Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ubehol už mesiac od bitcoin halvingu, ktorý so sebou priniesol možno až prehnané očakávania laickej verejnosti. Čakali totiž raketový rast ceny, čo sa nenaplnilo a možno ani nemalo. Bitcoin halving je udalosť, keď sa odmena za ťažbu bitcoinov znižuje na polovicu, čo sa deje približne každé štyri roky. Čo určí budúci vývoj a aké faktory ho ovplyvnia?

Súčasná cena bitcoinu je viac ako 65 000 eur. V polovici apríla, teda tesne pred dlho očakávaným halvingom, bola zhruba na úrovni 57 000 eur. Po halvingu však cena bitcoinu zostala relatívne stabilná. Mnohí ľudia očakávali okamžitý a obrovský rast, čo sa však nestalo a podľa odborníkov sa ani nemalo stať.

„Experti počítali s tým, že k výraznému posunu na trhu nepríde bezprostredne po halvingu, no s časovým oneskorením niekoľko mesiacov. To dáva stále nádej a priestor investorom, ktorí chceli nakúpiť bitcoin výhodne,“ vysvetľuje Juraj Forgács, CEO krypto-investičnej spoločnosti Fumbi. „Táto situácia ponúka príležitosť pre tých, ktorí plánujú investície v dlhodobejšom horizonte.“

Ukazovatele z minulosti (hoci tie nikdy nie sú zárukou budúceho vývoja na trhu) napovedajú, že čiastočný nárast ceny nie je po halvingu ničím výnimočným. V najsilnejšej podobe sa však môže dostaviť až neskôr, zvyčajne rok a pol od halvingu. To ilustruje priložená infografika s vrcholmi ceny, za ktorú sa bitcoin predával medzi jednotlivými štvorročnými halvingovými cyklami. Preto je pre investorov dôležité zostať trpezlivými a sledovať dlhodobé trendy.

Kedy cena narastie na nové maximum a aké bude?

Historické údaje nám naznačujú, že bitcoin má po každom halvingu tendenciu rásť na nové maximá. Hoci presný časový rámec je zložité určiť, doterajšie skúsenosti ukazujú, že výrazný rast ceny sa zvyčajne dostaví v priebehu niekoľkých mesiacov až jedného roka po halvingu.

Analytici a odborníci na kryptomeny sa zhodujú na tom, že nadchádzajúce obdobie môže byť pre bitcoin mimoriadne priaznivé. Mnohí predpovedajú, že ďalšie maximum by mohlo byť výrazne vyššie ako predchádzajúce. Aktuálne ukazovatele naznačujú, že cena bitcoinu by mohla dosiahnuť hodnoty okolo 100 000 eur a vyššie.

„Trh s bitcoinom je v súčasnosti v situácii, kde ponuka bude čoraz obmedzenejšia, čo prirodzene vytvára tlak na zvýšenie ceny. Keďže ťažiari postupne vypredajú svoje zásoby a nová produkcia bude obmedzená, deficit bitcoinu na trhu spôsobí ďalší nárast jeho ceny,“ vysvetľuje Juraj Forgács, CEO krypto-investičnej spoločnosti Fumbi.

Dôležité je aj správne načasovanie investície. Hoci sa nedá presne predpovedať, kedy bitcoin dosiahne svoje nové maximum, odborníci odporúčajú dlhodobý prístup a trpezlivosť.

„Pre investorov je teraz ideálne časové okno na vstup na trh s bitcoinom. Rast ceny sa môže dostaviť v priebehu niekoľkých mesiacov až jedného roka, čo vytvára skvelé podmienky na investovanie,“ dodáva Forgács. Pre tých, ktorí hľadajú investičnú príležitosť, môže byť práve teraz ten správny čas zvážiť investíciu do bitcoinu. História nám ukazuje, že trpezlivosť a správne načasovanie sa môžu výrazne vyplatiť. S optimizmom a očakávaním sledujeme, kedy bitcoin opäť prelomí svoje maximá a dosiahne nové historické hodnoty.

Značky: