Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

(H-ES50200) Pokrýva rozsah 100-400 mm u klasického fotoaparátu, pritom je prekvapivo malý a ľahký. Nový zoom teleobjektív doplňuje trojicu objektívov Leica-Zoom so svetelnosťou 2.8-4.0 určených pre systém Micro 4/3.

Všetky objektívy spomínaného radu sú tiež vybavené optickými vrstvami Nano Surface Coating, ktoré bránia zdvojenej kresbe a prežiareniu. Okrem toho sa všetky objektívy vyznačujú robustnou kovovou konštrukciou a odolným prevedením proti rozmarom počasia (vlhkosti, prachu a mrazu až do -10 stupňov Celzia), takže ich aj nároční profesionáli môžu používať bez ohľadu na okolité podmienky. Okrem fotografovania sa výborne hodia aj na natáčanie videozáznamov.

Spoločnosť Panasonic predstavuje nový zoomový teleobjektív LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200 mm f2,8-4 ASPH. Pri prepočte na klasický (alebo 35mm) fotoaparát predstavuje rozsah ohniskovej vzdialenosti 100-400 mm. Ide o tretí objektív v rade LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0. V súčasnej dobe tak objektívy tohto radu pokrývajú široký rozsah ohniskovej vzdialenosti od mimoriadne širokouhlého ohniska po masívny teleobjektív. Ide teda o úplne univerzálne riešenie v špičkovej kvalite pre fotografovanie aj natáčanie videozáznamov, pritom sú ale objektívy vzhľadom ku svojim parametrom prekvapivo malé a ľahké.

Nový objektív LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200 mm f2,8-4,0 ASPH ponúka pri prepočte na klasický 35mm fotoaparát rozsah ohniskovej vzdialenosti 100 – 400 mm. Teleobjektív týchto parametrov sa hodí v najrôznejších situáciách, napríklad pri fotografovaní športu alebo zvierat v divokej prírode, ale aj u portrétov, najmä vďaka vysokej svetelnosti. Už tak veľkú ohniskovú vzdialenosť je možné ešte predĺžiť pomocou telekonvertorov. Telekonvertor s faktorom 1,4x (DMW-TC14 * 3) predĺži maximálna ohnisko v prepočte na 560 mm a telekonvertor s faktorom 2,0x (DMW-TC20 * 3) dokonca na 800 mm.

Optický stabilizátor POWER O.I.S. umožňuje fotografovať z ruky aj v slabšom svetle s relatívne dlhými expozičnými časmi. V kombinácii s kompatibilným systémovým fotoaparátom Panasonic LUMIX G podporuje objektív aj duálnu stabilizáciu v tele prístroja (systémy Dual I.S. * 1 a Dual.I.S.2 * 2).

Objektív sa skladá z 21 optických členov v 15 skupinách. Do optickej sústavy patria dva UED členy a dva ED členy s mimoriadne nízkou disperziou, ďalej potom dva členy asférické. Tie pomáhajú potláčať sférické skreslenie a chromatickú aberáciu, takže je kresba ostrá a kvalitná od kraja ku kraju.

 

Veľkou prednosťou nového objektívu je jeho schopnosť natáčať kvalitné videozáznamy. Ostrenie prebieha interne, a teda je dokonale tiché. Clona sa ovláda servomotorom v mikrokrokoch, čo znamená plynulé prechody z jasu do tieňa či naopak. Konštrukcia objektívu zaručuje výnimočnú barycentrickú stabilitu celej optickej sústavy, takže pri zoomovaní nedochádza k dýchaniu či trhaniu obrazu. Vylepšilo sa aj preostrovanie na vybraný objekt počas zoomovania.

Na objektív možno nasadiť ľubovoľný filter, napríklad polarizačný alebo prechodový, priemer závitu je 67 mm. Nový objektív sa vyrába v čiernom metalickom prevedení, takže so systémovými kompaktmi radu LUMIX G veľmi dobre ladí aj po vizuálnej stránke.

Celý rad zoom objektívov LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0 v tejto chvíli pokrýva rozsah ohniskovej vzdialenosti 16 až 400 mm (v prepočte na 35mm kinofilm). Tvoria ho tri vynikajúce modely poskytujúce všestranný spôsob použitia a vynikajúcu kvalitu obrazu:

  • LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH. (H-E08018),
  • LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm f2,8-4,0 ASPH. (H-ES12060),
  • LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200 mm f2,8-4,0 ASPH. (H-ES50200).

*1 Dual I.S. možno použiť v kombinácii s modelmi LUMIX GX9, GX8 a GX80/85.

*2 Dual I.S.2 možno použiť v kombinácii s modelmi LUMIX G9, GH5, G80/G81/G85.

*3 Predáva sa samostatne.

  • Design a špecifikácie sa môžu bez ohlásenia meniť.
  • LEICA je registrovaná ochranná známka spoločnosti Leica Microsystems IR GmbH.
  • ELMARIT je registrovaná ochranná známka spoločnosti Leica Camera AG.