Ľahká výmena batérií aj v moderných smartfónoch? Čoskoro možno realita

1

Výmena batérií bola donedávna pomerne jednoduchá.

Nevyžadovala sa pri nej žiadna odborná pomoc a používatelia mohli na svojom smartfóne ľahko otvoriť zadný kryt, aby získali k vymeniteľnej batérii prístup. Vymeniteľná batéria v smartfónoch bola v minulosti skôr normou ako výnimkou. V dnešnej dobe je však jej výmena neľahká úloha, ktorá si vyžaduje špecializovaný zásah. Môže sa to však čoskoro zmeniť, pretože EÚ v súčasnosti pripravuje plán, aby sa batérie dali opäť ľahko vymieňať.

Podľa nedávnej správy z holandskej finančnej publikácie Het Financieele Dagblad chce EÚ prinútiť výrobcov elektroniky, aby umožnili ľahšiu výmenu batérií. Udržateľnosť sa zdá byť základnou myšlienkou tohto návrhu, pretože ľahšia výmena batérií umožní používať smartfóny dlhšie, a tým vytvárať menšie množstvo elektronického odpadu, čo dáva zmysel. 

Batéria v smartfóne

Zdroj: XDA-Developers

Návrh by mal byť predstavený v polovici marca a údajne má ďalej presadzovať aj širšiu recykláciu výrobkov, opätovné použitie surovín a udržateľnejšiu výrobu.

Správa prichádza len pár týždňov po tom, ako EÚ hlasovala za to, aby prinútila výrobcov smartfónov prijať USB Type-C ako štandardný port pre všetky zariadenia. Očakáva sa, že štandardizácia týchto portov spojená s ľahko vymeniteľnými batériami výrazne zníži negatívny dopad na životné prostredie.

Zdroj: XDA

Prečítajte si aj:

Ako s batériou v telefóne v zime a prečo sú k nabíjačke len krátke káble?

O autorovi

Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web. Zaujímam sa o smartfóny, aplikácie, gadgety, nositeľnú elektroniku a technologické vízie. Medzi moje najobľúbenejšie voľnočasové aktivity patrí šport, hudba a moje štyri dcéry.

Jeden komentár

  1. vojtech krivda on

    Moja predstava budúceho mobilu:
    e-sim, veľká vstavaná pamäť bez SD karty
    Iba bezdrôtové nabíjanie. Bez portu na slúchadlá. Výsledný dizajn je plne zastavená uzavretá trochu hrubšia karta, do ktorej sa nedostane prach ani voda. Tá EU s tou ich vymeniteľnou batériou to kazí

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>