Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Samsung sa na veľtrhu zameriava na bezproblémové prepojenie najrôznejších spotrebičov a predstavenie inovatívnych produktov, ktoré dokážu zmeniť život používateľov k lepšiemu

Spoločnosť Samsung Electronics na milánskom veľtrhu EuroCucina 2024 predstaví prémiové novinky v oblasti kuchynských technológií a moderných prepojených múdrych domácností. EuroCucina patrí k najväčším veľtrhom svojho druhu na svete, tento rok sa koná od 16. do 21. apríla na milánskom výstavisku Rho Fiera. Samsung vo svojom stánku názorne predvedie, ako dokážu špičková konektivita a ďalšie moderné funkcie nových produktov zmeniť každodenný život používateľov.

„Som naozaj rád, že môžem návštevníkom veľtrhu EuroCucina predviesť, čo sme svetu predstavili na akcii Welcome to BESPOKE AI pred dvoma týždňami,“ vyhlásil Moohyung Lee, výkonný viceprezident a riaditeľ tímu pre zákaznícke skúsenosti v divízii digitálnych spotrebičov Samsung Electronics. „Veríme, že konektivita domácich spotrebičov je prelomovou novinkou, ktorá pozdvihne život zákazníkov na vyššiu úroveň. Okrem toho používateľom ponúkame množstvo nových a skvelých funkcií, ktoré prídu vhod v každodennej prevádzke. Dúfam, že si návštevníci nášho stánku na veľtrhu EuroCucina všetky novinky náležite užijú.“

Plocha stánku Samsungu je rozdelená na dve hlavné zóny, Bespoke AI[1] a Premium Built-in Kitchen alebo špičková kuchyňa so vstavanými spotrebičmi. Druhá z menovaných zón si zaslúži zvláštnu pozornosť – práve tu Samsung predstaví tri novinky, ktoré skvele ladia s európskym životným štýlom a ponúkajú celý rad inovatívnych funkcií.

Stále lepšia konektivita domácich spotrebičov

Prvé zážitky v stánku Samsungu však návštevníkov čakajú v zóne Bespoke AI[2], kde sa môžu na vlastné zmysly presvedčiť o výhodách rozšírenej konektivity[3]. Tá sa neobmedzuje len na kuchyňu, prepojené prístroje sa môžu nachádzať kdekoľvek v dome. Každopádne používateľom uľahčujú život a umožňujú jednoduché, intuitívne riadenie celej domácnosti.

Dôležitým prvkom celého systému sú displeje, predovšetkým sedempalcové modely AI Family Hub™[4] a AI Home[5] v práčke so sušičkou Bespoke AI Laundry Combo™, resp. v indukčnej varnej doske Anyplace Induction. Na displeji je možné zobraziť užitočné informácie o danom zariadení, ale zo spomínanej práčky so sušičkou si tiež môžu pri praní napríklad aj zatelefonovať. Zo všetkého najdôležitejšie však je, že sa vďaka displejom môžu prístroje prepájať medzi sebou, z jedného spotrebiča je možné ovládať iné a naplno tak využívať hlavné výhody systému SmartThings.

Na ktoromkoľvek z displejov je možné napríklad zobraziť SmartThings 3D Map View, teda trojrozmernú mapu domácnosti so všetkými prepojenými spotrebičmi. Vďaka tomu sa jednotlivé zariadenia ľahšie zapínajú alebo vypínajú, prípadne je možné monitorovať ich spotrebu.

Okrem toho sa návštevníci zóny Bespoke AI môžu presvedčiť o tom, ako fungujú spotrebiče v najrôznejších situáciách v reálnom každodennom živote. V niektorých režimoch, ku ktorým patrí napríklad SmartThings Energy Away, systém SmartThings určité spotrebiče a ďalšie zariadenia automaticky vypne, pokiaľ používatelia nie sú doma. Okrem toho systém predstavuje a ponúka rôzne úsporné riešenia založené na platforme SmartThings Energy. Napríklad vďaka funkcii Optimal Charging (optimálne nabíjanie) je možné robotické vysávače nabíjať v energetickej špičke len na 60 %, režim Optimal Scheduling (optimálne plánovanie) zase naplánuje spustenie umývačky na dobu, kedy je elektrina lacnejšia.

