Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Značka Lexus je od začiatku svojej histórie známa inovatívnymi riešeniami. Je prvou prémiovou značkou, ktorá uviedla do sériovej výroby hybridné pohony, no nebojí sa používať aj kreatívne riešenia, ktoré zlepšujú funkčnosť auta a ešte viac dbajú o bezpečnosť vodiča a pasažierov. Technologickou novinkou, ktorá v najbližších rokoch nájde široké uplatnenie v automobiloch Lexus, je systém elektronickej kľučky dverí.

Toto riešenie debutovalo spolu s premiérou druhej generácie modelu NX, štandardom je aj v novej generácii modelu Lexus RX a ďalším modelom bude elektrický RZ.

Nový systém elektronickej vnútornej kľučky je intuitívny a ľahko sa používa. Dizajnéri sa inšpirovali plynulým pohybom tradičných posuvných dverí shoji, známych z japonských domov. Elektronický systém nahrádza známu kľučku dverí a nachádza sa na lakťovej opierke dverí. Vo vnútri auta otvoríme dvere stlačením tlačidla a potom ich posunieme. Zvonku umožní systém otvorenie dverí len vtedy, keď zistí, že vodič alebo spolujazdec má pri sebe inteligentný kľúč. Tlačidlo uvoľnenia západky bolo umiestnené na vnútornej strane kľučky, ktorá nie je pohyblivá.

Asistent bezpečného vystupovania

Použitie systému elektronických kľučiek umožnilo aj zavedenie úplne nového asistenta bezpečného vystupovania. Zabráni otvoreniu dverí, ak sa zozadu blíži iné vozidlo alebo cyklista. Ide o prvú technológiu tohto typu na svete, ktorá zabráni otvoreniu dverí v prípade, že hrozí kolízia. Podľa odhadov môže Lexus takto pomôcť zabrániť až 95 % nehôd spôsobených neuváženým otvorením dverí.

Asistent bezpečného vystupovania spolupracuje s elektronickými kľučkami, ako aj so systémom sledovania mŕtveho uhla (BSM). Keď je v zadnej časti vozidla identifikovaný cyklista alebo iné vozidlo, systém informuje vodiča výstražnou kontrolkou umiestnenou vo vonkajšom zrkadle a správou na displeji prístrojovej dosky. Okrem toho zostanú dvere zamknuté, až kým iný účastník cestnej premávky neprejde okolo. Ak predsa príde k pokusu otvoriť dvere, kontrolka v zrkadle začne blikať a auto navyše upozorní vodiča hlasovou správou.

Asistent bezpečného vystupovania debutoval s uvedením druhej generácie modelu NX. Je už dostupný v novom modeli Lexus RX piatej generácie a čoskoro sa objaví aj v elektrickom modeli RZ.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.