Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

 Model MINI STRIP (spolu-)vytvorený Paulom Smithom oslavuje svetovú premiéru 12. augusta 2021 v Londýne. Toto jedinečné na mieru vytvorené vozidlo je výsledkom spolupráce medzi automobilkou MINI a Paulom Smithom oznámenej v novembri 2020. Výsledkom bolo, že tieto dve ikonické britské značky si v priebehu niekoľkých ostatných mesiacov vymieňali kreatívne myšlienky o trvalo udržateľnom dizajne. MINI STRIP prináša inovatívny prístup k otázke trvalej udržateľnosti v automobilovej výrobe. Vozidlo sa riadi nosnou témou Jednoduchosť, transparentnosť, trvalá udržateľnosť a predvádza inšpiratívne nápady pre trvalo udržateľnejšiu metódu automobilového dizajnu. Ako naznačuje názov, proces sa začal úplným vyzlečením trojdverového MINI Cooper SE a jeho redukciou na základnú podstatu. Potom boli určené, implementované a zavedené iba tie prvky, ktoré konštruktér považoval za absolútne nevyhnutné — s trvalou udržateľnosťou na prvom mieste.
„MINI STRIP pre mňa pôsobivo ukazuje, že pokiaľ ide o inovácie a dizajn, MINI a Paul Smith majú spoločný odvážny spôsob náhľadu na budúcnosť a spoločne vytvoríme viac. Paul, so svojou neautomobilovou, a teda novou perspektívou, položil hneď na začiatku procesu návrhu zásadné otázky. Sme hrdí na to, že sme spoločne vyvinuli taký silný a nezameniteľný výsledok,” vysvetľuje Oliver Heilmer, vedúci dizajnu MINI.

Pohľad zvonku poskytuje dôležitý zdroj inšpirácie.

MINI vždy vnímalo pohľady vonkajšieho okolia. Pomáhajú značke zdokonaliť svoj pohľad na seba a na to, ako pristupuje k výzvam. Paul Smith ako dizajnér so záľubou v bicykloch, knihách a v mnohom ďalšom, kládol otázky, ktoré poskytli nový impulz k objavovaniu nad rámec toho, čo je zrejmé. „Som neskutočne vďačný za príležitosť prehodnotiť ikonické MINI,” hovorí. „Poznám a milujem súčasné vozidlo, ale rešpektovaním minulosti a pohľadom do budúcnosti sme vytvorili niečo veľmi špeciálne. Som veľmi poctený, že mi tím MINI dal dôveru a slobodu premýšľať o prístupe k dizajnu automobilu inak. Myslím si, že spoločne sme vytvorili niečo skutočne jedinečné aj tým, že sa vrátime k základom, zredukujeme veci a vyzlečieme auto.”

Dizajn – dokonalá nedokonalosť.

Spoločne vedený proces uplatňoval princíp maximálnej redukcie, aby tak vznikol minimalistický, prvotriedny dizajn so sviežou a nekonvenčnou príťažlivosťou. Mnoho premyslených dotykov exteriéru dodáva trojdverovému MINI Cooper SE úplne jedinečnú estetiku. Veľmi premyslenou súčasťou vonkajšieho dizajnu sú aj základné materiály a suroviny. To znamenalo, že karoséria zostala v nedokončenom stave bez nanesenia farby, ale namiesto toho vznikol iba tenký film priehľadnej farby na ochranu proti korózii. Stopy brúsenia z továrne boli na paneloch z pozinkovanej ocele vedome ponechané nedotknuté, aby bolo vozidlo jednoznačne identifikované ako funkčný predmet a robustný spoločník pre každodenný život. Paul Smith tento zámerne drsný efekt označil ako dokonalá nedokonalosť.

Neovplyvnená expresivita materiálov

Časti známeho čierneho pásu MINI sú vytlačené v 3D tlačiarni z recyklovaného plastu a ich základné materiálové vlastnosti zostali odhalené podobne ako kovové panely. Bicyklový nadšenec Smith, ktorý si rád občas vyhrnie rukávy a sám si vymení alebo upraví jednotlivé časti svojich cestných bicyklov, poskytol inšpiráciu pre viditeľné skrutky na vonkajších častiach, ktoré ukazujú, aká jednoduchá by bola demontáž a ako ľahko by vozidlo mohlo byť na konci svojej životnosti znovu začlenené do recyklácie surovín. Funkčné a výrazné vložky predného a zadného nárazníka tiež vznikli procesom 3D tlače, čo im dodalo ich výraznú textúru.
Zaslepená mriežka chladiča MINI STRIP a kryty kolies pomáhajú znižovať odpor v typickom režime elektrických automobilov, čím sa zvyšuje jeho teoretický dojazd. Ozdoba mriežky a aerodynamické kryty kolies sú vyrobené z recyklovaného materiálu Perspex, čo šetrí hmotnosť i zdroje. Recyklovaný Perspex sa použil aj na veľkú panoramatickú strechu, ktorá umožňuje zvedavým očiam vidieť zväčša holú štruktúru karosérie vo vnútri.

Láska k detailu.

MINI tomu hovorí mihnúť sa v očiach, Paul Smith klasika s nápadom — obaja pritom odkazujú na neočakávané detaily, ako sú vysoko kontrastné farebné doplnky, ktoré sú odhalené iba prostredníctvom návrhárov, všimnúť si ich možno na druhý alebo tretí pohľad a prezrádzajú ich záľubu v detailoch. To isté platí pre MINI STRIP: otvorenie dverí odhaľuje charakteristické prúžky Paul Smith v živej kompozícii piatich farieb. Kryt nabíjacieho konektora odhaľuje po otvorení neónovú zelenú, zatiaľ čo vyrytá kresba elektrickej zástrčky na klapke je vlastná práca Paula Smitha.

Radikálna redukcia v interiéri.

MINI STRIP sa drží hesla Jednoduchosť a transparentnosť aj v interiéri, kde sa zamerali na radikálne obnaženie. Účelne boli vynechané všetky ozdobné časti (s výnimkou palubnej dosky, vrchnej podložky a odkladacej poličky), vďaka čomu sa dominantným vizuálnym prvkom interiéru stala karoséria. Na výslovnú žiadosť Paula Smitha bola zafarbená na modro, čo vytvára obzvlášť pútavý efekt. Odhalený základný materiál a intenzívny modrý tón dodávajú interiéru estetickú príťažlivosť. Je to holé, ale zároveň to vyzerá oblečené.
Namiesto obvyklej viacdielnej konštrukcie pozostáva palubná doska výlučne z veľkej, polopriehľadnej časti s povrchovou úpravou z dymového skla. Vychádzajúc z dizajnu MINI s tradičným použitím kruhových prvkov bola geometria výrazne zjednodušená oveľa graficky výraznejšou interpretáciou. Neexistuje žiadna klasická prístrojová doska, ktorá by rozptyľovala vodiča, namiesto toho sa do centra pozornosti dostane mobilný telefón. Je umiestnený tam, kde by sa normálne nachádzal stredový displej, automaticky sa pripája k automobilu a stáva sa tak centrom ovládania médií. Jediné fyzické ovládacie prvky v interiéri sú umiestnené nižšie v stredovej konzole, kde sa nachádzajú prepínače elektrického ovládania okien a funkcie štart/stop.

Inovatívne materiály šetria zdroje.

Okrem minimalistického geometrického návrhu interiéru modelu MINI STRIP, podporuje vozidlo s povereniami pre udržateľnosť aj použitie recyklovaných a ekologických materiálov. Interiér je úplne bez kože a chrómu a sedadlá sú čalúnené pleteninou. Konštrukcia poťahov sedadiel z jedného materiálu znamená, že sú plne recyklovateľné vrátane lemovania, čo umožňuje zachovanie možnosti opätovného použitia materiálu. Podlahové koberce sú vyrobené z recyklovanej gumy. Ich vzor podobný terazzu je vedľajším produktom recyklačného a výrobného procesu a pozitívne predvádza viacfarebné prvky, ktoré, ako súčasť tohto materiálu, získali druhý život.
Vrchná vložka palubnej dosky, držadlá dverí a odkladacia polička dostali veľmi zjednodušenú geometriu a sú vyrobené z recyklovaného korku. Druh použitého korku neobsahuje žiadne syntetické spojivá a je tiež plne recyklovateľný. Vďaka svojej príjemnej pevnosti v kombinácii s jemným pocitom na dotyk by korok mohol v budúcnosti predstavovať náhradu za mäkčené plasty. Vzhľadom na možnosť recyklácie korku a jeho status obnoviteľnej suroviny, ktorá v podstate počas jeho výroby upravuje oxid uhličitý, existuje potenciál na zníženie skleníkových plynov. Ďalším pozitívnym vedľajším účinkom pleteniny a korku je, že ide o materiály s otvorenými pórmi, ktoré zlepšujú akustiku interiéru.

Minimalistické a funkčné — detaily.
Volant, ktorý je tiež ústredným prvkom interiéru, bol zredukovaný na najdôležitejšie funkcie. Jeho veniec bol omotaný páskou na riadidlá v skutočnom štýle cestných bicyklov. Tri hliníkové lúče spájajú veniec s volantom a jeho tlmičom nárazov v stredovej časti, ktorého sieťovina umožňuje vidieť za ním airbag. Rovnako ako na vonkajšej strane vozidla tu vidno skrutky, ktoré ukazujú, ako ľahko by bolo možné neskôr demontovať volant a znova použiť hliník. Malý textilný štítok Paul Smith na polohe jednej hodiny je jednou z pripomienok spolupráce, ktoré sa nachádzajú v interiéri.
Panely dverí sú vyrobené z rovnakého sieťového materiálu, ktorý zakrýva airbag. Štruktúru dverí možno dobre vidieť za sieťovými panelmi, ktoré sú upevnené v ráme. Transparentnosť pletenej sieťoviny sa mení podľa uhla pohľadu a dodáva vzhľadu interiéru ďalší vizuálny rozmer. Držadlá v ramenách dverí sú vyrobené z navinutého horolezeckého lana a spolu s farebne zladenými bezpečnostnými pásmi oživujú interiér svojou žiarivo oranžovou povrchovou úpravou. Rovnako ako držadlá, aj kľučka dverí z frézovaného hliníka je uložená v korkových dverách a poskytuje prvotriedny dotyk v oblasti dverí. Keď oko putuje vyššie dverami, dorazí k odhalenej jednotke airbagov v strešnom stĺpiku. To má rovnaký účinok ako viditeľné vedenie káblov v interiéri, pričom zámerne upozorňuje na funkcie, ktoré sú počas výroby bežne skryté a využíva ich na esteticky príjemný efekt.

Iskrivé nápady pre trvalo udržateľnejšiu budúcnosť.
Forma nasleduje funkciu vo všetkých dômyselných detailoch zabudovaných do modelu MINI STRIP. Jednoduchosť, transparentnosť a trvalá udržateľnosť tvorili ústredné témy procesu navrhovania a objavili sa v každom aspekte vozidla. To umožnilo modelu MINI STRIP preložiť filozofiu kreatívneho využitia priestoru MINI do radikálneho a zásadného prepracovania MINI a to najmä v interiéri. Ako taký môže poskytnúť štartovací bod pre udržateľnejšie využívanie zdrojov v konštrukcii automobilov.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.