Počas rokov sa stalo cestovanie jedným z najväčších ekonomických sektorov, ktorý vytvára okolo 10% svetového HDP. Turisti sa stali pre mnohých ľudí prominentným zdrojom príjmov. Navyše, cestovanie sa stalo tak populárnym, že niektoré miesta vo svete, ako napr. Benátky alebo Dubrovnik, majú problémy s nadmerným cestovným ruchom.

Niet divu, že teraz, keď je cestovanie z jednej strany planéty na druhú ľahšie ako kedykoľvek predtým, ľudia cestujú omnoho častejšie. Podľa predpovede Organizácie svetového turizmu, medzinárodné prílety turistov dosiahnu v roku 2030 až 1.8 miliardy. A kým je Európa stále top turistickou destináciou, Pacifický región Ázie rastie počas rokov najrýchlejšie.

Aký vplyv majú tieto trendy na Slovákov? Tím analytikov z Picodi sa rozhodol zistiť viac o zvykoch a preferenciách turistov zo Slovenska. Čítajte ďalej a zistite, ako často a s kým Slováci cestujú, koľko peňazí minú, aké sú ich najobľúbenejšie destinácie a viac o prístupe Slovákov k organizovaniu dovolenky.

Najlepšie destinácie

Najlepšie destinácie

Podľa výsledkov ankety, väčšia časť Slovákov preferuje ísť na dovolenku do zahraničia, ako ju stráviť na Slovensku. 43% Slovákov potvrdilo, že radšej strávia dovolenku v ich krajine, kým 57% sa rozhodlo pre dovolenku za hranicami.

Medzi tými, ktorí si vybrali cestovať za hranice, sú najobľúbenejšie krajiny Česko, Rakúsko, Chorvátsko, Španielsko a Taliansko.

Raz za uhorský rok

Raz za uhorský rok

Kedy chodia Slováci na dovolenky? Prechodná sezóna sa stáva čoraz viac populárnou, pretože umožňuje turistom navštíviť atrakcie v prijateľnom počasí a za lepšie ceny. Stúpajúca popularita prechodnej sezóny bola zaznamenaná aj medzi Slovákmi – 36% respondentov potvrdilo, že cestujú počas nej. 43% si vybralo cestovať cez sezónu a 21% mimo sezóny, ktorá je cenovo veľmi prijateľná.

Ostáva otázka, koľko peňazí minú Slováci počas dovolenky? Podľa odpovedí z ankety plánuje priemerný Slovák minúť 501€.Avšak 11% Slovákov potvrdilo, že na dovolenke nechcú šetriť – ostatní majú šikovné triky, ako dovolenkovať lacnejšie. Medzi najpopulárnejšími odpoveďami bolo objednávanie ubytovania vopred (64%) alebo kupovanie leteniek vopred (30%).

Vyzerá to, že Slováci preferujú dlhšie dovolenky, keďže až 64% potvrdilo, že ich dovolenka bude trvať okolo týždňa. 11% respondentov sa chystá na aspoň dvojtýždňovú dovolenku a 23% plánuje ísť na dovolenku, ktorá bude dlhá menej ako jeden týždeň. Ostatné 2% plánujú dlhú dovolenku, ktorá bude trvať viac ako dva týždne. Na druhej strane, 46% Slovákov odpovedalo, že chodia na dovolenku raz do roka a 25% dva krát do roka. Viac ako dva krát do roka chodí na dovolenku 16% Slovákov a iba 13% Slovákov má možnosť ísť na dovolenku menej ako raz do roka.

S kým trávia Slováci svoju dovolenku? Najviac odpovedí bolo s rodinou (až 54%) a s partnerom (27%). 14% chodí na dovolenku s kamarátmi a 5% samo.

Všetko podľa seba

Všetko podľa seba

Teraz už vieme kedy a kde Slováci cestujú, avšak ako organizujú svoje dovolenky? Až 67% Slovákov preferuje organizovať si dovolenku podľa seba a iba 33% to prenechá na cestovné agentúry.

Hlavným dôvodom pre organizovanie dovolenky podľa seba je schopnosť prispôsobiť si všetko podľa predstáv (71%) a nižšia cena (21%). Tí, ktorí cestujú s cestovnými agentúrami potvrdili, že je to pre nich pohodlnejšie (78%) a že s tým nestratia toľko času (16%).

Preskúmajte nepoznané

Preskúmajte nepoznané

Opýtali sme sa Slovákov, či radšej chodia na nové miesta alebo preferujú svoje obľúbené miesta, kde už raz boli. Výsledky ukazujú, že Slováci najradšej objavujú nové miesta (80%) a iba jedna pätina respondentov (20%) si vybrala ísť na miesto, ktoré už poznajú.

Keď prichádza k organizovaniu dovolenky, sú tu rozdiely medzi mužmi a ženami? Zistili sme, že muži sú viac spontánni pri organizácii. Najviac ľudí však cestovanie vopred dôkladne plánuje – 56% mužov a 79% žien.

Opaľovanie s na úchvatných plažiach na Bali, preskúmavanie starých uličiek Paríža alebo sufrovanie na vlnách v Austrálii? Keď sme sa opýtali na najobľúbenejšiu cestu trávenia dovolenky, väčšina Slovákov si vybrala oddychovanie na pláži(47%). Ostatní si radšej pozrú pamätihodnosti (32%) alebo trávia čas rôznymi aktivitami (21%).

Pri dovolenke existujú rôzne prístupy, hlavne čo sa týka jedla a dopravy. Medzi opýtanými Slovákmi až 43% cestuje verejnou dopravou, 36% si vypožičia automobil a 19% jazdí taxíkom. Pri jedle – 44% vyskúša tamojšiu kuchyňu, 25% hľadá miesta s jedlami, ktoré poznajú, 18% sa naje v hoteli a 13% si so sebou zoberie vlastné jedlo.

Teoreticky je dovolenka oddychom od práce, avšak niekedy je ťažké dať si pauzu od prichádzajúcich hovorov alebo emailov. Zistili sme, že až 43% Slovákov rieši svoju prácu aj počas svojej dovolenky.

Okolo sveta

Opýtali sme sa cestovateľov z 39 krajín, koľko minú na svoju dovolenku. Na základe odpovedí sme pripravili rebríček, ktorý ukáže, kto míňa najviac.

Priemerný Slovák minie na osobu 501€, čo umiestňuje Slovensko niekde do stredu rebríčka. Austrálčania míňajú na dovolenku najviac – až 1350€ a za nimi sa umiesnili Fíni a obyvatelia Hong Kongu. Najmenej míňajú Pakistánci (170€).

Okolo sveta

Metodológia

Tento report je založený na ankete, ktorá prebehla v apríli a v máji 2019 medzi 20 000 respondentmi z 41 krajín. Pre prepočet meny sme použili priemerný premenný kurz z mája 2019.

Autorom správy je Picodi 

Značky: