LG na výstave CES predstavilo svoju najočakávanejšiu novinku – úplne nový OLED televízor.
Keď túto novinku predstavoval David VanderWall, viceprezident pre marketing LG USA, väčšina prítomných ani nedýchala.
O OLED TV sa hovorilo už dlho a LG aj v minulom roku prišlo s komerčne dostupným modelom, len to chcelo ešte trochu vylepšiť. A teraz je to tu. Na scéne sa objavil televízor s neuveriteľne tenkým displejom – len 2,57 mm, a to v celej svojej ploche. Nie je tu teda žiadna zhrubnutá spodná časť ako to bolo u predchádzajúceho modelu. Jednoducho 2,57 mm v celej svojej ploche a to znamená, že si ho dáte na stenu pomocou magnetického držiaka tak, že medzi plochou displeja a stenou nebude žiadna viditeľná medzera.
Preto aj Wallpaper – tento televízor sa na stene vyníma ako plátno. Treba to vidieť naživo, lebo tento zážitok je najlepší. Kde teda je celá tá elektronika, ktorá bola v predchádzajúcom modeli v spodnej časti? LG to vyriešilo lišiacky – nevyhnutnou súčasťou televízora je Soundbar, teda reprosústava, do ktorej sa všetko zmestilo. Soundbar je spojený s televízorom pomocou kábla, ktorý je síce viditeľný, ale neruší. Je vyhotovený tak, že sa dá pripevniť na stenu a vtedy to vyzerá naozaj efektne. Je to ako okno do iného sveta.
Dizajn však nie je jediné zlepšenie, ktoré prináša OLED W. LG sa totiž spojilo s firmou Technicolor, ktorá viac ako 100 rokov spolupracuje s poprednými hollywoodskymi štúdiami a je garanciou presného zobrazenia farieb. Práve spolupráca s Technicolor prinesie garanciu farieb aj do nového televízora OLED W a Technicolor si vybral tieto televízory ako referenčné pre svoje štúdiá.
V súčasnosti je jedným z hlavných parametrov nových televízorov podpora HDR – High Dynamic Range. Práve podpora formátu HDR vo filmoch totiž prináša možnosť zobraziť obraz v úžasnom kontraste – svetlé časti sú naozaj svetlé, tesne vedľa toho tmavé sú naozaj tmavé. Ideálny príklad je ohňostroj za jasnej noci. Problémom však je, že HDR formátov je viac a televízory zatiaľ podporovali len niektoré. LG OLED TV W pritom podporuje asi najznámejší HDR 10, ale aj v USA často používaný Dolby Vision. K tomu však OLED TV W podporuje aj dva úplne nové štandardy – HLG (Hybrid Log Gamma) a Advanced HDR od Technicolor. To je kompletné spektrum HDR formátov, a teda používateľ využije potenciál OLED technológie naplno. Ďalšou novinkou, ktorú podporuje nový televízor je SDR (Static Dynamic Range). Takto sa spracováva každý jednotlivý záber v obraze tak, aby vyzeral čo najlepšie. V porovnaní s minuloročným modelom má OLED TV W až o 25 % zvýšený jas.
Samozrejme, LG využilo to, že reproduktory sú teraz mimo plochy televízora a môžu byť väčšie. Podstatné je, že OLED TV W teraz prináša zvuk v štandarde Dolby Atmos. Ten bol doteraz dostupný hlavne v špecializovaných kinách, s týmto televízorom ho dostávate aj do obývačky. A po prvých testoch to môžeme potvrdiť – ten zvuk je naozaj čistý, s mohutnými basmi a veľmi dobre dokreslí atmosféru prehrávaného filmu.
Na to, aby bol obraz prispôsobený novým možnostiam televízora, spolupracuje LG s dodávateľmi obsahu ako je Netflix, Amazon video, Vudu, Warner Bros., Universal, DirecTV, 20th Century Fox, Orange a BBC. Testovaný OLED TV W7 má uhlopriečku 77 palcov. Keďže ide o OLED televízor, tak vyniká dokonalou čiernou farbou. Okrem toho existuje aj verzia so 65-palcovou uhlopriečkou.
Operačným systémom je WebOS 3.5, ktorý prináša ďalšie zjednodušenie v jeho ovládaní a nastavení. Môžete inštalovať doplnkové aplikácie, použiť webový prehliadač a televízor ovládať aj hlasom. Vysielanie sa dá zrkadliť na smartfóne pripojenom k rovnakej Wi-Fi sieti. Súčasťou dodávky je aj diaľkové ovládanie Magic Remote, ktorým sa televízor ovláda podobne, ako počítač s myšou.
Technické parametre:
Displej: OLED, 76,7 palcov, 3840 x 2160 bodov, webOS 3.5
Porty: 4 x HDMI HDCP 2.2, 3 x USB, anténa, Composite In, Component In, Ethernet, Optical Out, Wi-FI, Wi-Fi Direct
Repro systém: 4.2 Dolby Atmos, 60 W
Tento článok vyšiel aj v tlačenom marcovom vydaní TOUCHIT č. 3/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.