti sa vám možno zdajú nezrozumiteľné, avšak v praxi to znamená, že Kirin 990 je navrhnutý tak, aby si rozumel s dnešnými 5G sieťami, ale aj s tými budúcimi. Huawei udáva teoretické rýchlosti prenosu do 2,3 Gbps v prípade sťahovania a 1,25 Gbps v prípade odosielania dát.
Kirin 990 je optimalizovaný aj na komunikáciu s vysielačom v miestach, kde je 5G pokrytie slabšie a komunikácia s 5G sieťou by mala spotrebovávať až o 44% menej energie ako konkurenčné riešenie. Tak je to dnes, je zrejmé, že v budúcich mesiacoch budú svoje čipy optimalizovať aj ostatní výrobcovia.
Kirin 990 5G tiež bude podporovať používanie dvoch SIM kariet v režime 5G + VoLTE alebo VoLTE + VoLTE Incoming. Laicky povedané, ak budete s oboma SIM kartami pripojení do 4G VoLTE siete, druhá SIM karta bude schopná prijať hovor, aj keď budete aktívne telefonovať pomocou prvej karty. To je jedno z hlavných obmedzení dnešných Dual SIM telefónov.
Inteligentnejší procesor
Huawei sa chváli, že vylepšil výkon neurónovej jednotky, resp. výrazne zvýšil jej efektivitu v prípade niektorých úkonov. Rozpoznávanie tváre tak bude spotrebovávať iba 15 mA energie, pretože sa využije nové energeticky efektívne jadro. V prípade výkonného jadra je spotreba až 24× vyššia, toto jadro sa používa na náročnejšie úlohy.
Medzi náročnejšie úlohy patrí napríklad automatické rozpoznanie viacerých osôb vo videu – následne môžete meniť pozadie, aplikovať efekt rozmazaného pozadia alebo odstraňovať nepotrebné objekty a osoby.
8 jadier a 16-jadrová grafika
Kirin 990 pozostáva z 8 jadier. 2 výkonné jadrá majú frekvenciu 2,86 GHz a sú určené na najnáročnejšie úlohy. Ďalšie dve jadrá majú takt 2,36 GHz, zvyšné štyri jadrá pracujú s frekvenciou 1,95 GHz.
Huawei sa chváli, že Kirin 990 5G dosiahol v teste Geekbench 3892 bodov, resp. 12402 bodov v prípade viacjadrového výkonu. Je to o 10% viac ako získal Snapdragon 855. Procesor je zároveň energeticky efektívnejší, takže hranie hier pri vysokom výkone spotrebováva menej energie ako konkurencia – môžete sa teda hrať dlhšie.
Lákadlom Kirinu 990 je tiež 16-jadrový grafický čip a dokonalejšie spracovanie obrazu. Vďaka tomu by malo na fotkách a vo videu vyniknúť viac detailov ako v minulosti.
K dispozícii bude aj 4G verzia
4G verzia Kirinu 990 má o jedno jadro menej v rámci neurónovej jednotky a má trošku nižšie frekvencie stredných a malých jadier. Huawei to vysvetľuje tým, že v prípade 4G konektivity sa v jeden moment spracováva menej dát ako v prípade úplného využitia potenciálu 5G sietí. Dáva to zmysel.
Kirin 990 bude poháňať smartfóny radu Mate 30. Očakávame, že Huawei predstaví 4G aj 5G verzie telefónov. Následne sa s Kirinom 990 stretneme vo vlajkových lodiach radu P40 a tento procesor použije vo svojich vlajkových lodiach aj značka Honor.
Prečítajte si aj:
Huawei FreeBuds 3: Porazia AirPody od Applu? Funkciami určite