Ďalšia aktualizácia kancelárskeho balíka, Microsoft Office 2016 umožní dlho očakávanú súčasnú prácu viacerých používateľov na jednom dokumente.

Microsoft aj Google už teraz umožňujú takýto co-authoring vo svojich webových alternatívach pre kancelárske aplikácie. Teraz sa však táto funkcia objaví na desktope. Práve desktopové verzie kancelárskych aplikácií sa totiž používajú najčastejšie. Funkcia co-authoring v reálnom čase sa objaví najprv vo Worde, potom bude nasledovať PowerPoint a Excel.

Je to veľká zmena pre desktopovú časť Microsoft Office. Webové aplikácie sú síce zadarmo a funkciu vzájomnej spolupráce jednotlivé aplikácie už podporujú. Tieto riešenia však obsahujú len základné funkcie, ktoré v praxi vyhovujú len na obmedzenú činnosť. Podobne je to aj s GoogleDocs aplikáciami, ktoré sú síce zadarmo, používatelia však možno aj z historických dôvodov radšej používajú kancelárske aplikácie od Microsoftu.

Microsoft už predviedol testovaciu verziu Office 2016, táto však funkciu reálneho co-authoringu zatiaľ neobsahuje. Finálna verzia Office 2016 príde neskôr v tomto roku, popisovaná funkcia sa očakáva niekedy počas leta. Microsoft plánuje takúto výbavu aj k verziám Office pre operačný systém Android a iOS.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.