Leto je čas prázdnin a rôznych detských táborov. Ja sa jedného zúčastňujem pravidelne každý rok ako hlavná vedúca. Tábor sa koná na východnom Slovensku a tento rok sme mali až 100 detí vo veku od 6 do 16 rokov. Je to fyzicky aj psychicky veľmi náročné, nakoľko musíte byť v strehu 24 hodín denne počas ôsmich dní. No je to zároveň aj skvelý reset od pracovných vecí, keďže počas dní strávených v tábore na prácu ani nepomyslím. Každý rok píšeme do pokynov, aby deti nechali mobilné telefóny doma. No takmer nikto to nerešpektuje, a preto sme sa tento rok rozhodli, že všetky mobilné telefóny na začiatku tábora vyzbierame a deťom ich vrátime až na konci. Pokiaľ sa niekto chcel spojiť s rodičmi, mohol tak urobiť vo vyhradenom čase, väčšinou po obede alebo po večeri.

Hlavným dôvodom, prečo sme sa rozhodli telefóny zbierať bolo najmä to, že sme chceli dnešným deťom ukázať, že plnohodnotne tráviť čas sa dá aj bez mobilného telefónu. Niektoré deti mali najskôr problém sa svojho elektronického miláčika vzdať a klamali nám, že žiaden telefón so sebou nemajú, no nakoniec sa nám podarilo všetky telefóny vyzbierať. A tak mohla začať „odvykačka“. Prvé dva dni bolo na niektorých deťoch badať „abstinenčné príznaky“, a to najmä v čase odpočinku a osobného voľna. Ale neskôr si väčšina detí na mobilný telefón ani nespomenula. Deti objavovali čaro exteriérových hier, ktoré sme sa my hrávali ako deti bežne, spoznávali prírodu na vlastnej koži a nie len na obrazovke telefónu, naučili sa čítať mapu a orientovať sa v terénne bez GPS, riešili rôzne úlohy v tímoch a pomocou vlastných vedomostí bez potreby sa na všetko pýtať „strýka Googla“.

Bolo skvelé vidieť, že aj dnešné deti sa dokážu spolu rozprávať, zabávať, tancovať a sú šťastné aj bez mobilných telefónov. Mali by sme dnešným deťom dopriať viac takejto voľnosti a radosti a ukázať im, že aj bez technologických vymožeností sa dá žiť plnohodnotný život. Skúste si napríklad niekedy urobiť celá rodina víkend bez mobilov. V piatok večer ich odložte do šuplíka a spoznávajte svet aj so svojimi deťmi na vlastné oči a nie len cez displej telefónu. Zoberte ich do prírody, pospomínajte si na svoje detstvo a ukážte im, ako ste sa hrávali vy, keď ste boli v ich veku. Uvidíte, aké osviežujúce to bude nielen pre vaše deti, ale aj pre vás 😊

 

Značky:

Xénia Rybáková

Xénia Rybáková
Zaujíma ma všetko čo je smart, či inteligentné. V domácnosti, na ruke, či v ruke, ale aj nové technológie na kolesách.