Používateľom sa tak rozširujú možnosti, zato práce ubúda. Funkcia Calm Onboarding napríklad uľahčuje používanie samotného ekosystému SmartThings. Keď si zákazník kúpi nový prístroj prostredníctvom účtu Samsung, systém si ho pri prvom zapnutí vyhľadá sám a rovno si ho zaregistruje. To všetko je, samozrejme, úplne bezpečné, o ochranu dát aj súkromia sa stará osvedčená platforma Samsung Knox.

Vstavané spotrebiče pre každý životný štýl

Na európskom trhu pomáhajú Samsungu v posilnení pozícií nové vstavané spotrebiče – chladničky, umývačky riadu alebo indukčné varné dosky a rúry s inovatívnymi funkciami typu AI Pro Cooking. V „kuchynskej“ zóne Premium Built-in Kitchen vystavuje Samsung tri nové produkty s umelou inteligenciou a špičkovými funkciami, ktoré zákazníkom ponúknu skvelé možnosti a zároveň flexibilitu pri zariaďovaní kuchynských priestorov.

Prvým z týchto prístrojov je vstavaná chladnička Built-in Wide Bottom Mount Freezer (BRB6500D), vôbec prvý široký vstavaný model v ponuke Samsungu. Chladničku je možné pripojiť k Wi-Fi a následne znížiť jej spotrebu až o 10 %[6] v režime SmartThings AI Energy.[7] Používatelia môžu spotrebu aj priebežne monitorovať a nechať si odhadnúť mesačnú čiastku za elektrinu. Pokiaľ reálna spotreba prekročí odhadovanú hodnotu, pomáha v šetrení špeciálny režim[8], ktorý dokáže upraviť otáčky kompresora a frekvenciu odmrazovania. Systém Twin Cooling™ sa zase stará o to, aby potraviny zostali dlhšie čerstvé – v chladničke aj v mrazničke priebežne pomocou výparníkov a ventilátorov mení teplotu aj vlhkosť.

Ďalším exponátom je indukčná varná doska Anyplace Induction, po prvýkrát predstavená na akcii Welcome to BESPOKE AI. Ako názov napovedá, je skutočne flexibilná, pri varení je možné využiť prakticky celú jej plochu – tvorí ju 22 obdĺžnikových plochých cievok. Odpadajú teda nevyužité miesta a plocha na varenie je podstatne väčšia ako pri konvenčnej indukčnej doske so 4 kruhovými plochami[9]. Panvice a hrnce je možné postaviť na ľubovoľné miesto na doske vďaka funkcii Intelligent Pan Detection. Pomocou 76 senzorov ich indukcia rozozná kdekoľvek a zobrazí ich umiestnenie na displeji AI Home. To umožňuje používateľom pri varení vybrať ľubovoľnú variacu zónu a nastaviť na nej požadovanú teplotu. Medzi ďalšie prednosti dosky Anyplace Induction patrí napríklad Anti-Scratch Glass alebo sklo odolné proti poškriabaniu, ktoré na stupnici Mohs získalo stupeň 8[10]. Pri presúvaní riadu alebo čistení dosky preto nehrozí poškriabanie, doska sa ľahko udržuje a dlho vydrží. Na európskom trhu bude k dispozícii v druhej polovici tohto roka.

