Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Divízia BMW M predstavuje výkonný plne elektrický model, ktorý bude stáť na čele rodiny BMW radu 7.

Model BMW i7 M70 xDrive (kombinovaná spotreba elektrickej energie: 23,8 – 20,8 kWh/100 km podľa cyklu WLTP) predstavuje najvýkonnejší model s plne elektrickým pohonom v celom portfóliu spoločnosti BMW Group. Využíva elektromotory na prednej aj zadnej náprave a dosahuje maximálny systémový výkon 485 kW (660 k)*. Špecifický M podvozok prináša do nového modelu BMW i7 M70 xDrive dokonalú kombináciu elektrickej mobility a výkonu. Výsledkom je jedinečný zážitok z jazdy v luxusnom segmente. Špičkový model rodiny BMW radu 7 zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy, čo z neho robí najrýchlejší plne elektrický model automobilky BMW. Najvyššia rýchlosť dosahuje elektronicky obmedzenú hodnotu 250 km/h.

S týmto novým výkonnostným rekordom pre čisto elektrické vozidlá od spoločnosti BMW Group predstavuje model BMW i7 M70 xDrive ďalší míľnik pre divíziu BMW M GmbH na jej ceste k transformácii smerom k elektrickej mobilite. Luxusný sedan je už tretím výkonným modelom s plne elektrickým pohonom. BMW i7 M70 xDrive absolvuje premiéru na medzinárodnom autosalóne Auto Šanghaji (18. až 27. apríla 2023) v Číne. Uvedenie na globálny trh sa začne v druhej polovici roku 2023.

Najvýkonnejší elektromotor automobilky BMW

Technológia BMW eDrive piatej generácie použitá v modeli BMW i7 sa neustále zdokonaľuje v prospech zvýšenia výkonu aj účinnosti. Nový model BMW i7 M70 xDrive sa vyznačuje vysoko integrovanými pohonnými jednotkami umiestnenými na prednej a zadnej náprave, pričom elektromotor, výkonová elektronika a prevodovka sú veľmi kompaktne umiestnené v spoločnom obale.

M špecifická konštrukcia synchrónneho stroja s budením prúdom umožňuje elektromotoru modelu BMW i7 M60, najmä v prípade zadného motora, dosiahnuť výnimočný pomer výkonu a hmotnosti. S hodnotou 2,41 kW/kg ide momentálne o najvýkonnejší elektrický pohon automobilky BMW.

Tento nový výkonnostný rekord sa podarilo dosiahnuť vďaka inovácii patentovanej spoločnosťou BMW Group, ktorá namiesto bežných troch využíva v statore elektromotora až šesť budiacich cievok. To umožňuje ľahkému a kompaktnému elektromotoru generovať extrémne vysoký výkon a poskytovať ho nepretržite až do vysokých rýchlostí. Dostupným výkonom, ale aj nízkou spotrebou jednoznačne prekonáva riešenie pohonu s dvomi elektromotormi na zadnej náprave.

Maximálny výkon vďaka M Sport Boost a M Launch Control

Elektromotor pôsobiaci na kolesá zadnej nápravy generuje maximálny výkon 360 kW (489 k). V presne riadenej spolupráci s elektromotorom na prednej náprave s výkonom 190 kW (258 k) vzniká elektrický pohon všetkých kolies, ktorý v režime Sport dosahuje systémový krútiaci moment 1 015 Nm. Po aktivácii funkcií M Launch Control a M Sport Boost narastie až na 1 100 Nm. Týmto spôsobom dosahuje model BMW i7 M70 xDrive neopakovateľný výkon a dynamiku.

Funkcia M Launch Control spája v riadiacej jednotke motora aj ovládanie krútiaceho momentu pohonu spolu s kontrolou trakcie. To zaisťuje, že výkon elektromotorov možno presne kontrolovať a bez straty trakcie ho následne premeniť na vzrušujúci zážitok.

Funkcia M Sport Boost sa aktivuje stlačením radiacej páčky na ľavej strane volantu a nastavuje sa pomocou špecifickej grafiky M Performance na prístrojovej doske. Autenticky ju sprevádza mimoriadne emotívny zvuk špecifický pre vozidlá s označením M Performance, tvoriaci súčasť štandardne dodávanej funkcie BMW IconicSounds Electric od hudobného skladateľa Hansa Zimmera.

