Spoločnosť Panasonic predstavila nový odolný kompaktný fotoaparát LUMIX FT7, určený predovšetkým do náročného terénu či drsného pracovného prostredia. Prístroj je vodotesný až do hĺbky 31 m a nepoškodí ho ani pád z výšky 2 m.

Medzi hlavné technické prednosti patrí nový elektronický hľadáčik, snímač s rozlíšením 20,4 megapixelov alebo objektív so 4,6 – násobným optickým zoomom, začínajúcim na širokouhlom ohnisku 28 mm. Panasonic Lumix FT7 je tak skvelým spoločníkom vo výškach, na zemi i pod vodou. V zamestnaní ho ocenia najmä tí, ktorí musia pri práci používať rukavice, napríklad  stavbári.  Lumix FT7 má totiž veľkú a robustnú spúšť, ktorá je pre každého „pracanta“ praktickou výhodou.

Okrem uvedených vlastností je fotoaparát odolný aj voči mrazu (do -10 ° C) a tlaku (do 100 kg). Telo pôsobí robustným dojmom, zároveň je ale príjemne kompaktné. Samozrejmosťou sú vyspelé fotografické funkcie a parametre, aby sa používateľ nemusel obávať, že sa mu dychberúci záber z jeho adrenalínových kúskov nepodarí. Či už surfujete na Havaji, potápate sa pri koralových útesoch alebo lietate v oblakoch, na nový Lumix FT7 sa môžete spoľahnúť pri fotografovaní aj natáčaní.

Medzi hlavné prednosti patrí nový elektronický hľadáčik s uhlopriečkou 0,5 cm a rozlíšením 1,17 megapixelov (Mpx). Obraz je v ňom veľmi dobre vidieť aj v protisvetle alebo na prudkom slnku. Displej na zadnej strane má uhlopriečku 7,6 cm a vynikajúce rozlíšenie 1,04 Mpx.

Akčné fotografovanie vyžaduje predovšetkým rýchlosť, a práve preto zvláda nový Lumix sekvenčné snímanie s 10 snímkami za sekundu*. Ďalšou výhodou je systém Light Speed ​​AF alebo bleskurýchle automatické zaostrovanie, ktoré využijete pri bungee jumpingu aj pri potápaní medzi žralokmi. Ak dávate prednosť videu, oceníte plynulý záznam v ultravysokom rozlíšení 4K (a z neho vyplývajúce funkciu 4K PHOTO).

Do všetkých snímok či záznamov je možné vložiť geografické súradnice (geotagging) a vďaka Wi-Fi je možné ich ľahko zdieľať cez WhatsApp, Instagram či Facebook.

K ďalším prednostiam patrí časozberné snímanie a mnoho ďalších kreatívnych funkcií, okrem iného 22 filtrov alebo vynikajúci režim pre tvorbu horizontálnych i vertikálnych panorám.

A ak sa chystáte na nočné aktivity, napríklad na lezenie alebo skúmanie jaskýň, možno fotoaparát využiť dokonca aj ako vreckovú baterku. Fotografické funkcie pritom vôbec nemusia byť zapnuté.

Funkcie a technické údaje

  1. Vodotesné vyhotovenie až do hĺbky 31 m

Nový LUMIX FT7 je ešte odolnejší ako jeho predchodcovia, čo znamená, že sa dokáže potopiť až do hĺbky 31 m. Okrem toho je odolný proti prachu, nevadí mu pád z výšky 2 m, je mrazuvzdorný do -10 stupňov a vydrží tlak až 100 kg. Proti vzdušnej vlhkosti, prachu a piesku ho chráni hermeticky uzatvorené telo s gumovým tesnením a prvky z tvrdeného skla. Samotný kryt prístroja je dostatočne pevný, aby odolal tlaku v spomenutej hĺbke, test odolnosti pri páde bol vykonaný pomocou metodiky MIL-STD 810F Method516.5-Shock. Mrazuvzdornosť výrobcovia skúšali na všetkých komponentoch vrátane optickej sústavy.

Tým ale outdoorové funkcie fotoaparátu nekončia – ten je okrem iného vybavený kompasom a výškomerom. Skrátka, univerzálny prístroj pre adrenalínové aktivity všetkého druhu, bez problémov použiteľný po celý rok. Na jar si ho môžete brať na rybárčenie v horských riečkach, v lete na potápanie a surfing, na jeseň na horské výpravy a v zime na lyžovanie či snowboarding.

  1. Nový elektronický hľadáčik a displej na zadnej strane s vysokým rozlíšením

Panasonic LUMIX FT7 je vybavený elektronickým hľadáčikom typu LVF (Live View Finder) s uhlopriečkou 0,5 cm a rozlíšením 1,17 megapixelov. Vďaka kvalitnému zobrazenieu je teraz oveľa jednoduchšie fotografovať v protisvetle alebo pri prudkom slnku. Použitie hľadáčika tiež šetrí energiu, čo môže byť v teréne veľmi dôležité. Hľadáčik má rovnako ako snímač pomer strán 4: 3. Displej na zadnej strane má uhlopriečku 7,6 cm, pomer strán 3: 2 a vynikajúce rozlíšenie 1,04 megapixelu so 100% pokrytím scény. Medzi zobrazením na displeji a v hľadáčiku možno ľahko prepínať samostatným tlačidlom. Displej je krytý temperovaným sklom.

  1. Rozlíšenie 4K – nová fáza vývoja v natáčaní aj fotografovaní

LUMIX FT7 natáča kvalitné videozáznamy v ultravysokom rozlíšení QFHD 4K, tj. 3840×2160 frekvenciou 30p / 25p (50Hz Area) alebo 24p vo formáte MP4*. Samozrejme rozlíšenie možno znížiť aj na Full-HD čiže 1920 x 1080 bodov s frekvenciou 60p / 50p (50Hz Area) vo formáte MP4 (MPEG-4 / H.264) s priebežným automatickým ostrením.

Rozlíšenie 4K však ocenia nielen milovníci videa, ale aj fotografi, pretože je s ním spojená aj obľúbená funkcia 4K PHOTO. V tomto režime fotoaparát natáča videozáznam vo 4K frekvenciou 30 obr/s a ​​každé okienko tohto záznamu možno uložiť ako samostatný záber s cca 8 megapixelmi. Navyše sú k dispozícii tri rôzne režimy 4K PHOTO: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Štart / Stop) a 4K Pre-burst. Režim 4K Burst Shooting funguje ako bežné sekvenčné snímanie s rýchlosťou 30 obr/s. K dispozícii je navyše aj funkcia Post Focus, pri ktorej fotoaparát počas natáčania priebežne preostruje a fotograf následne môže vybrať záber, ktorého zaostrenie mu vyhovuje. To ocenia napríklad milovníci makrofotografie, kde záleží aj na milimetrových odchýlkach.

Pri natáčaní videozáznamov možno samozrejme využiť aj zoom so 4,6x priblížením a optickým stabilizátorom. Funkcia Auto Wind Cut eliminuje väčšinu ruchov zvonku, ktoré do záznamu nepatria.

Vďaka funkcii High Speed Video si prídu na svoje aj milovníci spomalených záberov – prístroj umožňuje natáčať v rozlíšení HD (1280×720) rýchlosťou 120 obr/s. K dispozícii je aj možnosť časozberných záberov a funkcie Stop Motion.

* Max. 29 min 59 s.

  1. Nový snímač High Sensitivity MOS – kvalitný obraz a rozlíšenie 20,4 MPix

Panasonic LUMIX FT7 je vybavený veľmi kvalitným snímačom High Sensitivity MOS s vynikajúcim rozlíšením 20,4 Mpx. V kombinácii s obrazovým procesorom zvláda snímač sekvenčné snímanie rýchlosťou 10 obr/s* v plnom rozlíšení s mechanickou uzávierkou, resp. 5 obr/s s priebežným preostrovaním. Ďalšou výhodou je systém Light Speed ​​AF alebo bleskurýchle automatické zaostrovanie.

Fotoaparát je vybavený objektívom LUMIX so 4,6x zoomom, ktorý začína na širokom ohnisku 28 mm (ekvivalent ohniskovej vzdialenosti pri prepočte na klasický fotoaparát je 28-128 mm). Vďaka technológii Intelligent Resolution je k dispozícii aj inteligentný digitálny zoom, s ktorým sa celkový rozsah zväčší na 9,1-násobok. O ostrý obraz v horšom svetle sa stará stabilizátor POWER O.I.S.

* Max. 11 snímok.

  1. Ďalšie funkcie a parametre

– Wi-Fi 2.4GHz (IEEE802.11b / g / n)

Wi-Fi pripojenie uľahčuje fotografovanie a zároveň umožňuje okamžité a jednoduché zdieľanie snímok na internete. Stačí do telefónu alebo tabletu s Androidom alebo iOS nainštalovať aplikáciu Panasonic Image a následne mobilné zariadenie prepojiť s fotoaparátom. Potom možno displej telefónu či tabletu použiť ako diaľkový ovládač Lumixu alebo jeho prostredníctvom uploadovať fotografie a záznamy, prípadne k nim pridávať geografické informácie.

– Dobíjanie zo siete alebo z USB portu

Batériu možno dobíjať nielen z bežnej elektrickej siete, ale aj z USB portu na počítači alebo notebooku, prípadne z powerbanky.

– Motívové programy a filtre

V režime Creative Control je k dispozícii celkom 22 kreatívnych filtrov a efektov: Expressive, Retro, Old Days, High Key, Low Key, Sepia, Monochrome, Dynamic Monochrome, Rough Monochrome, Silky Monochrome, impozantným Art, High Dynamic, Cross Process, Toy Effect, Toy Pop, Bleach Bypass, Miniature Effect, Soft Focus, Fantasy, Star Filter, One Point Color a Sunshine.

Pri zapnutí filtra sa jeho účinok zobrazí na displeji, takže sa užívateľ môže rozhodnúť, či ho chce použiť alebo nie. Väčšinu filtrov možno použiť aj pri natáčaní videozáznamov. Funkcia Creative Panorama umožňuje robiť panoramatické zábery na šírku i na výšku, panoráma sa skladá samo z prekrývajúcich sa záberov. V panoramatickom režime je možné použiť nasledovné filtre a efekty: Expressive, Retro, Old Days, High Key, Low Key, Sepia, Monochrome, Dynamic Monochrome, Rough Monochrome, Silky Monochrome, impozantným Art, High Dynamic, Cross Process, Bleach Bypass, Soft Focus, Fantasy, Star Filter and One Point Color.

– Vreckové svietidlo

V prípade potreby poslúži fotoaparát ako vreckové svietidlo, bez toho, aby bolo nutné zapínať fotografické funkcie.

– Kompatibilita pamäťových kariet SDXC UHS-I

Panasonic LUMIX FT7 je kompatibilný s pamäťovými kartami SDXC UHS-I, ktoré slúžia na rýchly zápis dát napríklad pri natáčaní videozáznamov vo 4K.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.