Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Mercedes-AMG naďalej dôsledne posilňuje totožnosť značky: aj nové modely E 53 4MATIC+ kupé a kabriolet (kombinovaná spotreba paliva: 9,1 – 8,9 l/100 km; kombinované emisie CO2: 209 – 204 g/km) [1]  teraz získali obloženie chladiča s vertikálnymi lamelami AMG. Interiér dostal veľké displeje, sedadlá v imitácii kože ARTICO/mikrovlákna DINAMICA v čiernej farbe s červenými kontrastnými ozdobnými švami a plaketou AMG typickými pre modely AMG s označením 53 či červené bezpečnostné pásy alebo ozdobné prvky z uhlíkových vlákien. Nechýbajú ani nový volant AMG Performance s tromi zdvojenými ramenami a infotainment MBUX s funkciami a ukazovateľmi špecifickými pre vozidlá AMG s možnosťou výberu z troch štýlov zobrazovania AMG: Moderná klasika, Športový a Superšportový. Balíkom AMG Night (na želanie) možno modelom E 53 4MATIC+ kupé a kabriolet dodať ešte športovejší vzhľad.

Elektrifikovaný 3,0-litrový motor s dvojitým preplňovaním pomocou turbodúchadla a elektrického prídavného kompresora poskytuje výkon 320 kW (435 k) a maximálny krútiaci moment 520 Nm. Štartovací generátor s funkciou EQ-Boost krátkodobo poskytuje prídavný výkon 16 kW a krútiaci moment 250 Nm a napája 48-voltový elektrický systém. K jeho funkciám patrí aj rekuperácia, posunutie ťažiska, plachtenie a takmer nepozorovateľné opakované rozbehnutie motora pri funkcii štart – stop. Elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 250 km/h možno balíkom AMG Driverʼs Package zvýšiť na 270 km/h. Brzdová sústava AMG využíva na prednej náprave perforované brzdové kotúče s vnútorným vetraním a s rozmermi 370 x 36 mm so štvorpiestovými pevnými strmeňmi, na zadnej náprave sú brzdové kotúče s vnútorným vetraním a s rozmermi 360 x 26 mm s jednopiestovými plávajúcimi strmeňmi.

Motor je spojený s mimoriadne rýchlo radiacou športovou prevodovkou AMG SPEEDSHIFT TCT 9G. Vodič má na výber aj päť jazdných programov AMG DYNAMIC SELECT Klzká vozovka, Komfort, Šport, Šport+ a Individuálny. Ďalšie možnosti nastavenia jazdných vlastností ponúka regulácia dynamiky jazdy DYNAMIKA AMG so stupňami Základné, Rozšírené a Profesionálne.

Viackomorové vzduchové pruženie so športovým nastavením pruženia a tlmenia a s priebežne nastaviteľným tlmením ADS+ (systém adaptívneho tlmenia) spája dynamiku jazdy a vysoký komfort odvaľovania v podvozku AMG RIDE CONTROL+. Zvýšenie tvrdosti pruženia obmedzuje nakláňanie karosérie, napríklad v zákrutách alebo pri brzdení. Okrem toho možno predvoliť tri úrovne charakteristiky tlmenia Komfort, Šport a Šport+. Variabilný náhon na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+ je spojením optimálnej trakcie pre dynamický pôžitok z jazdy a vysokej bezpečnosti jazdy za všetkých podmienok, ktorého inteligentné riadenie plynulo prepína z náhonu zadnej nápravy na náhon všetkým kolies. Ďalšiu dávku emócií prináša balík AMG DYNAMIC PLUS (na želanie) s prvkami, ktoré boli doteraz vyhradené pre osemvalcové modely. Patrí sem napríklad aj program PRETEKY so driftovým módom.

[1] Uvedené hodnoty boli zistené podľa predpísaného spôsobu merania. Ide o hodnoty CO2 podľa NEDC v zmysle čl. 2 bodu 1 vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2017/1153. Hodnoty spotreby paliva boli vypočítané na základe týchto hodnôt.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.