Schopnosť jazdy na dlhé vzdialenosti, nová funkcia MAX RANGE

Extrémny dynamický výkon nového modelu BMW i7 M70 xDrive sa spája s mimoriadnou schopnosťou jazdy na dlhé vzdialenosti. Vysokonapäťová batéria s využiteľnou energiou 101,7 kWh umiestnená v podlahe vozidla BMW i7 M70 xDrive umožňuje podľa testovacieho cyklu WLTP dosiahnuť dojazd do vzdialenosti 488 až 560 kilometrov. Použitie novej funkcie MAX RANGE zvýši selektívnym obmedzením výkonu pohonu a najvyššej rýchlosti v kombinácii so znížením komfortných funkcií dojazd približne o 15 až 25 percent.

Pokročilý softvér nabíjania palubnej nabíjačky Combined Charging Unit podporuje efektivitu a rýchlosť pri štandardnom nabíjaní vysokonapäťovej batérie s výkonom až 22 kW pre striedavý prúd a až 195 kW pre jednosmerný prúd. Pri zastavení na vysokovýkonnej nabíjacej stanici to umožňuje zvýšiť dojazd v priebehu 10 minút až o 170 kilometrov (WLTP).

M špecifická technológia odpruženia upravuje dynamiku a komfort

Špecifické M nastavenie a súlad všetkých riadiacich systémov elektrického pohonu všetkých kolies, riadenia, tlmičov a systémov jazdnej dynamiky vytvára predpoklady pre spojenie charakteristickej M dynamiky, agility a presnej odozvy s vysokou úrovňou komfortu na dlhé vzdialenosti. Štandardne dodávaná technológia odpruženia nového modelu BMW i7 M70 xDrive zahŕňa M špecifické adaptívne vzduchové odpruženie oboch náprav s automatickou reguláciou svetlej výšky a elektronicky ovládané tlmiče, ktorých reakcie upravuje špecifická M hydraulika.

Súčasť štandardnej výbavy tvoria aj systém aktívneho riadenia kolies oboch náprav Integral Active Steering a balík odpruženia Executive Drive Pro, vrátane aktívnej stabilizácie nakláňania Active Roll Comfort. Zákazník dostane aj M športový brzdový systém a 21-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin.

Individuálna aura signalizuje vynikajúci výkon

Exkluzívne dizajnové prvky a charakteristické M dizajnové prvky, ktoré sa zameriavajú na technické požiadavky vyslovene športového štýlu jazdy, odlišujú vonkajší dizajn nového modelu BMW i7 M70 xDrive od ostatných členov tejto rodiny. Jeho vysoko individuálna aura signalizuje vynikajúci dynamický výkon a na prvý pohľad odhaľuje svoj výkonový potenciál.

Dizajn prednej časti prináša prvky typické pre značku v podobe dvojitých kruhových svetlometov a masky chladiča BMW. Pôsobivý vzhľad, ktorý vytvára predná časť, ešte viac zdôrazňuje obrysové osvetlenie masky chladiča BMW. V spojení s voliteľným balíkom M Performance Package sa v modeli BMW i7 M70 xDrive prvýkrát spája s rámom masky chladiča vo vysokolesklej čiernej farbe. Pri pohľade zboku, ako aj na zadnú časť nového modelu BMW i7 M70 xDrive, jednoznačne upútajú M dizajnové prvky, ktoré zvýrazňujú charakter špičkového modelu zameraného na výkon, ako sú M vonkajšie spätné zrkadlá s charakteristickou dvojitou lištou, výrazné M prahy a pre model špecifický zadný nárazník s vložkou difúzora.

Nové dvojfarebné lakovanie, farby Frozen na báze biomasy

Nový model BMW i7 M70 xDrive ponúka na výber širokú škálu lakov karosérie. Zákazníci si môžu vybrať aj z viac ako 100 špeciálnych lakov z palety BMW Individual. Mimoriadne extravagantný vzhľad vytvára dvojfarebné lakovanie BMW Individual, pričom teraz môže obsahovať aj špeciálne laky BMW Individual. Okrem iných možností možno skombinovať medenú metalízu BMW Individual Liquid Copper na spodnej časti karosérie a čiernu metalízu Sapphire Black na hornej časti karosérie. Matné laky s označením Frozen dostupné pre nový model BMW i7 M70 xDrive sa vyrábajú pomocou inovatívneho procesu využívajúceho biomasu namiesto ropy. V tomto procese sa kvalita výsledného produktu nemení, no použité suroviny pochádzajú z trvalo udržateľných zdrojov.

Inovatívne funkcie pre zaistenie luxusného pohodlia cestovania

K vrcholom, ktoré dodávajú top modelu progresívny luxusný charakter a zároveň zvyšujú úroveň pohodlia cestovania na dlhé vzdialenosti, patria prvky BMW Interaction Bar v kokpite a Executive Lounge s optimalizovanou funkciou nakláňania v zadnej časti. Jedinečná obrazovka BMW Theater Screen a priestorové ozvučenie Bowers & Wilkins premenia zadnú časť vozidla na exkluzívne súkromné kino na kolesách. Vysokú úroveň komfortu a bezpečnosti následne zvyšujú aj pokročilé systémy pre automatizovanú jazdu a parkovanie. Napríklad parkovacie asistenčné systémy Parking Assistant a Manoeuvring Assistant teraz možno ovládať aj cez aplikáciu My BMW.

Na požiadanie dodávané automatické dvere možno otvárať a zatvárať pomocou smartfónu tak cez aplikáciu My BMW, ako aj pomocou digitálneho kľúča BMW Digital Key Plus. Vďaka pokročilej funkcii Lock/Unlock sa dvere vodiča automaticky otvoria v momente, keď sa k vozidlu priblíži smartfón s nainštalovaným jedinečným kľúčom BMW Digital Key Plus. Po nastúpení môže vodič svoje dvere zatvoriť okrem iného aj stlačením brzdového pedálu, prípadne tlačidlom na otváranie a zatváranie dverí.

Športový nádych a maximálna individualizácia v interiéri

Športový nádych interiéru nového modelu BMW i7 M70 xDrive M zdôrazňujú špecifické detaily výbavy. Štandardná výbava zahŕňa osvetlené M lišty prahov, M kožené čalúnenie Merino v čiernej a sivej farbe Black/Atlas Grey, M kožený volant, M špecifickú grafiku na zakrivenej obrazovke BMW Curved Display a M opierku nohy vodiča.

Medzi voliteľné doplnky patrí balík BMW Individual Interior a BMW Individual Interior s exkluzívnymi prvkami v celkovo deviatich farebných kombináciách. Kombináciu koženého čalúnenia Merino/ kašmírová vlna s exkluzívnymi prvkami BMW Individual si zákazníci môžu zvoliť aj v čierno-sivej farebnej kombinácii Black/Dark Grey.

Pokročilý systém BMW iDrive s funkciou QuickSelect

Nový model BMW i7 M70 xDrive je jedným z prvých vozidiel značky s najnovšou generáciou systému BMW iDrive s funkciou QuickSelect a operačným systémom BMW Operating System 8.5. Pokročilý displej a operačný systém prinášajú prepracovanú domácu obrazovku a rýchly prístup QuickSelect s vylepšenou štruktúrou menu inšpirovanou produktmi zo sveta spotrebnej elektroniky. Systém BMW iDrive s funkciou QuickSelect spája zakrivený displej BMW Curved Display a inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant.

Nová domáca obrazovka neustále zobrazuje mapu navigačného systému, alebo iné zobrazenia, ktoré si užívatelia môžu nastaviť podľa svojich predstáv. Na rovnakej úrovni sa na ovládacej ploche na strane vodiča nachádzajú vertikálne usporiadané ikony funkcií, ktoré si môžu vybrať potiahnutím prstom. Príslušné funkcie potom môžu vyvolať priamo pomocou QuickSelect bez vstupovania do hlbších úrovní menu.

Navigačný systém BMW Maps založený na cloude teraz ponúka nielen zobrazenie rozšírenej reality Augmented View na obrazovke prístrojovej dosky za volantom, ale aj vylepšené funkcie pre ešte presnejšiu navigáciu upravenú pre nabíjacie stanice. V spojení s operačným systémom BMW Operating System 8.5 sú dostupné aj služby a aplikácie predstavené už v novej modelovej rodine BMW radu 7.

Značky: