Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najnovšia generácia výstražného systému pre vystupovanie značky Volkswagen pomáha predchádzať nebezpečným situáciám pri opúšťaní vozidla v mestskej premávke.

Asistenčný systém upozorňuje vodiča a spolujazdcov na iných účastníkov cestnej premávky, ktorí sa zozadu približujú k parkujúcemu automobilu VW. V rámci svojich funkčných hraníc systém rozoznáva aj cyklistov, ktorá často patria k zvlášť ohrozeným účastníkom cestnej premávky. Výstraha pri vystupovaní zabezpečuje okrem dverí vodiča a spolujazdca vpredu aj zadné dvere. Nový ID.7, nový Passat a nový Tiguan sú týmto asistenčným systémom vybavené sériovo. V modeloch Golf, ID.4 a ID.5 je systém v technicky modifikovanej podobe dostupný na želanie.

Výstraha pri vystupovaní v novom ID.7

Najvyšší funkčný stupeň asistenčného systému sa používa v novej elektrickej limuzíne ID.7. Systém pomocou dvoch radarových senzorov na zadnej časti vozidla (vľavo a vpravo v zadnom nárazníku) monitoruje priestor za vozidlom a upozorňuje členov posádky na nebezpečenstvo ešte predtým, ako potiahnu vnútornú kľučku dverí. Ak sa približuje iný účastník premávky, ako prvý výstražný stupeň sa automaticky rozsvieti LED v príslušnom vonkajšom spätnom zrkadle. Keď vodič alebo niektorý zo spolujazdcov potiahne vnútornú kľučku dverí, odomknutie zámku dverí sa o určitú dobu oneskorí. Keď sa dvere napriek tomu otvoria, zaznie zvukový výstražný signál. Okrem toho zostáva výstražný systém aktívny aj po zaparkovaní a vypnutí vozidla po dobu 3 minúty, aby umožnil bezpečné vystúpenie všetkých členov posádky.

Výstraha pri vystupovaní v nových modeloch Passat a Tiguan

Výstraha pri vystupovaní v nových modeloch Passat a Tiguan funguje veľmi podobne ako v ID.7. Systém už pred potiahnutím vnútornej kľučky dverí upozorňuje prostredníctvom LED vo vonkajšom spätnom zrkadle, že sa približuje iný účastník premávky. Ak vodič alebo niektorý spolujazdec napriek tomu potiahne kľučku, z reproduktora v príslušných dverách zaznie zvukový výstražný signál. Pretože obidva uvedené modely sú vybavené mechanickými zámkami dverí, dodatočné oneskorenie otvorenia dverí ako v ID.7 nie je možné. Táto funkcia si vyžaduje elektricky ovládané zámky dverí.

Výstraha pri vystupovaní v modeloch ID.4 a ID.5

V modeloch ID.4 a ID.5 je asistenčný systém pre vystupovanie k dispozícii na želanie. Pracuje takmer rovnako ako v ID.7 s jednou výnimkou – tu sa výstražná LED vo vonkajšom spätnom zrkadle rozsvieti až vtedy, keď pasažier potiahne kľučku. Ďalšie výstražné stupne – akustický signál v príslušných dverách a elektronické oneskorenie otvorenia – prebiehajú identicky ako v ID.7.

Prvý model značky Volkswagen s výstražným systémom pre vystupovanie bol aktuálny Golf. Tu systém funguje podobne ako v ID.4 a ID.5. Rovnako ako modely Passat a Tiguan báze modulárnej stavebnice komponentov s priečne uloženým motorom MQB má Golf mechanické zámky dverí, takže nie je možné dodatočné oneskorenie otvorenia.

Značky: