Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • 18 slovenských a 8 medzinárodných vlakov podporí prázdninový turizmus už od tejto soboty 17. júna
  • Minuloročnou najobľúbenejšou trasou bola trasa Košice – Stará Ľubovňa, využilo ju až 28 % cestujúcich
  • ZSSK už spustila aj predpredaj výhodných letných celosieťových lístkov SLOVAK

Turistická sezóna je oficiálne tu. Už od štvrtka 15. 6. môžu turisti navštevovať letné turistické chodníky. Túto turistickú sezónu podporí aj 18 letných vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré začnú premávať už tento víkend, konkrétne od soboty 17. 6. až do nedele 17. 9. 2023. Spoje obohatí aj 8 medzištátnych sezónnych vlakov do Poľska a pravidelný autovlak do Splitu.

Letný vlak uprostred Slovenského raja prechádzajúc jednou z najkrajších oblastí na našich tratiach
Letný vlak uprostred Slovenského raja prechádzajúc jednou z najkrajších oblastí na tratiach ZSSK

„Letné vlaky sú skvelá možnosť, ako cestovať za zážitkami ekologicky a udržateľne. Verím, že si aj tento rok nájdu množstvo priaznivcov. Včera sa oficiálne začala letná turistická sezóna a rád by som vyzval všetkých, ktorí sa chystajú už počas tohto víkendu niekam do prírody alebo na výlet, aby nechali autá doma a cestovali či už Letnými vlakmi alebo aj tými zo štandardnej ponuky,“ povedal minister dopravy Pavol Lančarič.

Mapa tohtoročných letných vlakov
Mapa tohtoročných letných vlakov

Letné vlaky sú tento rok zapracované v cestovnom poriadku už od začiatku platnosti grafikonu vlakovej dopravy (GVD) 2022/2023, čiže sú ľahko vyhľadateľné aj v e-shope ZSSK. Lístky na letné vlaky si už dnes viete kúpiť aj v aplikácii IDeme vlakom.

ZSSK vypravuje letné vlaky v koordinácii s objednávateľom dopravných výkonov Ministerstvom dopravy SR (MD SR), národným portálom cestovného ruchu Slovenska Slovakia Travel a krajskými organizáciami cestovného ruchu (KOCR).

Vyberte sa vlakom k vodným plochám v Slovenskom raji či na turistiku
Vyberte sa vlakom k vodným plochám v Slovenskom raji či na turistiku

Pri príprave harmonogramu ZSSK vychádzala zo skúseností z predchádzajúcich rokov. Opäť teda nebude chýbať ani linka z Košíc do Starej Ľubovne, ktorá bola minulý rok najobľúbenejšia, pričom ju využilo až 28 % cestujúcich letných vlakov.

„Tešíme sa, že naši cestujúci sezónne letné vlaky čoraz viac obľubujú a vyhľadávajú. Počas minuloročnej turistickej sezóny ZSSK letnými vlakmi za 176 dní prepravila viac ako 43-tisíc spokojných cestujúcich, pričom priemerná denná obsadenosť týchto vlakov bola 246 osôb. Rok predtým sme prepravili bezmála 42-tisíc cestujúcich,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK, Roman Koreň s tým, že ZSSK prepravila počas mesiacov júl a august 2022 celkovo viac ako 11 miliónov cestujúcich, čo je nárast oproti sezóne 2021 o 18 %.

Objednávateľom dopravných výkonov je MD SR, ktoré zároveň tieto spojenia finančne zastrešuje. Vo vlakoch platí štandardný cenník ZSSK vrátane všetkých druhov zliav i 100 % zľavy z cestovného. Vo vlakoch je možné využiť cenník REGIONAL v zmysle platného Prepravného poriadku ZSSK (na vzdialenosť max. 60 km v 2. vozňovej triede vo vlakoch Os, Zr a REX).

Toto leto vás prevezú letné vlaky na týchto trasách:

  • Košice – Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa (4 vlaky),
  • Košice – Bardejov (2 vlaky),
  • Košice – Červená Skala – Banská Bystrica (1 vlak),
  • Prešov – Červená Skala – Banská Bystrica (3 vlaky),
  • Prešov – Stakčín (4 vlaky),
  • Banská Bystrica – Červená Skala – Mlynky (2 vlaky),
  • Zvolen – Štúrovo (2 vlaky).

V rámci letnej sezóny sa vlakom preveziete aj do zahraničných destinácií, konkrétne:

Kompletný zoznam všetkých letných vlakov nájdete v predchádzajúcej tlačovej správe k letným vlakom www.zssk.sk/aktuality/letne-vlaky-2023/.

A aby pozitívnych správ nebolo málo, počas letnej sezóny ZSSK pre verných cestujúcich pripravila aj ponuku celosieťových cestovných lístkov SLOVAK, s ktorou minulý rok prepravila takmer 2 900 cestujúcich.

Ponuka platí v termíne 1. 7. – 31. 8. 2023 (do 24:00) na celom Slovensku v 2. vozňovej triede vo všetkých vlakoch ZSSK, pričom predpredaj bol už spustený. Lístky z ponuky SLOVAK si možno zakúpiť v ktorejkoľvek pokladnici ZSSK alebo pohodlne prostredníctvom e-shopu na stránke zssk.sk.

Kompletné informácie o ponuke SLOVAK nájdete tu à www.zssk.sk/zlavy-cestovne/letna-ponuka-slovak/.

Značky: