Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Každoročne do sveta vycestujú státisíce Slovákov. Väčšinou cestujú počas letných prázdnin, k moru a do tradičných dovolenkových destinácií.

Populárnejšími sa stávajú aj výlety do exotiky počas zimných mesiacov. Podľa viacerých prieskumov však až tretina Slovákov cestuje do zahraničia bez cestovného poistenia. Šetriť na tejto položke, ktorá stojí rádovo 10 až 15 eur eur sa pritom často nevypláca, najmä, keď následné ošetrenie môže vyjsť na stovky až tisícky eur.

Operácia slepého čreva stojí tisíce eur

Aj bežný zákrok, ako napríklad operácia slepého čreva, môže byť v zahraničí problematická. Výstrahou je skúsenosť pána Dušana, klienta poisťovne Groupama, ktorý vycestoval počas zimných mesiacov za exotikou do Thajska. Po pár dňoch nastali komplikácie, začalo ho bolieť brucho a bolo mu nevoľno. „O jednej hodine ráno som zastavil thajské dievča na motorke, ktoré ma odviezlo do nemocnice. Doktor mi povedal, že to je slepé črevo, operovali ma popoludní,“ opisuje nepríjemnú udalosť pán Dušan.

V Bangkoku strávil v nemocnici tri noci, po konzultácii s lekármi sa rozhodol neletieť späť na Slovensko hneď po operácii. Vďaka cestovnému poisteniu si pán Dušan ušetril nielen starosti s organizáciou prevozu domov na Slovensko, ale aj 7 tisíc eur. “Zabezpečili mi odvoz na letisko, business letenku, prevoz z Viedne do Košíc, preplatili hotel a celú operáciu aj hospitalizáciu v hodnote viac ako 7 tisíc eur. Nemocnica v Thajsku bola na vysokej úrovni,“ hovorí spokojný klient.

Stovky eur za ošetrenie v Európe

„Sme veľmi radi, keď sú klienti s našimi službami spokojní. Tretina nepoistených Slovákov v zahraničí je stále vysoké číslo,“ reaguje hovorkyňa poisťovne Groupama Martina Cvachová. Základné zdravotné úkony pritom bez poistenia môžu vyjsť na stovky eur. V stredomorských krajinách si napríklad za bežné vyšetrenie sonografom pri žalúdočných problémoch zaplatíte približne 170 eur, za šitie reznej rany si môže lekár vypýtať od 150 do 220 eur. Operácia slepého čreva stojí rádovo tri až päť tisíc eur, v závislosti od krajiny. Taliansko a Španielsko majú všeobecne vyššie ceny, ako napríklad Bulharsko, či Česko. V Európe je najdrahší Cyprus a vo svete USA. „Jednoduché a bežné úkony, ktoré na Slovensku vybavíte v priebehu pár hodín, vám môžu v zahraničí spôsobiť komplikácie. Na pohľad bežná operácia slepého čreva je pre človeka bez cestovného poistenia finančne náročná položka, ktorá môže celý pobyt v zahraničí výrazne predražiť,“ uzatvára M. Cvachová.

 

Značky: