Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Lenovo spoločne s partnerskou medzinárodnou neziskovou organizáciou Wine To Water otvorili v rámci tohtoročného Dňa Zeme  tému životne dôležitého spojenia medzi vodou, komunitami a technológiami.

V bratislavskom sídle spoločnosti Lenovo, ktoré je najväčším centrom zdieľaných služieb v rámci EMEA siete, zamestnanci vyskladali 30 filtrov na pitnú vodu od Wine To Water, ktoré poputujú na Ukrajinu, do Turecka alebo Sýrie v rámci medzinárodnej krízovej pomoci. Jeden plastový filter zachytáva až 99,99 % škodlivých baktérií a dokáže poskytovať čistú vodu pre 12 ľudí približne 10 rokov. Za jeden rok tak nahradí až viac ako 100 000 plastových fliaš.

„V spoločnosti Lenovo uznávame hodnotu vody a našu úlohu pri jej ochrane ako životne dôležitého prírodného zdroja, najmä preto, že voda hrá úlohu v mnohých operáciách spoločnosti Lenovo. Minulý rok sme sa spojili s Wine To Water, aby sme ešte adresnejšie dokázali pomáhať komunitám po celom svete, ktoré ohrozuje a znevýhodňuje limitovaný prístup k vodným zdrojom či pitnej vode. Som rada, že náš bratislavský office patrí k tým najaktívnejším, pokiaľ ide o dobrovoľnícke aktivity a spoločne sa nám podarilo poskladať 30 filtrov, ktoré vyrobia počas svojej ročnej životnosti hektolitre pitnej vody,“ hovorí Karolína Kotelesová, EMEA Program Manager v Lenovo Foundation.

Karolína Kotelesová, EMEA Program Manager v Lenovo Foundation_zmZdroj: Lenovo

Najčastejšia príčina vo svete, že sa dnes dieťa nedožije viac ako 5 rokov je znečistená voda. Viac ako 2 miliardy ľudí nemajú zdroj bezpečnej pitnej vody ani v roku 2023.

„Prístup k pitnej vode je len začiatok. Keď zabezpečíte ľuďom vodu, všetko sa zmení. Deti môžu tráviť viac času v škole, dievčatá nemusia počas menštruácie vynechávať školu, zlepší sa celkové zdravie a hygiena, zostane viac času na zárobkové činnosti a komunity prosperujú,“ vysvetľuje Courtney Mattar, Director of Partnerships & Philanthropy, Wine To Water.

Plastový filter vydrží až 10 rokov poskytovať pitnú vodu 12 ľuďomZdroj: Lenovo

Spoločnosť Lenovo sa angažuje v oblasti boja proti klimatickým zmenám a zvyšovaní bezpečnosti vody už dlhé roky. Ešte v roku 2021 uvítalo iniciatívu generálneho sekretára OSN, tzv. Water Mandate, ktorá mobilizuje vedúcich predstaviteľov komerčného sektora k riešeniu globálnych problémov s vodou prostredníctvom podnikového vodohospodárenia. Lenovo nepoužíva vodu vo výrobnom procese, ale na podporu zamestnancov vo svojich pobočkách po celom svete a na niektorých miestach na chladenie budov či terénne úpravy. Spotrebu vody však prísne sleduje a z roka na rok ju znižuje. Bratislavské Lenovo patrí k pobočkám s najnižšou spotrebou vody na zamestnanca.

„Vodou a prístupom k nej viete ovplyvniť kvalitu života ľudí do budúcna a ovplyvníte nie len jednotlivca, ale celé komunity. Voda a klíma sú aktuálne dva najväčšie problémy ľudstva a Lenovo sa zaviazalo vo svojich strategických plánoch spotrebu vody znižovať, čo sa nám aj darí. To však nestačí, preto chceme zároveň prispieť k zlepšeniu života tých, ktorí zápasia s jej nedostatkom,“ zdôrazňuje Anna Skrobankova, Manager, Lenovo EMEA Environmental, Social, Governance (ESG)

Anna Skrobankova, Manager, Lenovo EMEA Environmental, Social, Governance (ESG)_zmZdroj: Lenovo

Značky: