Číňania to naozaj vymysleli. Ide o mobilnú nabíjaciu stanicu, ktorú dokážete napr. na parkovisku použiť pre vaše elektrické vozidlo a dá sa ovládať mobilnou aplikáciou.

Fígeľ je v tom, že je to mobilná nabíjačka, teda príde za vami a to na miesto, kde práve stojíte. V Číne ju ponúka spoločnosti Gotion, ktorá je známa vývojom a výrobou batérií do elektrických vozidiel.

Mobilná nabíjacia stanica GotionZdroj: TOUCHIT.sk
Mobilná nabíjacia stanica Gotion pripravená na nabíjanie

Nabíjačku dostanete na parkovacie miesto, kde stojí vaše auto pomocou herného ovládača. Zmestí sa aj do menších priestorov a obsahuje dva nabíjacie adaptéry pre rôzne typy zásuvky v aute.

Mobilná nabíjacia stanica GotionZdroj: TOUCHIT.sk
Mobilná nabíjacia stanica Gotion

Nabíjačka umožňuje nabiť niekoľko elektrických áut bez toho, aby ju bolo potrebné medzitým nabíjať. Keď sa vybije, sama sa dostane k „dokovacej stanici“ a začne proces jej nabíjania. Vyzerá to podobne ako pri robotických vysávačoch.

Proces nabíjania vášho vozidla potom riadite mobilnou aplikáciou. Tu vidíte aj stav nabíjania, čas do jeho ukončenia a môžete ešte pridať napr. aj klimatizáciu kabíny počas nabíjania. Celý proces sme videli v centrále firmy Gotion v čínskom meste Hefei.

Mobilná nabíjacia stanica GotionZdroj: TOUCHIT.sk
Ovládanie mobilnej nabíjačky cez mobilný telefón

Len pripomeňme, že v Číne je cena elektrickej energie počas noci veľmi nízka a podľa toho sa aj menia ceny nabíjania z elektrickej nabíjačky. Nabitie elektrického stojí v Číne niekoľko eur. Súčasné elektrické autá používané v Číne pritom umožňujú nabitie na 80 % kapacity typicky už za 35 minút.

Mobilná nabíjacia stanica GotionZdroj: TOUCHIT.sk
Proces nabíjania elektrického auta z mobilnej nabíjacej stanice

Mobilné nabíjačky elektrických vozidiel sú široko používané v meste Hefei a to hlavne na parkoviskách. Ich výhodou je, že nabiť svoje vozidlo môžete na mieste, kde nie je zavedená infraštruktúra pre nabíjacie stanice. Gotion plánuje tieto stanice aj pre Európu. Pripomeňme, že toto je firma, ktorá plánuje výstavbu baterkárne v Šuranoch a jej ďalšie produkty sa môžu objaviť aj na Slovensku.

Zdroje: vlastné, Gotion

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.