Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nie je IT ako IT je názov netradičného podujatia, ktoré v týchto dňoch zorganizovala spoločnosť Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DTITSO SK). Jeho cieľom bolo podporiť gaming, atraktivitu práce v informačných technológiách, ale i podporiť školy v okrajových regiónoch. Stredoškoláci zo Sobraniec a Rožňavy sa atraktívnou formou oboznámili s rôznymi pozíciami v rámci IT sféry, zasúťažili si a do svojich škôl si napokon odniesli až 10 herných počítačov.

Študenti sa hravou formou zoznámili so skutočnosťou, že IT nie je len programovanie, ale aj správa, kompletne celý proces a project management či auditoring. Pri každej aktivite, ako napríklad scrum upratovaní, scratch programovaní LEGO robotov alebo audite mali k dispozícii mentorov a koučov, takže bolo na nich, nakoľko informácie od nich využijú pre víťazstvo svojho tímu.

„Testujeme rôzne koncepty, ako prilákať mladé talenty, a toto je jeden z nich – spojenie gamifikácie s tým, aby sa naši potenciálni zamestnanci oboznámili s našimi zamestnancami, aby videli, čo robíme, či ich to bude alebo nebude zaujímať, skrátka aby  sme trošku zvýšili atraktivitu zamestnania v IT firme,“ naznačil  Igor Stančík, viceprezident DTITSO SK pre ľudské zdroje. Zdôraznil, že im vo firme veľmi záleží aj na tom, aby sa do IT sféry pridávali dievčatá. „Snažíme sa preto pracovať s dievčatami a nielen s dievčatami, ale aj s ich rodičmi, a  sme radi, že to už prináša prvé ovocie a na akciách vítame čoraz viac slečien.“

Informatik sa nesmie báť výziev

Okrem študentov z Gymnázia v Sobranciach si prišli zasúťažiť aj prváci zo Strednej odbornej školy technickej v Rožňave z odboru Informačné a sieťové technológie.

„Spolupracujeme s DTITSO SK už niekoľko rokov. Vlastne od založenia odboru. Deti sa tešili, chceli niečo nové zažiť a informatik sa nesmie báť výziev. A nie je to vždy o výhre, naozaj je to o dobrých vzťahoch a spolupráci. My sme z Rožňavy a sme veľmi radi, keď máme možnosť deťom ukázať aj niečo iné, keďže v meste máme len jednu väčšiu IT firmu,“ naznačila pedagogička Elena Kalinová.

Na víťazstvo svojich zverencov si veľmi netrúfala, keďže súťažili prváci. To ešte netušila o prekvapení, a to že po 5 počítačov dostane napokon každá zúčastnená škola.

Keďže totiž v DTITSO SK prešli obnovou hardvéru a pôvodné gamingové počítače sú stále vysoko výkonné a zvládnu všetky možné hry, povedali si zodpovední, že bude fajn posunúť ich ďalej.

Nakoľko intenzívne spolupracujeme so strednými školami v rámci Duálneho vzdelávania, aj vedľajších projektov, povedali sme si, že bude fajn nechať študentov zasúťažiť si o hodnotné ceny a podporiť gaming v regióne. Samotný event nesie názov Nie je IT ako IT, takže v prvom rade sme  chceli študentom ukázať, že IT nie je len o programovaní, ale o rôznych ďalších podporných tímoch a technológiách,“ uviedol Matúš Čičvara, Education Operation Manager DTITSO SK. Zdôraznil, že ich zámerom bolo tiež dať školám možnosť, aby mohli žiaci trénovať na rôzne gamingové  turnaje.

Značky: