Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V porovnaní s decembrom ich bolo o desatinu viac

TOP 10 najinzerovanejších jazdených vozidiel v SR
 december 2018január 2019
1.Škoda OctaviaŠkoda Octavia
2.Škoda FabiaVolkswagen Passat
3.Volkswagen PassatŠkoda Fabia
4.Volkswagen GolfVolkswagen Golf
5.Škoda SuperbBMW 3
6.BMW 3Škoda Superb
7.Audi A4Audi A4
8.BMW 5Audi A6
9.Audi A6BMW 5
10.Ford FocusFord Focus

V prvom mesiaci tohto roka bolo na Slovensku v ponuke 52 399 jazdeniek, pričom 46 percent z nich inzerovali občania a takmer 40 percent áut pochádzalo z dovozu. Práve ponuka týchto skupín jazdených vozidiel výrazne ovplyvňuje ich celkový vek a nájazd. Najčastejší vek medzimesačne narástol na 9,3 roka a nájazd stúpol na rovných 170 000 km. Tomuto trendu zodpovedá aj pokles ceny inzerovaných jazdeniek na najčastejšiu hodnotu 5 999 eur. Vyplynulo to z analýzy siete autocentier AAA AUTO, ktorá kontinuálne monitoruje trh s ojazdenými automobilmi v celej strednej Európe.

Zatiaľ čo si záujemcovia o jazdené autá mohli v decembri vyberať zo 47 468 áut, práve skončený január ponúkol slovenským motoristom 52 399 vozidiel, čo je to nárast o 10 %. „Ponuka zaznamenala v minulom mesiaci výrazné oživenie, aj keď to bolo do veľkej miery vďaka rizikovejším skupinám automobilov, ktorými sú jazdenky z dovozu a vozidlá ponúkané občanmi – súkromnými osobami. S ich nárastom sa mierne zvýšil aj celkový vek inzerovaných jazdeniek na 9,3 roka a počet najazdených kilometrov na 170 000. Práve občania – súkromné osoby inzerujú autá s najvyšším počtom najazdených kilometrov, ktorý sa najčastejšie pohybuje na úrovni  193 340 km, a s najvyšším vekom, ktorý bol v minulom mesiaci najčastejšie okolo jedenástich rokov,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva siete autocentier AAA AUTO. Najviac automobilov ponúkali predávajúci v Nitrianskom kraji (7 241), najmenej v Trenčianskom (4 336).

Pokračuje taktiež rast už aj tak výrazne dominujúcej ponuky vozidiel s naftovým pohonom. V januári tvorili jazdenky na dieselový pohon 70 % inzerovaných áut. Naopak, výber tých na benzínový pohon sa oproti decembru znížil na 23 % (o 5 %). Nie je asi prekvapením, že veľká časť dieselových jazdených vozidiel pochádzala z dovozu. Kým jazdenky z dovozu tvorili iba 21 % ponuky benzínových áut, v prípade naftových to bolo až 43 %.

V pomyselnom rebríčku najviac ponúkaných modelov sme zaznamenali iba drobné zmeny. V januári stále viedla Škoda Octavia, na druhom mieste vystriedal Volkswagen Passat Škodu Fabia, ktorá sa posnula na tretie miesto. Štvrtá priečka ostala bez zmeny s VW Golf. Piatu Škodu Superb vystriedalo BMW 3.

Značky: