Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Nikon dnes s potešením uvádza ľahko prenosný plnoformátový superteleobjektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou NIKKOR Z 800 mm f/6,3 VR S.

Vtáky, divoká zver, lietadlá, motoristické športy či zimné športy: tento odolný a pozoruhodne ľahký objektív radu S vám priblíži vzdialenú akciu ostro a detailne. Používatelia môžu sledovať aj nepravidelne sa pohybujúce objekty tak plynulo, ako to doteraz pri ohniskovej vzdialenosti 800 mm nebolo možné a rozšíriť svoje kreatívne možnosti vďaka stabilnému snímaniu z ruky.

Od loviacich orlov po lietadlá v náklone – fenomenálna rozlišovacia schopnosť tohto objektívu radu S vám umožní zobraziť aj tie najmenšie detaily objektov, ktoré možno samé osebe ťažko zachytiť. Obrazová kvalita je ostrá, či snímate statické snímky alebo videosekvencie. Automatické zaostrovanie je mimoriadne rýchle, plynulé a spoľahlivé. Optická stabilizácia obrazu vstavaná v objektíve udrží vaše zábery stabilné a funkcia Synchro VR umožňuje pri použití objektívu s fotoaparátom Z 9 korekciu až o 5,5 EV. Tento superteleobjektív navyše podporuje použitie telekonvertorov Z, ktoré umožňujú predĺžiť dosah na 1 120 mm alebo 1 600 mm.

Vďaka dobre vyváženej a ľahkej konštrukcii dosiahnutej bajonetom Nikon Z a použitím Fresnelovej šošovky (PF) môžu používatelia s istotou zložiť objektív NIKKOR Z 800 mm f/6,3 VR S zo statívu a fotografovať z ruky. Tento objektív pre mirrorless systém je približne o 2,3 kg ľahší a o 16 % kratší ako jeho náprotivok s bajonetom Nikon F a jeho ťažisko je bližšie k telu fotoaparátu, čo uľahčuje sledovanie objektu. Fotografi si môžu prispôsobiť ovládacie prvky a rozsiahle utesnenie voči poveternostným vplyvom chráni objektív aj fotoaparát.

Zurab Kiknadze, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe, povedal: „Tento nový 800 mm objektív skutočne prináša fotografom nové vzrušujúce možnosti. Dni, keď záber, ktorý možno zachytiť pomocou dlhého objektívu, diktovala flexibilita vášho statívu alebo monopodu, sú preč. Dramaticky zmenšené rozmery a hmotnosť tohto nového superteleobjektívu ponúkajú prenosnosť a manipuláciu, ktorá bola predtým nemožná: vďaka tomu získate väčšiu šancu na dokonalé zachytenie náročných záberov, alebo možnosť zachytiť perspektívy, ktoré boli predtým nedosiahnuteľné.”

Súhrn hlavných vlastností: NIKKOR Z 800 mm f/6,3 VR S

Profesionálny superteleobjektív: ohnisková vzdialenosť 800 mm. Ľahká konštrukcia, ktorá ponúka dobrú prenosnosť a vyváženú manipuláciu.

Vynikajúca ostrosť: špeciálne tvarovaná a umiestnená Fresnelova šošovka (PF) a antireflexná vrstva Nano Crystal Coat výrazne redukujú závoj a reflexy. Sklá ED a SR udržiavajú farebnú vadu pod kontrolou od stredu obrazu až k jeho okrajom.

Rýchle a tiché zaostrovanie: automatické zaostrovanie je rýchle, presné a tiché – sledovanie objektu je plynulé, či už snímate kolíziu pretekárskych áut alebo divoké zvieratá.

Výkonná stabilizácia obrazu: optická stabilizácia obrazu vstavaná v objektíve udrží vaše zábery stabilné. Funkcia Synchro VR umožňuje pri použití objektívu s fotoaparátom Z 9 korekciu až o 5,5 EV.

Prispôsobiteľné ovládanie: ergonomicky umiestneným tlačidlám L-Fn a nehlučnému ovládaciemu prstencu môžete priradiť rôzne funkcie. Pomocou tlačidla nastavenia pamäte môžete ukladať zaostrené vzdialenosti.¹

Pokročilé utesnenie proti poveternostným vplyvom: utesnenie všetkých pohyblivých častí objektívu ho spoľahlivo chráni proti prachu a vlhkosti a gumené tesnenie na bajonete objektívu chráni objektív aj fotoaparát.²

Kompatibilita s telekonvertorom: predĺžte svoj dosah až na 1 120 mm pomocou TELEKONVERTORA Z TC-1,4x alebo na 1 600 mm pomocou TELEKONVERTORA Z TC-2,0x.

Integrovaný slot na filter: umožňuje jednoduché vkladanie filtrov na dosiahnutie ešte lepšej kontroly v náročných svetelných podmienkach.

Praktická slnečná clona: dodávaná slnečná clona objektívu HB-104 je vybavená posuvnou poistkou, ktorá umožňuje zložiť ju jednou rukou.

Poznámky:

¹ Tlačidlo nastavenia pamäte je možné aktivovať po aktualizácii firmvéru.

² Nie je zaručené, že objektív bude odolný voči prachu a kvapkajúcej vode vo všetkých situáciách a za každých podmienok.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.