Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Modely série Galaxy S23 predstavujú doposiaľ najvýraznejší posun vo vývoji smartfónov Samsung – záujemcovia sa môžu tešiť na najpokročilejšie fotoaparáty, špičkový herný výkon aj ekologicky šetrné prevedenie

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila modely Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ a Galaxy S23 a začala tak novú éru v histórii prémiových smartfónov Samsung Galaxy.

Záujemcovia sa môžu tešiť na epické kreatívne zážitky so špičkovou fotografickou technikou, ktorá vďaka transformatívnej umelej inteligencii umožňuje napríklad nočné natáčanie videozáznamov v doposiaľ nevídanej kvalite. Samozrejmosťou je aj bezkonkurenčný výkon, o ktorý sa stará úplne nová technológia Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy – výsledkom sú okrem iného jedinečné herné vlastnosti, za ktorými stojí prevratná práca umelej inteligencie a aj doposiaľ najrýchlejšia mobilná grafika.[i]

Model Galaxy S23 Ultra má integrované obľúbené dotykové pero S Pen[ii], ktoré výrazne rozširuje možnosti v oblasti práce, písania poznámok aj zábavy. Inovácie, ktoré stoja za všetkými zariadeniami série Galaxy S23 nastavujú nové štandardy a sú k dispozícii v atraktívnom a pritom ekologicky šetrnom prevedení – Samsung pri výrobe novej série využil viac recyklovaných materiálov ako pri akýchkoľvek iných smartfónoch Galaxy[iii].

Samsung Galaxy S23 UltraZdroj: Samuel Hindy / TOUCHIT
Samsung Galaxy S23 Ultra

„Pri technológiách sa dnes nehľadí len na to, čo ľuďom umožňujú – veľmi záleží aj na tom, ako daná technológia prispieva k lepšej budúcnosti,“ povedal TM Roh, prezident a riaditeľ mobilnej divízie Samsung Electronics. „Celá séria Galaxy S vytvára nový štandard mobilných telefónov, čo sa týka jedinečných mobilných zážitkov s telefónmi najvyššej kategórie. Naším cieľom je posunúť latku v oblasti špičkového výkonu tým, že kombinujeme vynikajúce parametre a inovatívne technológie s udržateľnými princípmi.“

Fotoaparát Samsung Galaxy s vyšším rozlíšením a množstvom kreatívnych možností od rána do večera

S Galaxy S23 Ultra sa môže každý tešiť na fenomenálne fotografie aj videá. Do výbavy patrí najvyspelejší fotografický systém, aký telefón Galaxy kedy mal, vhodný prakticky do akýchkoľvek svetelných podmienok s neuveriteľne kvalitnou kresbou detailov. Vylepšená funkcia pre nočné fotografovanie a natáčanie optimalizuje snímky tak, aby boli skvelé za akýchkoľvek podmienok. Chcete si natočiť koncert obľúbenej hudobnej hviezdy, urobiť si selfie v morskom akváriu alebo si jednoducho urobiť pamiatku na príjemnú večeru s priateľmi? V každom prípade sa môžete tešiť na ostrejšie fotografie aj videá.[iv] Šum, ktorý tak často znehodnocuje fotografie zhotovené pri nízkom osvetlení, spoľahlivo opravia algoritmy digitálneho spracovania obrazu s využitím umelej inteligencie tým, že vylepšia detaily a farebné odtiene.

Vôbec po prvýkrát v sérii Samsung Galaxy ponúka model Galaxy S23 Ultra snímač s technológiou Adaptive Pixel s výsledným rozlíšením 200 megapixelov, ktorý dokáže zaznamenať akýkoľvek epický okamih s ohromujúcou presnosťou. Na súbežné spracovanie obrazu vo vysokom rozlíšení na niekoľkých úrovniach používa technológiu nazvanú pixel binning.[v] Samsung dobre vie, aké dôležité sú v dnešnej komunikácii selfie fotografie a videá, a preto v celej sérii Galaxy S23 nájdete vôbec po prvýkrát predné fotoaparáty s technológiou Super HDR, rýchlym automatickým zaostrovaním a vyššou záznamovou frekvenciou, ktorá narástla z 30 na 60 obr/s. Vďaka tomu budú selfie výrazne lepšie.

Samsung Galaxy S23+Zdroj: Samuel Hindy / TOUCHIT
Samsung Galaxy S23+

Používatelia, ktorí chcú mať fotografovanie a natáčanie plne pod kontrolou, môžu využiť celý rad šikovných fotografických nástrojov a funkcií. K nim patrí napríklad aplikácia Expert RAW,[vi] s ktorou sa stretneme len pri modeloch Samsung Galaxy. Tá umožňuje ukladať fotografie súbežne vo formátoch RAW aj JPG ako pri profesionálnych zrkadlovkách, avšak bez rozmernej a ťažkej výbavy. V zložitejších svetelných podmienkach môžu kreatívni jedinci experimentovať s viacnásobnou expozíciou, v režime Astrofotografie sa zase môžu tešiť na skvelé zábery Mliečnej dráhy či iných objektov na nočnej oblohe. Príslušné hodnoty je možné nastaviť priamo v prostredí fotoaparátu v aplikácii Expert RAW, ktorú si majitelia modelov Galaxy S23 môžu teraz stiahnuť. Nové možnosti ovládania fotoaparátu nájdeme aj na inteligentných hodinkách Galaxy Watch5 v aplikácii Camera Controller[vii], vďaka ktorej sa dá napríklad priamo na hodinkách zoomovať.

Medzi ďalšie nové prednosti fotoaparátu patria:

  • Pri nízkom osvetlení alebo v situáciách, v ktorých by za normálnych okolností boli videozáznamy rozostrené, sa pri modeli Galaxy S23 Ultra uplatní duálny optický stabilizátor obrazu (OIS) fungujúci vo všetkých smeroch.
  • Pri nahrávaní videozáznamov v ultravysokom rozlíšení 8K[viii] rýchlosťou 30 snímok za sekundu je možné nastaviť širší uhol záberu, vďaka čomu zábery vyzerajú úplne profesionálne.
  • Každý detail v zábere analyzuje vyspelá umelá inteligencia – neuniknú jej ani zdanlivo nenápadné prvky ako oči alebo vlasy. Vďaka tejto analýze lepšie vynikajú na fotografiách jedinečné osobné črty zobrazených ľudí.
  • Aby boli záznamy skutočne dokonalé, k dispozícii je nová funkcia 360 Audio Recording[ix], ktorá v slúchadlách Galaxy Buds2 Pro vytvára priestorový zvuk.

V modeloch Galaxy S23+ a Galaxy S23 sa dočkala vylepšení aj samotná fyzická podoba fotoaparátu. Odstránila sa obruba objektívov, čím dizajn fotoaparátov Galaxy vstúpil do novej éry a pôsobí ešte výraznejšie ako predtým.

Špičkový výkon znamená budúcnosť mobilného hrania

Herní vývojári aj samotní hráči túžia neustále napĺňať aj tie najodvážnejšie predstavy, čo si vyžaduje technológiu, ktorá prekoná všetky očakávania. Preto spoločnosti Samsung a Qualcomm vylepšili modely Samsung Galaxy prostredníctvom úplne novej platformy Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy, čo je najvýkonnejšia platforma v histórii série Galaxy. Zároveň ide o najrýchlejší[x] procesor Snapdragon na súčasnom trhu. Batéria modelu Galaxy S23 Ultra s kapacitou 5000 mAh[xi] dokáže poháňať výkonnejší fotoaparát ako pri modeli Galaxy S22 Ultra bez toho, aby sa zväčšili rozmery samotného telefónu.

Prepracovaná mikroarchitektúra procesora zvyšuje výpočtový výkon série Galaxy S23 zhruba o 30 percent v porovnaní so sériou Galaxy S22.[xii] Fotografovanie a natáčanie skvelých záberov v slabom svetle vyžaduje bilióny kalkulácií za sekundu, preto výrobcovia optimalizovali už tak veľmi výkonnú NPU architektúru o 49 percent a zapojili do spracovania obrazu najmodernejšie algoritmy umelej inteligencie.[xiii] Jedným z najvýznamnejších vylepšení série Galaxy S23 je optimalizovaný grafický procesor (GPU), ktorý je zhruba o 41 percent rýchlejší v porovnaní so sériou Galaxy S22 a vyvinutý hlavne pre náročných používateľov.[xiv]

Budúcnosť patrí dokonalej digitálnej realite, preto Galaxy S23 Ultra prichádza s podporou technológie sledovania svetelných lúčov v reálnom čase (real-time ray tracing), s ktorou sa v hernom mobilnom svete stretávame stále častejšie. Technológia dokáže simulovať a sledovať všetky svetelné lúče vo virtuálnom obraze, výsledkom je vernejšie zobrazenie pohybových scén. Zväčšila sa aj chladiaca komora[xv], ktorú teraz nájdeme na všetkých telefónoch série Galaxy S23, a to znamená lepší a stabilnejší výkon pri dlhom a náročnom hraní.

Špičkové výkonové parametre modelu Galaxy S23 Ultra prídu vhod aj vzhľadom na rozmerný displej s uhlopriečkou 6,8 palca alebo 17,2 cm.[xvi] Nie je taký zakrivený do okrajov ako pri predchádzajúcich modeloch, čím sa jeho plocha opticky zväčšuje a splošťuje[xvii] a displej tak ponúka najlepší obraz v histórii smartfónov Samsung Galaxy. Jedinečná funkcia Enhanced Comfort alebo Vylepšený používateľský komfort umožňuje upraviť farebné odtiene a kontrast, čo predovšetkým v noci znamená menšiu záťaž pre oči. K dispozícii sú tri nové stupne intenzity podsvietenia namiesto dvoch, čo využijeme za jasných slnečných dní.

S dôrazom na blaho planéty

Séria Galaxy S23 prináša nielen skvelé technológie, ale aj ekologicky šetrné prevedenie a aj v tomto zmysle posúva doposiaľ známe hranice. V porovnaní so sériou Galaxy S22 sa zvýšil podiel recyklovaných materiálov zo šiestich interných komponentov pri modeli Galaxy S22 Ultra na 12 pri modeli Galaxy S23 Ultra. Séria Galaxy S23 taktiež využíva široké spektrum recyklovaných materiálov než akékoľvek iné smartfóny Galaxy, napríklad recyklovaný hliník a sklo, recyklované plasty z vyradených rybárskych sietí, barelov na vodu a PET fliaš.

Nová séria S23 je tiež ako prvá vybavená ochranným krycím sklom Corning Gorilla Glass Victus 2 s vylepšenou dlhodobou trvanlivosťou. Pri jeho výrobe bol použitý recyklovaný obsah, v priemere z 22 percent.[xviii] Všetky telefóny Galaxy S23 Samsung predáva v papierových krabičkách v novom prevedení, vyrobených kompletne z recyklovaného papiera.

S novou sériou Galaxy S23 chce Samsung skrátka minimalizovať svoj dopad na životné prostredie a zároveň si udržať vysokú úroveň, čo sa kvality aj estetiky týka. Celá séria Galaxy S23 získala certifikát UL ECOLOGO[xix], ktorý svedčí o zmenšenej ekologickej stope.

Ak chcú používatelia používať prístroj čo najdlhšie, ponúka im séria Galaxy S23 záruku štyroch budúcich generácií operačného systému a päť rokov bezpečnostných aktualizácií.[xx]

Používateľsky príjemný systém zabezpečenia a ochrany súkromia bez akýchkoľvek kompromisov

Bezpečnosť a ochrana osobných údajov tvoria základ celej série Galaxy S23. Každý smartfón je vybavený komplexným systémom zabezpečenia Samsung Knox, ktorý získal viac oficiálnych bezpečnostných certifikátov ako akékoľvek iné mobilné zariadenie, platforma alebo riešenie na trhu. Vďaka jednoduchému ovládaciemu panelu majú používatelia modelov Samsung Galaxy dokonalý prehľad o tom, kto má prístup k ich dátam a ako sa využívajú. Jediným pohľadom sa dá ľahko zistiť, či sú osobné údaje v nebezpečenstve. Systém zasiela používateľom jednoduché výzvy, ako v prípade potreby nastavenie zmeniť. Používatelia tiež môžu presne rozhodnúť, ktoré aplikácie a programy získajú prístup k ich dátam a ako ich môžu používať.

Ďalším bezpečnostným prvkom je systém Knox Vault, prvýkrát predstavený v sérii Galaxy S21. Ten chráni dôležité informácie v sérii Galaxy S23 tým, že ich izoluje od zvyšku pamäte aj operačného systému.

Viac slobody a flexibility pri modernom prepojenom životnom štýle

Srdcom súčasnej série Samsung Galaxy S je nepochybne vynikajúci inovatívny model Samsung Galaxy Ultra. Špičkové inovácie, ktoré prináša model Galaxy Ultra, sa avšak neobmedzujú len na smartfóny. Kvalitu celého ekosystému Samsung Galaxy zvyšuje aj úplne nový notebook Galaxy Book3 Ultra a taktiež tablet Galaxy Tab S8 Ultra.

Lepšia vzájomná komunikácia modelov Galaxy S prináša množstvo ďalších výhod. Systém Samsung Multi Control[xxi], ktorý umožňuje ovládať notebooky a tablety Samsung Galaxy pomocou jedinej klávesnice a myši, teraz prichádza aj do telefónov Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ a Galaxy S23. Vylepšené možnosti práce uľahčujú napríklad kopírovanie textov z jedného zariadenia do druhého. Model Galaxy S23 Ultra vďaka funkcii Google Meet vylepšuje možnosti videohovorov, pri ktorých je možné využívať poznámky Samsung Notes a pracovať s dotykovým perom S Pen. Pri stretnutiach cez Google Meet môžu účastníci súčasne spoločne upravovať dokument v rôznych zariadeniach so systémom Android[xxii] a nemusia si prezerať zdieľanú obrazovku.[xxiii]

Ceny, úvodná ponuka a dostupnosť na Slovensku

Mobilné telefóny Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra s väčšími[xxiv] kapacitami úložiska sa začnú na Slovensku predávať 6. februára 2023. Varianty s nižšími[xxv] kapacitami sa budú predávať od 17. februára 2023.

Zákazníci, ktorí si v období od 1. 2. do 16. 2. 2023 (vrátane) alebo do vypredania zásob kúpia mobilný telefón Galaxy S23, S23+ alebo S23 Ultra získajú model s dvojnásobne vyššou kapacitou pamäte za cenu modelu s nižšou kapacitou. Pri nákupe stačí zadať zľavový kód, v prípade nákupu v predajni zľavu uplatní predajca. Mechanizmus získania modelu s vyššou pamäťovou verziou za cenu modelu s nižšou pamäťovou verziou sa môže líšiť v závislosti od predajcu. Zároveň môžu záujemcovia po registrácii v aplikácii Samsung Members, v časti „Výhody“, odpredať svoje staré zariadenie a k výkupnej cene navyše získať výkupný bonus vo výške 120 €. Celkovo tak zákazníci v rámci úvodnej ponuky môžu získať bonusy v hodnote až 360 eur. Ďalšie informácie o výkupnom bonuse sú k dispozícii na www.novysamsung.sk.

Dostupné farby, veľkosti úložiska a stanovené odporúčané maloobchodné ceny sú nasledujúce:

Uvedené ceny sú odporúčané maloobchodné ceny stanovené výrobcom. Predajná cena sa môže líšiť podľa predajcu. Akčná ponuka nemusí byť dostupná u všetkých predajcov.


[i] Procesor Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy je optimalizovaný pre produkty Samsung a v okamihu začatia predaja série Galaxy S23 je exkluzívny. Údaj o najrýchlejšom modeli Snapdragon platí k 1. februáru 2023.

[ii] Z modelov série Galaxy S23 podporuje dotykové pero S Pen iba model Galaxy S23 Ultra. Modely Galaxy S23 a Galaxy S23+ ho nepodporujú.

[iii] Galaxy S23 Ultra využíva recyklované materiály pri 12 interných a externých komponentov (pri modeli Galaxy S23+ a S23 to je 11 interných a externých komponentov), v porovnaní so šiestimi internými komponentami pri modeli Galaxy S22 Ultra.

[iv] V porovnání s modelem Galaxy S22 Ultra.

5 Pri modeli Galaxy S23 Ultra upravil Samsung technológiu pixel binningu pre rozlíšenie 200 MPix, 50 MPix a 12 MPix.

6 Aplikáciu Expert RAW je nutné pred použitím zadarmo stiahnuť z obchodu Galaxy Store. Aplikácia Expert RAW je k dispozícii pre modely série Galaxy S23 (S23 Ultra, S23+, S23), Z Fold4, Galaxy S22 (S22 Ultra/S22+/S22), Z Fold3, S21 Ultra, S20 Ultra, Z Fold2 a Note 20 Ultra.

[vii] Aplikácia Camera Controller je súčasťou softvéru inteligentních hodiniek série Galaxy Watch5.

[viii] Videozáznamy v rozlíšení 8K je možné prehrávať len na zariadeniach, ktoré 8K podporujú.

[ix] Funkcia bude k dispozícii na slúchadlách Galaxy Buds2 Pro spárovaných so smartfónom Samsung Galaxy s používateľským rozhraním One UI 5.0 alebo novším s podporou LE Audio, medzi ktoré patria aj modely série Galaxy S23. Je potrebná inštalácia najnovšieho softvéru pre smartfóny Samsung Galaxy aj pre slúchadlá Galaxy Buds. Funkciu je možné aktivovať pomocou menu pre fotoaparát v nastavení Režim videa – Pokročilé nastavenie – zapnúť 360 nahrávanie zvuku.

[x] Údaj o najrýchlejšom modely Snapdrahon platí k 1. februáru 2023.

12  Typická hodnota podľa nezávislých laboratórnych testov. Typickou hodnotou sa rozumie priemerná odhadovaná hodnota vzhľadom na odchýlky kapacity batérie pri testovaných vzorkách podľa štandardu IEC 61960. Menovitá (minimálna) kapacita je 4855 mAh. Skutočná výdrž batérie závisí od prostredia v sieti, typu využitia a pod.

[xii] Vylepšený výkon AP v porovnaní s čipsetom predchádzajúcej generácie. Skutočný výkon závisí od používateľského prostredia, podmienkach, predinštalovanom softvéri a aplikáciách.

[xiii] Vylepšený výkon AP v porovnaní s čipsetom predchádzajúcej generácie. Skutočný výkon závisí od používateľského prostredia, podmienkach, predinštalovanom softvéri a aplikáciách.

[xiv] Vylepšený výkon AP v porovnaní s čipsetom predchádzajúcej generácie. Skutočný výkon závisí od používateľského prostredia, podmienkach, predinštalovanom softvéri a aplikáciách.

[xv] V porovnaní s modelom Galaxy S22 Ultra

13 Merané uhlopriečne, skutočná zobrazovacia plocha je menšia vzhľadom na zaoblené rohy a otvor pre objektív fotoaparátu.

[xvii] V porovnaní s modelom Galaxy S22 Ultra.

[xviii] Súčasťou predného displeja a zadného krytu modelov Galaxy 23 je sklo Corning Gorilla Glass Victus 2.

[xix] Produkty a služby s certifikátom UL ECOLOGO majú nižší vplyv na životné prostredie vďaka rôznym faktorom, ku ktorým patrí životnosť, spotreba energie, výber materiálov, vplyv na zdravie, výrobné postupy a pod. Modely radu Galaxy S23 spĺňajú štandard UL 110 – UL Environmental Standard for Mobile Phones Sustainability.

[xx] Dostupnosť a načasovanie aktualizácií operačného systému Android a bezpečnostných aktualizácií sa pri jednotlivých modeloch a na jednotlivých trhoch líšia. Medzi zariadenia, ktorých majitelia majú nárok na štyri generácie operačného systému Android a bezpečnostné aktualizácie po dobu piatich rokov, patrí v súčasnosti rad Galaxy S23 (S23 Ultra/S23+/S23), rad Galaxy S22 (S22/S22+/S22 Ultra), rad Galaxy S21 (S21/S21+/S21 Ultra/S21 FE), Fold4, Flip4, Fold3, Flip3 a rad Tab S8 (Tab S8/Tab S8+/Tab S8 Ultra).

[xxi] Systém Samsung Multi Control funguje na tabletoch Galaxy s používateľským rozhraním One UI 4.1 alebo novším, na telefónoch Galaxy s užívateľským rozhraním One UI 5.1 alebo novším a na notebookoch Galaxy Book z roku 2021 alebo novších so systémom Samsung Settings. v1.5 (Intel) alebo Samsung Settings v3.3 (ARM). Pri niektorých modeloch je podpora funkcií obmedzená. Telefón aj počítač je nutné prihlásiť k rovnakému účtu Samsung.

[xxii] Funkcia je v súčasnosti k dispozícii len na modeli Galaxy S23 Ultra.

[xxiii] Používatelia sa musia prihlásiť k svojim účtom Samsung a Google.

[xxiv] Galaxy S23 (256 GB), Galaxy S23+ (512 GB), Galaxy S23 Ultra (512 GB, 1 TB)

[xxv] Galaxy S23 (128 GB), Galaxy S23+ (256 GB), Galaxy S23 Ultra (256 GB)