Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Byť albínom je napospol nielen zvláštnosť, ale často aj stigma, ba v niektorých končinách sveta priam fatálny ortieľ. Ľudia s poruchu tvorby melanínu v minulosti často čelili diskriminácii, prenasledovaniu a dokonca vraždám pod vplyvom spájania tejto odchýlky s čiernou mágiou a čarodejníckymi silami.

Ayimpoka žije so svojou rodinou v mestečku Bolgatanga v Ghane, doma ju zahŕňajú láskou a ochranou a miestne mimovládky jej poskytujú starostlivosť na každotýždňovej báze. Španielska fotografka Sara De Antoniová Feuová zviditeľnila jej príbeh o to viac, že sa stala laureátkou absolútneho honoru Grand Prize v rámci projektu Nikon Photo Contest 2018-2019 po tom, ako najprv získala zlato v kategórii jednotlivých snímok v sekcii Nasledujúca generácia.

V deň vzniku predmetnej fotografie sa Ayimpoka práve zotavovala z malárie a sužovala ju aj popálená koža z celodenného pobytu na slnku.

„Pred dvoma mesiacmi som zašla do Bolgatangy a venovala som jej výtlačok tejto fotografie. Dozvie sa aj o tomto ocenení a bude mať radosť. A ja si na základe tohto ocenenia budem môcť dovoliť zásobiť ju opaľovacím krémom minimálne na rok,“ hovorí Sara De Antoniová Feuová.

Šéf medzinárodnej poroty Neville Brody konštatuje: „Podľa mňa táto fotografia zachytáva ľudský príbeh tak vydarene a výstižne, že ho úplne všetci môžeme pochopiť a precítiť na prvú dobrú. Výjav síce zjavne vypovedá o utrpení, ale zároveň vnímame vyváženie nádejou a ľudskosťou.“

Brody k technickej stránke tejto dojímavej fotografie dodáva: „Kompozícia je citlivá – objektív na jednej úrovni s očami dieťaťa, ktoré sa nachádzajú v strede záberu, ale hľadia inam, čo im dodáva zraniteľnosť, nevinnosť a autentickosť.“

Líder výberovej komisie napokon sumarizuje: „Je to vskutku dôstojná víťazná fotografia. Jedna z tých, ktoré nám pripomínajú našu povinnosť angažovať sa a dávať priechod humanite a láskavej empatii v dnešnom sebeckom svete.“

Nikon Photo Contest 2018-2019 bol 37. edíciou a prilákal rekordných 97 369 príspevkov od 33 000 účastníkov zo 170 krajín a regiónov. Aktivita, ktorej prvý ročník sa konal v roku 1969, oslávila 50. výročie a je jednou z najrozsiahlejších svojho typu na svete. Príspevky sa posielali do troch kategórií: Open (Otvorená – bez vekového obmedzenia) s témou Zmena (Change), Next Generation (Nasledujúca generácia – autori do 25 rokov) s témou Identita (Identity) a Short Film (Krátky film) s témou Nádej (Hope).

 

Značky: