Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Dokončenie petangového ihriska, nová turistická informačná tabuľa či podpora účasti žien na verejnom živote.

To je len časť projektov, ktoré tento rok podporil pivovar vo Veľkom Šariši. Je to zároveň po prvý raz, čo verejnoprospešné projekty v okolí pivovaru získali podporu prostredníctvom novovytvoreného Fondu Plzeňského Prazdroja.

Celkovo v roku 2023 hodnotiaca komisia vybrala štyri prihlásené projekty, medzi ktoré rozdelila sumu 11 100 eur. „Fond Plzeňského Prazdroja zapadá do našej celkovej stratégie, v rámci ktorej sa kontinuálne staráme nielen o šetrný prístup k prírode, ale aj o rozvoj miestnych komunít a celkovo zlepšovanie kvality života ľudí v Prešovskom kraji, kde pôsobíme už vyše 50 rokov,“ hovorí Grzegorz Komora, manažér závodu Pivovar Šariš.

Medzi podporené projekty patrí dokončenie petangového ihriska FUN PARK, kde pribudne stôl, lavičky, zámková dlažba, stojan na bicykle a tabuľa s pravidlami petangu a na zapisovanie výsledkov. Služby pre turistov má zasa zlepšiť nová informačná tabuľa, ktorá vznikne v severnej časti Šariša v rámci novopostaveného prístrešku na Stredných lúkach. Okrem mapy na nej bude aj informácia o flóre, faune a tiež o histórii Levočských vrchov. Časť grantu získal tento rok aj projekt zameraný na podporu účasti miestnych žien na verejnom živote prostredníctvom stáží na mestských úradoch. Priestor dostanú ženy rôznych vekových kategórií a rôzneho sociálneho postavenia, ktoré zároveň absolvujú aj sériu školení orientovaných na všeobecný rozhľad o právach žien a tiež právne poradenstvo. „Vážime si, že Pivovar Šariš kladie dôraz na otázky diverzity a inklúzie a aktívne sa podieľa na ich riešení aj v regióne, kde pôsobí. Na záver nášho projektu plánujeme uskutočniť so všetkými účastníkmi a zapojenými odborníkmi konferenciu, kde celú iniciatívu vyhodnotíme a nazdieľame získané know-how,“ vysvetľuje Edita Demeterová z Komunitnej nadácie Veľký Šariš, ktorá grant získala.

Ďalším z podporených projektov je tzv.  ŠARIŠská zastávka v obci Župčany, vzdialená päť kilometrov od Prešova. Ide o vytvorenie autobusovej zastávky s prístreškom, lavicou, informačnou tabuľou, osvetlením a smetným košom, ktorá nahradí doterajší označník a cestujúcim zlepší komfort pri čakaní na spojenie. „Všetky podporené spolky a organizácie budú realizovať svoje projekty v nasledujúcom roku. Tešíme sa, že prispejú k rozvoju prešovského kraja a veríme, že to ocenia aj jeho obyvatelia a návštevníci,“ dodáva Grzegorz Komora.

V roku 2024 môžu neziskové organizácie, nadácie či občianske združenia prihlasovať svoje projekty viackrát ročne, v prvom termíne do 5. marca, druhá uzávierka bude 25. júna a tretia 24. októbra. Celkovo sa na širokú škálu nápadov od ekologických iniciatív cez návrhy podporujúce obnovu turistických atrakcií až po voľnočasové aktivity a komunitné podujatia plánuje prerozdeliť finančná čiastka 16-tisíc eur. Prihlášky je nutné podať výhradne prostredníctvom portálu E-grant.

Značky: