Ministerstvo hospodárstva SR podporí vybudovanie nabíjačiek pre elektromobily v 72 mestách a obciach

0

Počet nabíjačiek na elektromobily sa vďaka podpore štátu výrazne zvýši. Nabíjacie stanice pre elektromobily s technológiou AC pribudnú v 72 mestách a obciach. Keďže majú po dva konektory, motoristi tak budú mať k dispozícii nových 144 nabíjacích bodov.

Ministerstvo hospodárstva v prvom kole na dotácie na nabíjačky pre samosprávu vyčlenilo 500-tisíc eur. Do pol roka by tak malo byť na Slovensku celkovo približne 400 AC nabíjacích bodov. Motoristi okrem toho už môžu využívať vyše 110 rýchlonabíjacích a 10 ultrarýchlonabíjacích bodov. Rezort pripravuje aj druhé kolo dotácií, do ktorého sa okrem samospráv budú môcť zapojiť aj podnikatelia.

Samosprávy vybudujú nabíjacie stanice vďaka podpore z historicky prvej výzvy, ktorá bola špeciálne zameraná na rozvoj infraštruktúry pre elektromobily. Ministerstvo hospodárstva SR na podporu vyčlenilo 500-tisíc eur, pričom z tejto sumy sa vyčerpá viac ako 350-tisíc eur. Podporu najviac využili obce a mestá v Prešovskom, Nitrianskom a Košickom kraji.  „Pre rozšírenie elektromobility je kľúčový rozvoj nabíjacej infraštruktúry. Cieľom tejto výzvy bolo podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo hlavných diaľnic a rýchlostných ciest, a tiež v menej rozvinutých regiónoch. To sa nám podarí,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Z pohľadu okresov pribudne najviac nabíjacích staníc v okresoch Komárno (5), Nitra (5), Michalovce (4). Tri nabíjacie stanice  pribudnú aj v okresoch Senica, Medzilaborce a Spišská Nová Ves. V Bratislavskom kraji, ktorý má v súčasnosti najhustejšiu sieť nabíjacích staníc, pribudnú dve nabíjačky – v okrese Malacky. Táto výzva pomôže Slovensku pri budovaní infraštruktúry spĺňajúcej európske štandardy z hľadiska technických parametrov, ako aj užívateľskej dostupnosti. Všetky žiadosti, ktoré získali podporu, ako aj zoznam neúspešných žiadateľov, je možné nájsť na internetovej stránke MH SR.

„Ministerstvo už intenzívne pripravuje pokračovanie tejto výzvy. Chceme rozšíriť okruh osôb oprávnených čerpať dotáciu. Okrem samospráv budú mať v druhom kole možnosť uchádzať sa o finančnú podporu aj podnikatelia,“ priblížil minister. Keďže do druhého kola sa presunú aj nevyčerpané finančné prostriedky z prvého kola, celková suma, ktorá sa by sa mala  prerozdeľovať, bude 650-tisíc eur. „Projekt podpory budovania nabíjacích staníc spolu s dotáciami na kúpu elektromobilov prispieva k razantnejšiemu rozšíreniu elektromobility na Slovensku. Tento alternatívny spôsob dopravy je trendom v automobilovom priemysle. Slovensko je označované ako automobilová veľmoc a ak chceme zostať medzi lídrami, musíme sledovať a podporovať trendy,“ zdôraznil Žiga.

MH SR vyhlásilo výzvu na podporu výstavby verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily v júli 2019, žiadosti bolo možné podávať do 1. októbra. Výzvu vypracovalo MHSR v spolupráci s Pracovnou skupinou pre elektromobilitu, ktorej členmi sú Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), distribučné spoločnosti na celom území SR, zväzy, ako aj vecne príslušné rezorty.

 

O autorovi

Máme radi najnovšie technológie a žijeme s nimi. Prinášame informácie o najnovších produktoch a technológiách priamo k vám, objektívne a ľudsky, pretože robíme to, čo nás baví. Sme energický tím plný odhodlania a veríme, že je s nami aj sranda. :)

Pridaj komentár