Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

LED Wall v spravodajskom štúdiu CNN Prima News tvorí viac než 100 LED panelov a dosahuje plochu takmer 40 metrov štvorcových.

Prvý mesiac ostrej prevádzky majú za sebou dve obrie LED steny v spravodajskom štúdiu televíznej stanice CNN Prima News, ktoré vytvoril a na kľúč dodal Samsung. Ide o jedny z najväčších panelov typu LED naprieč televíznymi štúdiami v Európe a zároveň o vôbec najväčšie LED steny inštalované v Českej republike. Tvorí ich 102 panelov LED typu IF012J s technológiou HDR a ich celková plocha je 37,3 metrov štvorcových.

„Ide o najväčšiu inštaláciu Samsung LED steny (LED wall) u nás. Jej rozmery sú 8,1 x 3,2 m, druhá má veľkosť 6,5 x 1,8 m. LED steny majú rozlíšenie 4K UHD a nie sú jediným vybavením štúdia od Samsungu. Dodávali sme do neho ešte štyri LED panely 4K UHD s uhlopriečkami 85″, ktoré dohromady tvoria plochu takmer sedem metrov štvorcových,“ hovorí Petr Ritz, riaditeľ predaja profesionálnych displejov v spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

„Fine Pitch LED Wall“ je modulárny systém a skladá sa z mnohých samostatných panelov typu LED (koľko ich bude, záleží od zákazníka), čo umožňuje prispôsobiť jej veľkosť, tvar a pomer strán potrebám a estetickým nárokom klienta. Vytvoriť z nich je možné obrazovku napríklad na výšku, alebo aj okolo dverí.

LED Wall v CNN Prima News je zložená z panelov série IF (IF012J) s rozostupom pixelov 1,26 mm, ktoré umožňujú prispôsobiť farebnosť prezentácie situácii a skvele tak vyhovujú nárokom na reprodukciu obsahu v spravodajských štúdiách. Prevádzkovateľom televízneho vysielania tak umožňujú rýchlo nasadzovať obsah s vysokým jasom na viacerých obrazovkách naraz. Unikátny algoritmus správy odtieňov šedej následne udržiava konzistentnú červenú, zelenú a modrú farbu bez skreslenia, a to dokonca aj pri nízkych stupňoch odtieňov šedej.

Podobný systém LED panelov, ktorý je taktiež modulárny (obrazovku si skladáte z jednotlivých prvkov), sa nazýva Samsung The Wall, používa obrazovky označované ako MicroLED. Tie využívajú technológiu Black Seal & Ultra Chroma pre ideálny kontrast čiernej, dokonalý obraz do všetkých detailov a žiarivé prírodné farby. Užšia vlnová dĺžka The Wall vedie k vyššej čistote farieb, ktorá je približne dvojnásobná oproti konvenčným panelom LED.

Optimalizáciu kvality obrazu zaisťuje technológia Quantum HDR, vďaka ktorej je stena prispôsobená štandardom HDR10 a HDR10+ a môže tak dosahovať lepšie odtiene šedej, čo je dôležité pre presnejšie a prirodzenejšie zobrazenie video obsahu.

Televízna stena v štúdiu, ale aj domáce kino

Tzv. Fine Pitch LED Wall (LED stena) plynule zapadá do svojho okolia a vďaka tenkému bezrámikovému dizajnu jednotlivých panelov, obrazoviek, ktoré sú navyše bez tradičnej čiernej obruby, vytvára v rámci videosteny celistvý obraz bez naznačených obdĺžnikov (obrysov jednotlivých panelov). Rám má navyše rafinovaný, jemný, ale elegantný povrch.

„Či už ide o priestrannú vstupnú halu alebo súkromné ​​domáce kino, LED technológia The Wall poskytuje kreatívnu slobodu optimálneho využitia akéhokoľvek priestoru,“ hovorí Aleš Růžička.

Samsung v novom sídle televízie Prima rovnako inštaloval video stenu na recepcii pri hlavnom vchode (ide o bezrámikové LCD displeje s uhlopriečkou 55″) a ďalších 50 monitorov do spravodajskej redakcie, spoločných priestorov a kancelárií. Plocha všetkých obrazoviek a panelov od Samsungu v novom sídle televíznej skupiny FTV Prima je tak dohromady 63 metrov štvorcových.

Fotogalériu z inštalácie LED stien a panelov od Samsungu v štúdiu CNN Prima News si můžete pozrieť tu. Video z výstavby štúdia v HD kvalite si stiahnete tu.

Značky: