Microsoft je dnes iná firma ako v minulosti, oveľa akčnejšia a dynamickejšia, dokáže sa prispôsobiť zmeneným podmienkam.

Mení sa tak aj spôsob ako sa bude dostávať operačný systém Windows k zákazníkom. S Windows 10 pravdepodobne skončí aj delenie tohto systému na verzie – teda že máte počítač s Windows XP, Windows 7 a Windows 8 či v budúcnosti Windows 10. Tento operačný systém sa v budúcnosti bude predávať ako služba, podobne ako je to v prípade kancelárskeho balíku Office 365.

Vyplýva to z prednášky Jerry Nixona, evanielistu Mictosoftu na podujatí Ignite. Podľa jeho slov, v dobe, keď Microsoft uvádzal Windows 8.1, vývojári už pracovali na operačnom systéme, ktorý sa neskôr označil ako Windows 10. V súčasnosti pracujú vývojári len na Windows 10 a neexistuje plán pre vývoj operačného systému s označením Windows 11 alebo Windows 12.

V budúcnosti to totiž bude fungovať tak, že si kúpite počítač s týmto operačným systémom a aktualizácie na vyššiu verziu budú pre vás k dispozícii zadarmo. Aktualizovať sa pritom budú dať aj jednotlivé časti nového OS – napr. len virtuálna asistentka Cortana alebo len menu Start či vybrané aplikácie.

Budúcnosťou je tak Windows ako služba. Namiesto veľkých zmien a ohlásení nových verzií to teraz bude postupná aktualizácia, ktorú budú mať na voľné stiahnutie všetci (legálni) používatelia. Výrobca rovnako zachová overený testovací systém Windows Insider, pričom podobným systémom sa budú verejne testovať  aplikácie a služby a to aj pre XBox, okuliare pre virtuálnu realitu HoloLens a interaktívnu prezentačnú plochu Surface Hub. Túto orientáciu na dodávku Windows ako služby potvrdil aj hovorca spoločnosti Microsoft.

Zdroj: The Verge

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.