Panasonic predstavil vo filmovom štúdiu svoje televízne novinky 2020

2

Spoločnosť Panasonic zorganizovala vo filmových štúdiách Pinewood Studios akciu, na ktorej predstavila tri nové modelové rady OLED televízorov a tri nové základné modelové rady 4K LCD televízorov pre rok 2020. Podujatie sa konalo v tomto štúdiu preto, lebo práce tu sa pracujú režiséri filmov ako je Agent 007 alebo Harry Potter a televízory Panasonic používajú ako referenčné televízory pri hodnotení svojho diela. Nie je to náhoda, Panasonic sa zameriava na kvalitu obrazu a zvuku a dokazoval ako aj neďaleko Londýna.  

Všetky novinky televízorov Panasonic 2020 na jednom mieste

Všetky novinky televízorov Panasonic 2020 na jednom mieste

Panasonic krátko predstavil novinky už na výstave CES v Las Vegas. Pre rok 2020 si pripravil OLED televízory s Dolby Vision IQ a Filmmaker Mode s podporou funkcie Intelligent Sensing. Intelligent Sensing je technológia, ktorú ponúka výhradne Panasonic, všetky televízory vrátane základnej rady podporujú Dolby Vision, Dolby Atmos a HDR10 +.

Panasonic má OLED televízory, ktoré majú reproduktory smerované do hora. Oplatilo sa to, zákazníci to chcú a Panasonic v tomto roku zdvojnásobuje takéto televízory. Sami sme si vo filmovom štúdiu overili, že to znie úplne inak ako keď sú reproduktory orientované len dopredu.

Novinky používajú výkonný procesor HCX PRO Intelligent a obrazová kvalita je nakalibrovaná v štúdiách ako je Hollywood alebo Pinewood. Novinky majú základnú obrazovku inteligentnej výbavy vybavené obrazovkou Home Screen 5.0 a novou verziou operačného systému pre televízory.

OLED televízory

Hlavnou novinkou a kráľovnou krásy je pre rok 2020 OLED model HZ2000 nasledovaný modelmi HZ1500 a HZ1000.

Vľavo Panasonic HZ1000, v strede HZ1500 a vpravo HZ2000

Vľavo Panasonic HZ1000, v strede HZ1500 a vpravo HZ2000

Tu nájdete režim Dolby Vision IQ i Filmmaker Mode s funkciou Intelligent Sensing. Znamená to, že televízor bude dobre zobrazovať obraz bez ohľadu na to, či ide o presvetlenú alebo tmavú sledovaciu miestnosť. Aj na bodové osvetlenie reaguje táto technológia úpravou obrazu tak, aby bol stále dobre sledovateľný pri každých podmienkach. OLED televízory HZ2000 aj HZ1500 sú vybavené hore smerovanými reproduktormi s podporou Dolby Atmos.

Prehľad OLED modelov TV Panasonic

Prehľad OLED modelov TV Panasonic 2020

Všetky modely OLED televízorov boli kalibrované v spolupráci s popredným koloristom Stefanom Sonnenfeldom a plánuje sa ich certifikácia UHD Premium. Na zlepšenie zobrazenie pohybu na OLED obrazovkách použil Panasonic pokročilú technológiu vkladanie čiernych rámčekov.

LCD televízory

Panasonic tiež oznámil tri nové modelové rady LCD 4K televízorov – HX940, HX900 a HX800 s podporou Dolby Vision a HDR10 + ako aj Dolby Atmos.

LCD televízory Panasonic 2020

LCD televízory Panasonic 2020

Filmmaker Mode s technológiou Intelligent Sensing a Dolby Vision IQ

Režim Filmmaker Mode vyvinutý UHD Alliance dáva možnosť vychutnať si filmový obsah presne tak, ako to tvorcovia zamýšľali. Stačí na to stlačiť tlačidlo na diaľkovom ovládači. Ak je režim aktivovaný, rešpektuje originálna obnovovacia frekvencia, pomer strán, farba a kontrast obsahu a zároveň sa vypína redukciu šumu a dodatočné ostrenie. Je to niečo ako RAW formát u televízorov. Filmmaker Mode odporúča celá rada slávnych z hollywoodskych režisérov.

Filmmaker režim u televízorov Panasonic

Filmmaker režim u televízorov Panasonic

Panasonic však ako nadstavbu k Filmmaker Mode ponúka aj externé senzory v televízore. Tie potom upravujú obraz podľa úrovne okolitého svetla. Táto funkcia sa nazýva Intelligent Sensing.

Filmmaker režim s Intellingent Sensing

Filmmaker režim s Intellingent Sensing

Obsah v HDR kvalite napr. môže často byť príliš tmavý pri sledovaní v naozaj dobre osvetlenej miestnosti. Filmmaker Mode s technológiou Intelligent Sensing vtedy upraví obraz pôvodne formátovaný na sledovanie v tmavom prostredí do režimu v dobre osvetlenom obývacej izbe. Uvidíte tak všetky detaily, ktoré film ponúka a to dokonca aj vo veľmi tmavých scénach. Presne toto sme sledovali v štúdiu Pinewood. Filmmaker Mode s technológiou Intelligent Sensing podporuje obsah vo formátoch HDR10 +, HDR10, HLG a SDR.

Filmmaker režim s Intellingent Sensing a vylepšením v presvetlenej miestnosti

Filmmaker režim s Intellingent Sensing a vylepšením v presvetlenej miestnosti

Ďalšou novinkou pre 2020 je Dolby Vision IQ, ktorá používa  dynamická metadáta Dolby Vision na zobrazenie všetkých detailov a prispôsobenie jasu okolitého prostredia. Takisto informuje televízor o tom, aký typ obsahu sa zobrazuje a upraví jeho nastavenia tak, aby sa ideálne zobrazoval. S Dolby Vision IQ uvidíte všetko, čo tvorcovia zamýšľali, bez ohľadu na prostredie, v ktorom televízor sledujete.

Vďaka podpore Filmmaker Mode s technológiou Intelligent Sensing a Dolby Vision IQ budete môcť sledovať obsah s Dolby Vision, HDR10 +, HDR10, HLG a SDR v optimálnej kvalite dokonca aj v jasne osvetlených miestnostiach.

Filmmeker režim používam najradšej, hovorí režisér v Pinewood Studios

Filmmeker režim používam najradšej, hovorí režisér v Pinewood Studios

OLED televízory so s reproduktormi nasmerovanými hore

Model HZ2000 je vybavený audiosystémom 360 ° Soundscape Pro, ktorý disponuje najvyššou vernosťou zvuku medzi televízormi Panasonic vďaka riešeniu zabudovaných nahor smerovaných reproduktorov. Táto kombinácia bola vytvorená v spolupráci so sesterskou značkou Technics.

Do hora nasmerované reproduktory u televízora Panasonic HZ2000

Do hora nasmerované reproduktory u televízora Panasonic HZ2000

Potvrdzujeme, že napriek tenkému profilu má HZ2000 silný a dynamický výkon 140 W doplnený hlbokými basmi. Audiosystém obsahuje Jeno Engine technológiu. HZ1500 je dodávaný s audiosystémom 360 ° Soundscape, zabudovanými hore smerovanými reproduktormi a zvukovým výstupom 80 W. Vďaka umiestneniu reproduktorov v hornej časti televízora nemusí zvuk na rozdiel od externej soundbarové zostavy cestovať tak ďaleko, aby sa odrazil od stropu.

Nastavovanie televízora v závislosti od vzdialenosti od stien

Nastavovanie televízora v závislosti od vzdialenosti od stien

Uhlopriečky a výbava

Všetky tri modelové rady OLED televízorov obsahujú varianty s uhlopriečkou obrazovky 65 palcov aj 55 palcov. Model HZ2000 môže pochváliť špeciálne vyrobeným panelom Master HDR OLED Professional Edition. Všetky modely OLED televízorov vrátane HZ1500 a HZ1000 majú najmodernejšie spracovanie obrazu vďaka procesoru HCX PRO Intelligent. Všetky modely tiež podporujú Dolby Vision, HDR10 +, HDR10, HLG a HLG Photo.

Model HZ2000 so službou Xumo

Model HZ2000 so službou Xumo

Všetky oznámené modely 4K LCD televízorov podporujú všetky rozšírené formáty HDR. Aj základná modelová rada HX800 (uhlopriečka obrazovky 40- , 50- , 58-  a 65-palcov), ktorá je vybavená procesorom HCX, ponúka podporu Dolby Vision, HDR10 +, HDR10 a HLG, HLG Photo a Dolby Atmos. Rad HX900 (uhlopriečka obrazovky 43-, 49-, 55- a 65-palcov) podporuje rovnaký rozsah formátov a navyše HDR Cinema Display so zvýšeným jasom.

Model HX940 s obrazovkou aplikácií

Model HX940 s obrazovkou aplikácií

Rad HX940 (uhlopriečka obrazovky 43-, 49-, 55-, 65- a 75 palcov) podporuje rovnaký rozsah formátov HDR a ponúka rýchlejšiu obnovovaciu frekvenciu obrazovky 100 Hz, HDR Cinema Display Pro a procesor HCX PRO Intelligent. Procesor HCX PRO Intelligent analyzuje a optimalizuje farbu, kontrast a čistotu 4K obsahu. Model HX940 je tiež vybavený inteligentným programom Local Dimming Intelligent Pro, ktorý napodobňuje funkciu tisícov virtuálnych zón lokálneho stmievania pre lepší kontrast. Avšak zachováva aj štíhly profil televizoru. Technológia Local Dimming Intelligent Pro dynamicky upravuje ako tak podsvietenie ako aj zatmievanie a dosahuje tak sýtejších čiernych odtieňov bez straty vernosti obrazu.

Vpravo Panasoniíc HX940 s Local Dimming, vľavo konkurenčný LCD model 2020

Vpravo Panasonic HX940 s Local Dimming, vľavo konkurenčný LCD model 2020

Uplatnia sa aj v postprodukcii

OLED televízory Panasonic sú bežne používané vo filmových postprodukčných štúdiách po celom svete, podobne aj v Pinwood Studios. Panasonic do svojich OLED televízorov pre rok 2020 zaradil dve nové funkcie, ktoré vychádzajú v ústrety požiadavkám postprodukčných špecialistov. Všetky OLED televízory majú možnosť vypnúť mapovanie tónov priamo v menu. Mapovanie tónov je spôsob, akým televízory mapujú prehrávaný obsah tak, aby zabránili orezaniu obrazu. Keďže neexistuje žiadny priemyselný štandard na mapovanie tónov, schopnosť vypnúť tento proces umožňuje postprodukčnom štúdiám pracovať na zdrojovom obsahu v neskreslenej verzii. Panasonic tiež umožňuje špecifikovať „bod orezu“ priamo v menu, čím pridáva ďalšie možnosti odborníkom vo filmovej brandži.

Definícia bodu zlomu u modelov Panasonic OLED TV 2020

Definícia bodu zlomu u modelov Panasonic OLED TV 2020

Panasonic vo svojich OLED modeloch na rok 2020 stanovil aj najnižšie kalibračné body – 1,3 % a 0,5 %. To umožní profesionálom aj amatérom zabezpečiť presný a lineárny prechod zo skutočnej čiernej na odtieň blízky čiernej. Všetky OLED televízory pre rok 2020 tiež podporujú testovacie vzory Calman PatternGen z softvéru Portrait Displays CalMAN spolu s funkciami AutoCal. Podporované sú tiež nastavenia kalibrácie Imaging Science Foundation (ISF). Podporovaná je aj kalibrácia obsahu Dolby Vision.

Nové kalibračné body v dolnom spektre

Nové kalibračné body v dolnom spektre OLED modelov

Ideálne pre šport

V roku 2020 sa konajú olympijské hry v Tokiu  a Panasonic sa snaži vylepšiť prehrávanie „rýchlych“ športov pomocou implementácie vkladania čiernych rámčekov. Zatiaľ čo bežné OLED televízory, ktoré využívajú túto techniku, vkladajú medzi každý snímok pohyblivého obsahu plný čierny rámik, Panasonic analyzuje prichádzajúci signál a dynamicky upravuje dobu čierneho rámčeka v okne medzi dvoma rámčekmi. Tak možno zistiť optimálny bod vloženia rámčeka na plynulý obraz a zároveň minimalizovať blikanie.

Vľavo OLED model 2019, vpravo HZ1500 pri zobrazení športu

Vľavo OLED model 2019, vpravo HZ1500 pri zobrazení športu

Nové podstavce

OLED televízory radu HZ1500 a HZ1000 majú otočný podstavec, ktorý umožňuje voľne natočiť obrazovku podľa požiadaviek. Rad 4K LCD televízorov HX940 a HX900 je navyše vybavený populárnymi dvojpolohovými podstavcami, ktoré umožňujú umiestniť obe nohy doprostred alebo na okraj televízora.

Prehľad Panasonic LCD televízorov 2020

Prehľad Panasonic LCD televízorov 2020

My Home Screen 5.0 zlepšuje rýchly prístup k funkciám

Všetky oznámené modely OLED a 4K LCD televízorov prichádzajú na trh s najnovšou verziou operačného systému Panasonic s názvom My Home Screen 5.0. Nová verzia prináša vylepšenia napríklad, keď sú zvýraznené určité ikony VOD prípadne miniatúry odporúčaných titulov.

Inteligentná výbava televízora MyHomeScren 5.0

Inteligentná výbava televízora My Home Screen 5.0

Ku všetkým televízorom je k dispozícii bezplatná streamingová služba XUMO ako aj aplikáciu HbbTV Operator App. Všetky predstavené televízory tiež spolupracujú s asistentami Google Assistant a Amazon Alexa na ovládanie hlasom.

Nová služba HbbTV Operator App

Nová služba HbbTV Operator App

Pozrite si novo predstavené televízory

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

2 komentáre

  1. Peter Voštinár on

    Máte to super, ďakujem. Ešte chcem vedieť kedy prídu TV Panasonic HX na trh a aká bude ich cena.

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>