Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Možno aj vás prekvapilo, že v posledných dňoch naladíte na svojom rozhlasovom prijímači vzdialené zahraničné rozhlasové stanice. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) dáva na vedomie občanom, že „vďaka“ inverznému počasiu dochádza v pásme veľmi krátkych vĺn ku krátkodobému, občasnému rušeniu miestnych rozhlasových staníc vzdialenými rozhlasovými stanicami. Rušenie je spôsobované prírodným javom, ktorý umožňuje krátkodobý príjem vzdialených rozhlasových staníc, ktoré za normálnych podmienok nie je možné terestriálne prijímať. Takémuto druhu rušenia nie je možné efektívne zabrániť a nie je ho potrebné nahlasovať RÚ. Rušenie príjmu po zmene počasia ustane.

Za normálnych okolností teplota vzduchu rastúcou výškou klesá. V tomto období je slnečné, bezoblačné počasie a v horách býva teplejšie ako v dolinách. Toto obrátenie teplôt sa volá inverzia. Príjem blízkych vysielačov je utlmený a naopak je počuť vysielače vzdialené stovky kilometrov. Tento prírodný jav na jednej strane znepríjemňuje počúvanie bežným poslucháčom rozhlasu a na strane druhej teší lovcov vzdialených rozhlasových staníc. Na svoje si prídu aj rádioamatéri vysielajúci na rádioamatérskych VKV pásmach. Tento prírodný jav im umožňuje nadviazať spojenia na vzdialenosti, na ktoré by za bežných podmienok šírenia elektromagnetických vĺn spojenia nenadviazali.

Za normálnych príjmových podmienok sa občania v prípade rušenia rozhlasového alebo televízneho príjmu môžu obrátiť na RÚ. RÚ zistí zdroj rušenia a v prípade potreby uloží prevádzkovateľovi rušiaceho zariadenia urobiť také opatrenie, aby nedochádzalo k ďalšiemu rušeniu. Pred tým, ako sa občania obrátia na RÚ a chcú nahlásiť rušenie rozhlasu alebo televízie, mali by sa snažiť minimalizovať možnosť poruchy vo vlastnom zariadení. Bližšie informácie o postupe a kontakty sú dostupné na http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=64

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.