Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podpora slovenských inovatívnych firiem je jednou z priorít Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja  a informatizácie SR (MIRRI SR). Vicepremiérka Veronike Remišovej sa podarilo dosiahnuť s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a Ministerstvom hospodárstva SR dohodu o vyčlenení prostriedkov z aktuálneho eurofondového balíka na podporu firiem s pečaťou Seal of Excellence.

 „Efektívnu podporu špičkových inovatívnych firiem považujeme za veľmi dôležitú, aj z pohľadu konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. Som veľmi rada, že v tomto zložitom krízovom čase sa nám podarilo dosiahnuť dohodu s ministrom hospodárstva a ministrom dopravy  a výstavby o presune prostriedkov v rámci aktuálneho Operačného programu Integrovaná infraštruktúra,“ uviedla ministerka investícií Veronika Remišová, ktorá tento návrh predniesla na rokovaní vlády ešte v septembri a teraz presun prostriedkov schválila aj Európska komisia.

V operačnom programe bolo na to z eurofondov vyčlenených 25 miliónov eur. Finančná podpora tak bude rýchlejšia ako by to bolo v prípade použitia z protikrízového eurofondového balíka REACT-EU.

Operačný program Integrovaná infraštruktúra má najvyššiu alokáciu spomedzi všetkých programov a to viac ako 6 miliárd eur. V čase dohody ministrov o presune predstavovala nezazmluvnená časť programu ešte 1,3 miliardy eur.

Pečať Seal of Excellence je určená pre tie slovenské firmy, ktoré spĺňajú nasledovné kritériá:

  • Prinášajú zásadné inovácie s perspektívou globálneho úspechu
  • Majú potenciál zvýšiť konkurencieschopnosť SR
  • Majú potenciál generovania sofistikovaných pracovných miest

V rokoch 2018 – 2020 získalo toto hodnotenie 14 projektov. Medzi nimi sú napríklad vývoj vysokovýkonného čipu, vývoj nabíjacích staníc pre elektromobily, či inteligentné parkovanie.

Ministerstvo hospodárstva SR výzvu vyhlási začiatkom roka 2021. O podporu sa budú môcť uchádzať aj subjekty z  Bratislavského samosprávneho kraja. Sedem prijímateľov s pečaťou Seal of Excellence  už v minulosti dostalo prostriedky z eurofondov a zo štátneho rozpočtu, spolu ide o vyše 20 miliónov eur.

„Chcem ubezpečiť všetky slovenské firmy, ktoré prinášajú odvážne inovácie, že môžu rátať s našou plnou podporou. Slovenská ekonomika potrebuje silný výskum, vývoj, nové technológie a riešenia, ktoré ľuďom prinesú lepšie platené pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou. Excelentné firmy budeme podporovať aj z nového Operačného programu Slovensko v programovom období 2021 – 2027,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.