Kúpiť si kedysi programy alebo hry znamenalo ísť do obchodu a priniesť si domov škatuľu s CD alebo DVD.

To vlastne môžete v mnohých prípadoch ešte stále urobiť aj dnes. Avšak časy, keď sa predával takzvaný škatuľový softvér sa pomaly končia. Obsah sťahujeme z webu a máme elektronické licencie. Škatuľa hore-dole, ale licencie majú časové obmedzenie.

Ako to teda vlastne je? To, že sa mení distribučný kanál na šírenie počítačového softvéru, je prirodzené. Mení sa ale to, že čoraz viac výrobcov softvéru predáva časovo obmedzené licencie. Kedysi stačilo kúpiť nejaký kancelársky balík alebo grafický program a mohli ste ho používať, kým ste naň mali podporovaný operačný systém a hardvér.

Teda spravidla roky bez nejakých výrazných obmedzení. Niektorí si nový spôsob vo forme predplatného chvália, iní ho odcudzujú a vidia za tým snahu firiem ešte viac zbohatnúť. Pravdu majú asi obe strany, a to práve podľa toho, akým spôsobom sa na používanie softvéru pozerajú.

Platiť alebo zadarmo?

Výhoda časových licencií je, že vždy máte aktuálny produkt. To znamená, že keď vyjde nová verzia počas vášho licenčného obdobia, máte na ňu nárok zadarmo. Oprávnená pripomienka je, že keď prestanete platiť, nebudete mať nič. Kancelársky balík nebudete môcť využívať a nezostane vám ani stará verzia grafického programu. Pri kúpe „tradičných“ licencií si kupujete právo používať program. To znamená, že nie ste nijako časovo limitovaní. Nové verzie si ale treba kupovať zvlášť. Teda neexistuje nejaké vyslovene správne riešenie. Navyše je to pomerne nová praktika. Len niekoľko rokov dozadu aplikovali firmy tento spôsob predávania softvéru. Preto ešte stále ponúkajú aj klasické „škatuľové“ verzie. V hrubom prepočte vyjde kúpa škatuľovej verzie na dva roky licencovania v časových licenciách.

My vám však v tomto článku ukážeme softvér, ktorý je zadarmo.

V niektorých prípadoch môže mať aj platené verzie. Vyberali sme ale tak, aby ste ho na bežné používanie mohli mať bez platenia. Tí, čo potrebujú softvér na vážnejšiu prácu si ho pravdepodobne kúpia a nebude to pre nich problém. Softvér zadarmo má zväčša všetky podstatné funkcie na domáce alebo polopracovné používanie. Nezaoberáme sa veľmi tým, či je niektorý z programov drahý. Ak vďaka nemu zarábate, myslíme, že pre vás nebude drahý. Čo ale vedie používateľov k tomu, aby používali kradnutý softvér? Je to najmä zvyk. V najčastejších prípadoch ide o programy Microsoftu a Adobe. V drvivej väčšine takú vybavenú funkcionalitu ani nepotrebujeme, ale napriek tomu používame tento softvér nelegálne. Existujú však aj alternatívy zadarmo. Slovo alternatíva neznamená niečo menejcenné, je to niečo ako generický liek – je iný, ale môže pomôcť. Aj na prácu sú programy v našom článku dobre použiteľné. Sú rozšírené v štátnych firmách a neziskových organizáciách, na doma budú skutočne postačovať.

 

Emaily a kalendáre

Správa emailov je dnes na webe. Ale podobne ako pri iných programoch, typická aplikácia pre Windows je pohodlnejšia. Je rýchlejšia a emaily máte aj v režime, keď nemáte k dispozícii pripojenie na internet.

Thunderbird

Nastavenia emailového klienta Thunderbird

Toto je e-mailový klient s rokmi vývoja. Používa systém kariet, podobne ako internetový prehliadač. Automaticky nakonfiguruje vaše konto v službách ako Gmail, Yahoo a ďalších a podporuje aj štandardné protokoly. Má široké možnosti toho, ako budú vaše emaily zobrazované a triedené či farebne kategorizované. Môžete ho dokonca použiť aj v prenosnej verzii. Teda mať ho vždy všade so sebou, nastavený a so všetkými emailmi. Dá sa rozširovať cez rôzne doplnky, meniť mu vzhľad a súčasťou je aj kalendár.

Link: www.mozilla.org/sk/thunderbird

eM Client

Všetko na jednom mieste a s podporou chatu pre Google, Jabber a ďalšie. Ideálny program na správu gmailového účtu, ktorý je tu špeciálne podporovaný. Samozrejme, je tu podpora ďalších protokolov ako napríklad Exchange Web Services, možnosti organizovania pošty medzi účtami, podpora zdieľaných kalendárov a kontaktov alebo napríklad PGP. Na výber je niekoľko tém, ako bude rozhranie vyzerať, pokročilí ocenia integráciu PGP šifrovania, automatické odpovede pre gmailové účty a prepracovaný editor správ. Nastaviť si môžete vlastné pravidlá správ, vyhľadávať duplikáty alebo napríklad tvoriť zálohy vašej pošty.

Link: cz.emclient.com

Kancelárske aplikácie

Najpoužívanejší balík Microsoft Office má svoje hodnotné alternatívy. Sú to tak vybavené programy, že ich nepovažujeme za alternatívy v pravom slova zmysle. Napríklad LibreOffice býva súčasťou linuxových inštalácií, používa sa vo vládnych organizáciách, školstve a iných odvetviach. Prinášame však aj ďalší výber programov pre kancelárske využitie.

LibreOffice

Kancelársky balík s plnou výbavou a špecializovaným nástrojom na kreslenie

Ide o kancelársky balík, ktorý má všetko podstatné na domáce aj firemné používanie. Tento balík vytvárajú bývalí programátori OpenOffice. Tu máte program na tvorbu dokumentov, tabuliek, prezentácií, matematických výpočtov, kresliaci a prezentačný nástroj, ale aj databázový program Base. Skrátka všetko pre kanceláriu a zadarmo, vrátane podpory vytvárania PDF dokumentov. Samozrejmosťou je kompatibilita s dokumentmi Microsoft Office. Máte poruke všetky bežné veci ako revízie dokumentov, plnú podporu formátovania, výpočtov, animačných efektov, rozšírené možnosti exportu do rôznych formátov a ďalšie funkcie. Vynikajúci balík, ak chcete skutočne plne vybavenú kanceláriu, no hľadáte riešenie zadarmo.

Link: www.libreoffice.org

Sumatra PDF

Univerzálny program na čítanie nielen PDF dokumentov, ale aj elektronických kníh. Podporuje formáty ePub, Mobi, XPS, DjVu, ComicBook a ďalšie. Nainštalovať sa dá aj v prenosnej verzii. Vhodný je aj pre pomalšie počítače. Podporuje množstvo klávesových skratiek a vlastné možnosti konfigurácie priamo cez špecializovaný súbor. Môže bežať aj v obmedzenom režime, napríklad na prezentačných monitoroch. Používatelia sa nedostanú mimo rozhranie a budú mať obmedzené možnosti interakcie s programom.

Link: www.sumatrapdfreader.org

Pracujeme s fotografiami

Upraviť fotografie alebo vytvoriť špičkové obrazové efekty zvládnete aj v Gimpe alebo programe Paint.NET. Na to naozaj nepotrebujete Photoshop, ktorý nestojí málo a zväčša používate jeho funkcie v tej podobe ako to zvládne nelicencovaný softvér.

IrfanView

Tento program je tu s nami ešte z čias Windows 95 a stále má svojich priaznivcov. Na prezeranie obrázkov a rýchlu prácu s nimi je to najlepšia aplikácia s podporou rozširujúcich modulov. Zmeniť si môžete aj vzhľad ikoniek panelu nástrojov. Podporuje nielen prezeranie, ale aj skenovanie a špecializované režimy tlače. Hodí sa na hromadné spracovanie fotiek, hoci toto nie je editor. Ak ale potrebujete robiť nejakú optimalizáciu, konverziu medzi formátmi alebo premenovať obrázky, toto je špička. Je v prenosnej verzii, môžete si ho teda stále nosiť so sebou na flashdisku a nastavený podľa vašich potrieb. Okrem obrázkov prehráva aj hudobné a video súbory.

Link: www.irfanview.com

Gimp

Gimp je pripravený aj na formát WebP. Tvorcovia tento editor naozaj stále vylepšujú

Nástroj na kreslenie a mnohí ho považujú za priamu konkurenciu pre Photoshop. Je úplne zadarmo a je pripravený na vaše najodvážnejšie kreatívne nápady. Podporuje špeciálne efekty, prácu na fotomontážach a rôzne vylepšovanie fotografií a tiež aj jednoduché úpravy obrázkov. Všetko s prácou vo vrstvách, ako to poznáte z platených nástrojov. Vo výbave je pokročilá úprava expozície fotografií, práca s farebnými kanálmi, práca s PSD súbormi, pluginy na rozšírenie funkcionality, práca s animáciami a exportom do mnohých webových a tlačových formátov. Výhodou je možnosť inštalácie aj na linuxové distribúcie.

Link: www.gimp.org

Utility a nástroje

Možno poznáte správcov súborov ako Total Commander alebo Altap Salamander. Podobných programov je niekoľko a tieto dva sú platené. Hoci prvý sa dá používať aj zadarmo, len treba pri každom spustení odkliknúť hlásenie v úvodnom okne. My ponúkame dobre vybavený program na správu súborov a je naozaj zadarmo, bez nejakých nie celkom legálnych obchádzok.

FreeCommander

FreeCommander ponúka naozaj široké možnosti na správu súborov

Správca súborov, ako ho poznáte z iných aplikácií, no tento je úplne zadarmo. Podporuje štandardné dvojpanelové zobrazenie adresárov, Drag&Drop operácie medzi programom a Prieskumníkom vo Windows alebo priame otváranie komprimovaných archívov. Skrátka všetko potrebné, na čo ste roky zvyknutí. Aj tento správca je v prenosnej verzii a môžete ho použiť na flashdisku. Má vstavaný prehliadač obrázkov a iných typov súborov a zobrazí aj náhľady súborov, keď sú súčasťou komprimovaného archívu. Porovná adresáre, má nástroj na hromadné premenovanie súborov a rôzne možnosti rozloženia okna. Fotografujete? FreeCommander podporuje špeciálne zobrazenie s detailmi o obrázkoch.

Link: www.freecommander.com

7-Zip

Komprimačný program 7-Zip takisto zobrazuje dve okná, ako správcovia súborov

Jeden z mnohých nástrojov na prácu s komprimovanými archívmi a je zadarmo. Okrem podpory vlastného formátu 7z podporuje aj ostatné formáty, ktoré poznáte. Zobraziť sa dajú dva panely na jednoduchšiu manipuláciu so súbormi. Integruje sa do Windows, takže ho môžete používať ako všetky ostatné aplikácie tohto typu. Formát RAR len rozbaľuje, ZIP aj komprimuje. Hodí sa na náročné komprimačné úlohy, pri ktorých môžete nastaviť využitie jadier vášho procesora a ďalšie detaily komprimačnej úlohy. Rozhranie je strohé, no zároveň je to minimalistický program. Jeho inštalačný súbor má menej ako 1,5 MB. Rozhranie je v slovenčine.

Link: www.7-zip.org

Verdikt

Ukázali sme vám softvér, ktorý patrí medzi najlepšie alternatívy k plateným riešeniam na trhu a je skutočne zadarmo. Určite teda nemusíte softvér kradnúť. Ako vidíte, aj bezplatný program toho veľa dokáže. Najmä keď má za sebou veľkú komunitu vývojárov. Vyskúšajte naše tipy a sami zistíte, že mať softvér zadarmo sa dá a je to fajn pocit skúsiť niečo nové.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.