Na veľtrhu EuroCucina 2024 predstavuje Samsung aj novú sériu úsporných umývačiek riadu Energy Efficient Dishwasher[11]. Modely energetickej triedy A či B[12] využívajú systém WaterJet Clean™, ktorý intenzívne umýva riad zo všetkých uhlov, čo znamená nižšiu spotrebu. Ďalšou prednosťou je tichý chod – v režime Extra Silence dosahuje hlučnosť len 41 dB.[13] V reálnej prevádzke navyše dokáže byť ešte úspornejšia vďaka platforme SmartThings a režimu SmartThings AI Energy[14], ktorý proaktívne monitoruje spotrebu a predpovedá ju do budúcnosti. Ak mesačná čiastka za elektrinu presahuje odhadovanú čiastku, môžu používatelia prejsť do úsporného režimu. Pri ňom je možné v programe Pots & Pans ušetriť až 23 % energie[15], pretože systém zníži teplotu vody pri umývaní aj oplachovaní a predĺži umývací cyklus. Medzi ďalšie prednosti umývačky patria aj špeciálne dvere Kitchen Fit™ Sliding Door[16], vďaka ktorým umývačka okamžite zapadne do každej modernej kuchyne. Vďaka posuvnému závesu je možné dvierka úplne otvoriť bez toho, aby bolo nutné rezať sokel pod nimi, čo znamená, že spodná línia dvierok plynule nadväzuje na dvierka kuchynskej linky.

Kvalita a spolupráca v súčasnej dobe aj do budúcnosti

Samsung za všetkých okolností túži udržať kvalitu produktov a do budúcnosti ju zlepšovať. Práve preto vyvíja stále lepšie a lepšie technológie, ktoré vylepšujú funkcie jednotlivých spotrebičov. Patria k nim napríklad AI Ecobubble™[17], technológia pre zníženie spotreby práčok[18], alebo filter a cyklus Less Microfiber™ znižujúci množstvo mikroplastov v odpadovej vode vytekajúcej z práčky[19].

Na veľtrhu EuroCucina 2024 sa predstavujú výsledky najnovšieho vývoja. Samsung sa sústredí najmä na systém SmartThings Energy a jeho funkcie v najrôznejších partnerských projektoch, ktorých konečným cieľom je vytvorenie energeticky úplne neutrálnej domácnosti. Systém SmartThings Energy vďaka tomu umožní sústavný monitoring domácej spotreby elektriny a optimalizuje ovládanie jednotlivých spotrebičov. Dokáže tiež synchronizovať svoju činnosť s inými programami, napr. Demand Response[20] (DR), pretože vie automaticky upraviť energetický režim jednotlivých spotrebičov. Samsung chce aj naďalej rozvíjať partnerskú spoluprácu s ďalšími firmami po celom svete a pomáhať tak zákazníkom k udržateľnejšiemu a šetrnejšiemu životnému štýlu.


[1] Funkcie s umelou inteligenciou sú k dispozícii len pri vybraných spotrebičoch.

[2] Funkcie s umelou inteligenciou sú k dispozícii len pri vybraných spotrebičoch.

[3] Spotrebiče musia byť prepojené s platformou SmartThings a používateľ sa k nim musí prihlásiť pomocou rovnakého účtu Samsung.

[4] Funkcia AI Vision Inside, dostupná pomocou displeja Family Hub, využíva algoritmy umelej inteligencie, ktoré sa pravidelne aktualizujú a tým aj spresňujú. Algoritmy umelej inteligencie môžu generovať nesprávne alebo neúplné informácie.

[5] Pre systém AI Home na indukčných doskách Anyplace Induction: recepty a hlasová asistencia Bixby sú k dispozícii v rámci systému AI Home, ktorý využíva algoritmy umelej inteligencie. Prístup k receptom: kliknite na službu Food v aplikácii SmartThings v menu AI Home.

Pre systém AI Home na modeloch Bespoke AI Laundry Combo: systém AI Opti Wash & Dry a hlasová asistencia Bixby sú k dispozícii v rámci systému AI Home, ktorý využíva algoritmy umelej inteligencie. Tieto algoritmy sa pravidelne aktualizujú a tým aj spresňujú. Je potrebné pripojenie cez Wi-Fi a účet Samsung.

[6] Výsledky testov sa zakladajú na porovnaní továrenskej teploty pri použití režimu AI Energy a bez tohto režimu. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od okolitých podmienok a spôsobu využitia.

[7] K dispozícii na zariadeniach s operačným systémom Android a iOS. Je potrebné pripojenie cez Wi-Fi a účet Samsung.

[8] Pred aktiváciou šetriaceho algoritmu v režimoch Maximum Mode a Custom Mode zobrazí aplikácia SmartThings upozornenie.

[9] Na základe interných testov. Testovacie podmienky: porovnanie funkčnej plochy, na ktorej funguje cievka. Model pre porovnanie: NZ84C605**K/U*(konvenčný).

[10] Na základe testov firmy Intertek, Hodnotenie tvrdosti v súlade s ASTM C1895: Bežné keramické sklo = 5, sklo Samsung Anti-Scratch = 8. Pre porovnanie: Diamant = 10, vrták do muriva = 8, železný klinec = 6. Priebeh testu: vzorka sa umiestni na testovací modul a naklopí sa v uhle 70 °C. Na testovací modul sa umiestni závažie 200 g a vzorka sa 5x poškriabe špičkou testovacieho nástroja. Potom sa očistí a vizuálne sa skontroluje, či je poškriabanie vidieť.

[11] DW7700B

[12] Model DW60DG790***** má energetickú účinnosť A, model DW60DG770/760***** má energetickú účinnosť B.

[13] Na základe interných testov. V režime Extra Silence je hlučnosť 41 dB s inštalovanou treťou priehradkou.

[14] K dispozícii na zariadeniach s operačným systémom Android a iOS. Je potrebné pripojenie cez Wi-Fi a účet Samsung.

[15] Na základe interných testov modelu DW60DG790I00ET pre meranie spotreby v programe Pots and Pans s režimom AI Energy a bez neho, v súlade s normou EN 60436. Výsledky: Program Pots and Pans = 1500 Wh/cyklus a program Pots and Pans v režime AI Energy = 1150 Wh/cyklus, teda zníženie o 23,3 %. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od okolitých podmienok. Režim AI Energy je možné využiť v 6 umývacích cykloch: Intensive, Express, Extra Silence, Pots and Pans, Plastic, Auto.

[16] Hmotnostný rozsah: 4,5 – 12 kg (samonastavovací).

[17] AI Ecobubble™ sa aktivuje len pri aktivácii niektorých programov (napr. bavlna, syntetické oblečenie alebo AI Wash s várkou pod 2 kg).

[18] Až o 70 % menšia spotreba energie vďaka Ecobubble™ v studenej vode, v porovnaní s praním v teplej vode. Testované v súlade s normou IEC 60456-2010/pracia várka 4 kg/program Super Eco Wash cold (WF80F5E5U4W) vs. program pre bavlnené oblečenie na 40 °C bez funkcie Ecobubble™ (WF0702WKU). Konkrétne výsledky sa môžu líšiť.

[19] Filter Less Microfiber™ zachytáva cca 89 – 98 % mikroplastov pri praní. Zdroj: laboratórny test s 2 kg syntetického oblečenia pri modeloch WW90T734DWH a WF24A9500KW. Cyklus Less Microfiber™ znižuje množstvo mikroplastov v odpadovej vode na výstupe z práčky. Testované v spoločnosti Ocean Wise Plastics Lab s 2 kg mikín zo 100 % polyesteru, porovnávali sa cykly Synthetics na bežnej práčke Samsung WW4000T a cyklus Less Microfiber na WW7000B. Len pri praní syntetického oblečenia. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od oblečenia a okolitého prostredia.

[20] Demand Response (DR) je program ponúkajúci výhody zákazníkom, ktorí počas energetickej špičky zmenia svoje nároky na elektrinu.

Značky: