Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové BMW radu 3 Sedan naberá rýchlosť smerom k začiatku predaja, ktorý sa spustí na jar 2019. Oddelenie BMW M GmbH predstavuje extrémne dynamickú verziu nového športového sedanu. Model BMW M340i xDrive Sedan (kombinovaná spotreba paliva: 7,5 l/100 km; kombinované emisie CO2: 172 g/km*) poháňa novo vyvinutý radový šesťvalcový benzínový motor s výkonom 275 kW (374 k). Spojenie vysokého výkonu motora, odpruženia so špeciálnou M technológiou a inteligentného pohonu všetkých štyroch kolies poskytuje výnimočnú dynamiku jazdy, ktorá nemá v strednej triede konkurenciu. Výnimočný športový charakter podčiarkuje špecifický dizajn a špeciálne prvky výbavy. Nový model BMW M340i xDrive Sedan sa vo svetovej premiére predstaví na autosalóne Los Angeles Auto Show (30. novembra – 9. decembra 2018). Vozidlo sa v USA začne predávať v júni 2019, predaj v Európe sa spustí v júli.

Zrýchlenie, dynamika pri prejazde zákrut, obratnosť, precíznosť, brzdenie – nové BMW M340i xDrive Sedan nastavuje nové merítka vo všetkých oblastiach, ktoré ovplyvňujú dynamiku jazdy. Popri tom naplno využíva všetky prednosti nového BMW radu 3 Sedan, ktorý sa zameriava na športovú radosť z jazdy. Medzi jeho plusy patria nízke ťažisko, znížená hmotnosť, vynikajúce rozloženie hmotnosti na nápravy ako aj zvýšená tuhosť karosérie či upravené uchytenie tlmičov. Technológia odpruženia a aerodynamika prešli precíznymi úpravami spojenými s vysokovýkonnými vlastnosťami nového motora. Okrem toho patria do sériovej výbavy nového modelu BMW M340i xDrive Sedan aj prvky ako odpruženie M Sport, variabilné športové riadenie, diferenciál M Sport, brzdy M Sport a 18-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin obuté do pneumatík so zmiešanými rozmermi.

Radový šesťvalcový motor so špičkovým nárastom výkonu a s charakteristickým zvukom

Pohonná jednotka vyvinutá pre model BMW M340i xDrive Sedan posúva typické vlastnosti radových šesťvalcov značky BMW v oblastiach ako výkon, reakcie, ochota stúpať do otáčok, hladkosť chodu a účinnosť na novú úroveň. Trojlitrový motor dostal hliníkový blok motora aj hlavu valcov. Zmenou prešlo aj prepĺňanie, vyvinuté na základe princípov TwinScroll. Spojenie kompaktného oceľového zberného výfukového potrubia a turbodúchadla prispelo k rýchlemu nárastu plniaceho tlaku. Odľahčenie o 25 percent prispelo k rýchlejším reakciám turbíny a väčšia miera otvorenia elektronicky ovládaného obtokového ventilu pomáha k lepším hodnotám emisií. Palivo dodáva technológia vysokotlakového vstrekovania High Precision Injection, pričom vstrekovače pracujú s tlakom až 350 bar. Aktuálnu verziu technológie M TwinPower Turbo dopĺňa plne variabilné ovládanie ventilov VALVETRONIC a variabilné ovládanie vačkových hriadeľov Double VANOS.

Mnohé úpravy a zmeny pohonnej jednotky priniesli nárast výkonu nového radového šesťvalca na 275 kW (374 k). Je to o 35 kW (48 k) viac ako dosahoval najvýkonnejší motor predchádzajúceho BMW radu 3. Krútiaci moment stúpol o 50 Nm na 500 Nm. Výsledkom je výrazný nárast športových vlastností. BMW M340i xDrive Sedan zvládne šprint z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy – o pol sekundy rýchlejšie ako v predchádzajúcej generácii BMW radu 3 Sedan.

Nárast výkonu a zrýchľovanie dopĺňa nezameniteľný zvuk radového šesťvalcového motora, ktorému pomáha aj výfukové potrubie M Sport. A to najmä v režimoch SPORT a SPORT+ nastaviteľných ovládačom jazdného zážitku. Ovládacia klapka vo výfuku sa postará o ešte výnimočnejšiu zvukovú kulisu. Tú počuť aj v interiéru nového modelu BMW M340i xDrive Sedan. Výfukový systém M Sport s dvoma koncovkami dostal dva filtre pevných častíc pre benzínové motory. Nový model BMW M340i xDrive Sedan vďaka nim spĺňa podmienky emisnej normy Euro 6d-TEMP. Kombinovaná spotreba paliva je 7,5 l/100 km* a emisie CO2 dosahujú hodnotu 172 g/km.*

Štandardná výbava: 8-stupňová prevodovka Steptronic sport a BMW xDrive zameraný na zadné kolesá

Model BMW M340i xDrive Sedan dostal v štandardnej výbave novú 8-stupňovú športovú automatickú prevodovku. Medzi jej vlastnosti patrí, okrem iného, aj upravené ovládanie hydrauliky a oveľa dynamickejšia zmena prevodových pomerov. Kratšie prevody nízkych rýchlostí zlepšujú zrýchľovanie. Funkcia Launch Control slúži na maximálnu dynamiku pri zrýchľovaní z pokoja. Radiace páčky na volante kedykoľvek uľahčujú manuálne radenie prevodov.

S plne variabilným rozdeľovaním výkonu medzi kolesá prednej a zadnej nápravy dokáže inteligentná technológia pohonu všetkých kolies modelu BMW M340i xDrive Sedan zaručiť maximum trakcie, ovládateľnosti a stability. Uprednostňovanie pohonu zadných kolies v rámci pohonu všetkých kolies BMW xDrive umocňuje pre značku typické jazdné vlastnosti, čo sa prejavuje najmä v režimoch SPORT a SPORT+. Zámerný prenos pohonu na zadné kolesá zvyšuje obratnosť pri vjazde do zákrut.

Model BMW M340i xDrive Sedan dostal do štandardnej výbavy aj zadný diferenciál M Sport. Elektronicky ovládaný, plne variabilný zadný diferenciál citeľne ovplyvňuje trakciu a zároveň zvyšuje stabilitu a ovládateľnosť vozidla.

M-špeciálna technológia odpruženia premieňa výkon na dynamiku

Konštrukcia podvozka a odpruženia nového BMW radu 3 Sedan vytvára ideálne predpoklady pre športové jazdné vlastnosti. Prednú nápravu tvorí dvojité lichobežníkové zavesenie, vzadu pracuje päťprvková zadná náprava. Obe nápravy sú ľahšie, tuhšie, poskytujú lepšiu dynamiku pri prejazde zákrut aj lepšie riadenie. To znamená aj širší rozchod a väčší uhol odklonu kolesa. Spolu so znížením svetlej výšky o 10 mm patrí do štandardnej výbavy podvozku M Sport nového modelu BMW M340i xDrive Sedan aj M-špecifická elastokinematika a nové tlmiče zamerané na ovládanie odskoku. Na požiadanie sa dodávajú aj M adaptívny podvozok s elektronicky ovládanými tlmičmi.

Ďalšiu neoddeliteľnú súčasť podvozka M Sport a M adaptívneho podvozka tvorí Športové variabilné riadenie, ktoré napomáha k obratnejšiemu riadeniu ako aj k rýchlejším a precíznejším reakciám.

Prvky dizajnu a výbavy s jasným športovým zameraním

Výnimočné športové vlastnosti nového modelu BMW M340i xDrive Sedan sa odrážajú aj v jeho špecifickom dizajne a v prvkoch výbavy. Tvary predného nárazníka, bočných prahov a zadnej časti zlepšujú vstup chladiaceho vzduchu aj aerodynamiku. Medzi unikátne dizajnové prvky patria vypletané obličky BMW na prednej maske, zadný spojler vo farbe karosérie a lichobežníkové koncovky výfukového potrubia. Exkluzívny vzhľad vozidla dopĺňajú prvky ako vonkajšie držiaky spätných zrkadiel, otvory na vstup vzduchu, obličky BMW na prednej maske, koncovky výfukového potrubia a označenie modelu vyhotovené v sivej metalickej farbe Cerium Grey.

V interiéri vozidla sa o atmosféru zameranú na radosť z jazdy starajú prvky ako športové sedadlá so špecifickým M čalúnením, ktoré využíva kombináciu materiálov Sensatec a Alkantara, antracitový poťah stropu z ponuky BMW Individual, kožou potiahnutý M volant s radiacimi páčkami a hliníkové obklady interiéru so vzorom Tetragon. Označenie M340i má svoje miesto aj na digitálnej palubnej doske. Ďalším exkluzívnym dizajnovým prvkom nového modelu BMW M340i xDrive Sedan sú predné prahy s označením modelu.

Značky: