Značku Noctua netreba nijak zvlášť predstavovať.

Pochádza od našich rakúskych susedov a za 15 rokov pôsobenia na celosvetových trhoch si už stihla urobiť dobré meno. Chladiče a ventilátory tejto značky si našli svojich fanúšikov aj u nás, najmä medzi entuziastami, a tí si za kvalitu radi priplatia. S Noctua sa jednoducho nemôžete pomýliť.

NH-U9S

NH-U9S

Nastáva čas letných horúčav, ktorý dá zabrať akémukoľvek kusu hardvéru. Ak sa váš počítač prehrieva, môže postačiť vyčistiť chladiče alebo pridať na výkone ich ventilátorov, no ak chcete zachovať hlučnosť zostavy v hraniciach príčetnosti, je dobré zainvestovať do nového chladenia. Ak sa považujete za nadšencov počítačového hardvéru je dosť možné, že už svoju obľúbenú značku máte a možno vám padne do oka aj niektorý z kúskov, ktoré sme testovali. Sú to dva malé, no výkonné vežovité chladiče pre procesory, jeden kvalitný a osvedčený ventilátor, jeden celkom výnimočný ventilátor a zopár drobností, ktoré pomôžu ventilátory od skrinky oddeliť a eliminovať tak prenos vibrácií a tvorbu nežiaduceho hluku.

Dva podobné a predsa rozdielne

Testovali sme dvojicu chladičov pre procesory, modely NH-U9S a NH-D9L. Vďaka uchyteniu SecuFirm2 podporujú všetky aktuálne i staršie sockety. Z tých od Intelu je to LGA 2011, LGA 1156, LGA1155, LGA1151, LGA 1150 a pre AMD to sú AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 a FM2+. NH-U9S a NH-D9L sú vďaka svojim relatívne kompaktným rozmerom vhodné na inštaláciu aj na menšie základné dosky a do malých skriniek. S pôdorysom 95 × 95 mm nenastane kolízia s chladičmi napájacej kaskády, pamäťovými modulmi, alebo grafickými kartami, čo napríklad pri ITX doskách môže byť občas problémom.

NH-U9S vychádza zo štandardného návrhu vežovitého chladiča s piatimi heat-pipe trubicami tvaru U. Tie prepájajú hliníkové rebrovanie a základňu z medi, celá konštrukcia pasívu je poniklovaná a chránená pred koróziou. Pasívna časť váži slušných 524 gramov a chladič si poradí s procesormi s TDP do 140 W. Výška toweru je 125 mm aj s osadeným ventilátorom, takže s menšími skrinkami rozhodne problém nebude.

NH-D9L je konštrukčne trochu zložitejší, rebrovanie je rozdelené do dvoch častí a ventilátor je umiestnený medzi ne. Vďaka tomu môže byť o čosi nižší a jeho výška je len 110 mm. Z hľadiska výkonu je však celkom porovnateľný so svojím „vežovitým“ súrodencom, napriek tomu, že je o takmer sto gramov ľahší a chýba mu jedna heat-pipe trubica. Pozícia ventilátora medzi dvoma kratšími blokmi rebrovania je však o niečo výhodnejšia, a tak uvidíme, aký bude napokon rozdiel v nameraných teplotách.

NH-D9L

NH-D9L

Oba chladiče sú dodávané s ventilátormi NF-A9 s automatickou PWM reguláciou otáčok s maximálnou rýchlosťou otáčania 2000 ot./min. (1550 ot./min. pri použití L.N.A. adaptéra). Minimálne otáčky sú pritom len na hodnote 400, takže ventilátor je extrémne tichý a pokiaľ nie je procesor vyslovene v záťaži, v dobre vetranej skrinke bude celkom stačiť aj takéto nastavenie. Vďaka PWM regulácii je možné jednoducho nastaviť priebeh otáčok v závislosti od teploty v UEFI BIOS každej lepšej základnej dosky. Súčasťou balenia je aj striekačka s kvalitnou teplovodivou pastou NT-H1 z domácej produkcie výrobcu.

Inštalácia je vďaka systému SecuFirm2 jednoduchá a nepotrebujete ani vlastný skrutkovač; všetko potrebné nájdete v balení. Symetrický spôsob uchytenia umožňuje osadiť oba chladiče do oboch smerov vzhľadom k základnej doske, takže ventilátor môže smerovať ohriaty vzduch dozadu alebo k stropu skrinky.

Na NH-D9L i NH-U9S je možné osadiť ďalší ventilátor do push-pull konfigurácie, keď jeden ventilátor bude tlačiť vzduch do rebrovania pasívu a druhý bude zohriaty vzduch z tohto priestoru odsávať. Rýchlejší prietok vzduchu vytvára podmienky na efektívnejšie chladenie, bude však treba ďalej zainvestovať. Použitý ventilátor NF-A9 sa prirodzene dá kúpiť aj samostatne a zaplatíte zaň asi 15 eur.

To je za 92 mm ventilátor celkom dosť, ale za kvalitu sa pripláca a aj balenie je adekvátne bohaté. Okrem štandardných skrutiek sa v ňom nachádzajú aj gumené tŕne na uchytenie, L.N.A. adaptér, ktorý zníži maximálne otáčky ventilátora z 2000 na 1500 ot./min., 30 cm dlhý predlžovací kábel a rozdvojka tvaru Y pre pripojenie dvoch ventilátorov s PWM reguláciou na jeden konektor na základnej doske.

Chladiče sme testovali na procesore Intel Core i7-6700K, ktorý so svojimi 91W TDP síce nepatrí medzi tie najvýhrevnejšie, no dokázal oba chladiče dobre preveriť. Ventilátory sme nechali bežať na plné otáčky a chladiče sme otestovali s jedným i s dvoma ventilátormi v push-pull konfigurácii. Z hľadiska hlučnosti to bolo prekvapujúco znesiteľné aj pri plnom výkone ventilátorov, s PWM reguláciou v závislosti od teploty procesora to bude samozrejme lepšie. Procesor sme zaťažili hodinovým testom OCCT a zmerali najvyššiu teplotu. Okolitá teplota v miestnosti bola počas testovania 25 °C.

Teplota-graf_web2016_8_nowat

Chladiče podali veľmi podobné výsledky a milo prekvapili. Napriek malým rozmerom ponúkajú veľmi slušný výkon porovnateľný s väčšími chladičmi. Ich výhodou je však práve malý pôdorys, a teda bezproblémová kompatibilita s malými skrinkami a ITX doskami, ktorá pri chladičoch so 120 mm ventilátormi býva problematická. O kvalite spracovania sa v prípade Noctua azda ani netreba baviť, ventilátor s plynulou reguláciou je tichý, a ak máte citlivé uši, môžete ho ešte priškrtiť pribaleným L.N.A. adaptérom. Ak už teraz plánujete vymeniť aktuálny chladič, pripravte svoju peňaženku. Za NH-U9S zaplatíte 55 eur, NH-D9L je asi o 5 eur lacnejší.

Ventilátor do extrémnych podmienok

Špecialitou v ponuke výrobcu sú ventilátory určené pre nasadenie v náročných podmienkach, špecifických zariadeniach alebo v priemysle. Ventilátory série PPC 24V sú dostupné vo verziách s priemerom 120 a 140 mm, s rýchlosťou otáčania 2000 ot./min. a 3000 ot./min., používajú 24 V napájanie a majú certifkáciu IP52 resp. IP67, takže môžu pracovať v prašných priestoroch a všade tam, kde je vysoká vlhkosť či striekajúca voda. V prostrediach, kde by bežné ventilátory fungovali len veľmi krátko nebudú mať PPC 24V problém. K dispozícii sme mali model NF-F12 industrialPPC s krytím IP 67, rýchlosťou otáčania 2000 ot./min. a priemerom 120 mm.

Určeniu prirodzene zodpovedá aj konštrukcia a spracovanie. Rám NF-F12 je zhotovený so skleným vláknom vystuženého polyamidu, je akusticky optimalizovaný, podobne ako sedem lopatiek rotora. Ten je roztáčaný motorom s o 10 % vyššou efektivitou ako v prípade bežnej verzie NF-F12 s trojfázovým dizajnom. Aj vďaka tomu podporuje široký rozsah vstupného napätia, takže sa dá použiť v priemyselnom nasadení pri 24 V, ale aj v bežnom počítači, kde pobeží na 12 V, nižších otáčkach a hlučnosti.

Noctua NF-F12 industrialPPC 2000 IP67 PWM však nie je lacný, zaplatíte zaň necelých 30 eur, teda čiastku, za ktorú máte dva bežné NF-F12 PWM. Tie si však v extrémne náročných podmienkach dlho krútiť rotormi nebudú.

V ponuke príslušenstva Noctua nájdete aj doplnky na zamedzenie prenosu vibrácií z ventilátora na skrinku. Prispejú k nižšej celkovej hlučnosti zostavy a v sérii Chromax nájdete antivibračné rohové podložky a gumené inštalačné tŕne v šiestich farbách – čiernej, bielej, zelenej, červenej, modrej a žltej. Môžete ich tak doladiť k interiéru zostavy, alebo ich naopak vypichnúť ako výrazný doplnok. Za balenie dvadsiatich antivibračných skrutiek alebo antivibračných podložiek zaplatíte necelých 7 eur.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom júlovo-augustovom vydaní TOUCHIT č. 6/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky: