Televízor bez inteligentnej výbavy sa na našom trhu už nenachádza. Každý televízor má už svoj systém na to, aby ste mohli do neho nainštalovať a používať aplikácie, rovnako sledovať iné zdroje obrazu a zvuku, ako je televízne vysielanie a prispôsobiť si ho vašim vlastným potrebám.

Najpredávanejšie televízory na slovenskom trhu sú od firmy Samsung a LG, preto sme sa rozhodli porovnať práve tieto dve značky. Za Samsung sme si zvolili úplne základný model UE50TU8072 s odporúčanou cenou 549 Eur. Je to 50-palcový televízor, ktorý patrí na Slovensku k dobre predávaným hlavne kvôli jeho cene. Za LG sme mali k dispozícii drahší model s OLED displejom a v 65-palcovom vyhotovení. Konkrétne to bol model D65B9SLA, ktorý v dobe testu stál 1499 eur. Obyčajne je základ systému SmartTV rovnaký na všetkých typoch televízorov daného výrobcu, čo sme si aj chceli vyskúšať.

Možnosti SmartTV od Samsungu

Inštalácia Samsung televízora je veľmi jednoduchá, ak na to používate mobilný telefón značky Samsung Galaxy. Aplikácia SmartThings potom za vás prenesie heslo na Wi-Fi, ale aj pre Samsung konto do televízora a vy nemusíte bojovať so zadávaním hesla pomocou diaľkového ovládania. Nastaviť televízor môžete aj manuálne alebo s iným typom smartfónu, ale nikdy to nie je také ľahké, ako keď máte telefón Galaxy. A zadávať silné heslo so Samsung diaľkovým ovládaním to je tak trochu za trest.

Inštalácia televízora značky Samsung

Inštalácia televízora značky Samsung

Ak už máte všetko nainštalované, môžete ešte na televízor pripojiť iné zariadenia ako je DVD prehrávač, satelitný prijímač a pod. Tieto sa dajú obyčajne automaticky rozpoznať a ak sa tak stane, potom ich ovládate pomocou diaľkového ovládania od televízora. To je veľmi príjemné.

Samsung SmartTV, všimnite si dlaždice v spodnom rade

Samsung SmartTV, všimnite si veľké dlaždice v spodnom rade

Následne vidíte menu SmartTV ako dlaždice v spodnej časti obrazovky.  Je fajn, že hneď máte k dispozícii YouTube, Netflix, AppleTV a pod. Rakuten TV a PrimeVideo u nás moc nevyužijete, môžete ich hneď odinštalovať.

Galéria zobrazená zo Samsung cloudu

Galéria zobrazená zo Samsung cloudu

Nám sa osvedčila Galéria, ktorá vyberá a zobrazuje na televízore fotografie z cloudu. Musíte si v ňom robiť poriadok, lebo inak rýchlo prekročíte základnú kapacitu zadarmo a Samsung od vás bude chcieť pravidelne platiť. Ale ak si uložíte len to podstatné, ľahko sa toto dá využívať aj zadarmo. Pozor na dlhé videá.

Webová stránka TOUCHIT.sk na Samsung TV

Webová stránka TOUCHIT.sk na Samsung TV

Vyskúšali sme aj zobrazovať webové stránky na televízore a toto vás rýchlo prejde. Zadať totiž názov stránky s diaľkovým ovládaním je dosť komplikované, rovnako aj posúvanie stránky a jej podrobné prezeranie nie je celkom pohodlné. Je to teda možné, ale rýchlejšie si pozrieme stránku na smartfóne.

Sledovanie Netflixu a oznámenia na TV

Sledovanie Netflixu a oznámenia na TV

Televízor ako centrum obývačky

Samsung to urobil tak, že televízor by mal byť centrom obývačky a ak máte ďalšie veci od Samsungu a spárujete ich v aplikácii SmartThings, potom budete dostávať informácie priamo do televízora. V našom prípade máme na televízor napojenú pračku značky Samsung a tá nám počas testu oznámila, že doprala (a treba ju teda vybrať). Je pravda, že občas to ruší pri sledovaní nejakého napínavého filmu, ale je to účinný spôsob, ako na pračku nezabudnúť. Takto potom funguje aj chladnička od Samsungu alebo robotický vysávač. Systém SmartThings je otvorený pre iných výrobcov, tak ak je vôla, ich produkty je tiež možné takto prepojiť. Zatiaľ to však vzájomne funguje hlavne medzi Samsung zariadeniami.

Nastavenie vysielania SmartTV Samsung

Nastavenie vysielania SmartTV Samsung

Zo SmartTV systému môžete nastaviť aj detaily pri sledovaní obrazu a zvuku. Napr. takto presmerujete zvuk na externý soundbar, vypnete titulky, nastavíte režim obrazu a zvuku a pod. Toto je jednoduché a rýchle. Môžete sa dostať aj do podrobnejších nastavení, kde je napr. aj možnosť resetovania celého televízoru. Aktualizácie k SmartTV prichádzajú automaticky (ak ste pripojení s TV na internet) a inštalujú sa potom, ako to potvrdíte.

Režim Ambient na Samsung SmartTV

Režim Ambient na Samsung SmartTV

Využívanie televízora aj mimo sledovania obrazu

Režim Ambient sa nám veľmi páči. Je to spôsob ako využiť televízor aj vtedy, keď zrovna nesledujete vysielanie alebo filmy, ale nechcete, aby ste mali v strede obývačky veľkú čiernu plochu. Môže totiž na displeji zobrazovať informácie, ktoré dokresľujú atmosféru v domácnosti. Vybrať si tu môžete napr. zobrazovanie hodín, počasia, ďalej niektorých umeleckých obrazov alebo vlastnej galérie. Tiež sa dá televízor nechať zmiznúť, ak si na ňom zobrazíte nafotenú stenu za televízorom. Táto funkcia však v praxi funguje dobre vtedy, ak máte pravidelne a výrazne štruktúrovú stenu za televízorom. Príkladom sú neomietnuté tehly, pekne vyčistené. Vtedy to naozaj vyzerá dobre a televízor v režime Ambient ako keby splynul s pozadím. Na ten najčastejší prípad, teda bielu stenu za televízorom to však nefunguje až tak dobre.

e-manuál na Samsung SmartTV

e-manuál na Samsung SmartTV

Áno, medzi položkami nájdete aj e-manuál. Nuž, kto by už čítal návod k televízoru? Možno, ak by niečo nefungovalo, tak sa sem pozriete a nemusíte hľadať papierový alebo internetový návod.

Bezdrôtový DeX a kancelária v televízore

Bezdrôtový systém DeX je spôsob ako bez káblu prepojiť Galaxy telefón a televízor, ktorý podporuje zrkadlenie (nemusí byť zrovna Samsung, ale je fajn, ak je).

Bezdrôtový DeX na Samsung SmartTV

Bezdrôtový DeX na Samsung SmartTV

Je to najrýchlejšia cesta, ako si nechať zobraziť fotografie, ktoré máte v telefóne (teda nie v cloude) na veľkom displeji. Bezdrôtový DeX sme vyskúšali s telefónom Galaxy Note20, zatiaľ nefunguje s inými telefónmi, ale aktualizácia počet podporovaných telefónov rozšíri. Rovnako to funguje aj po pripojení notebooku alebo počítača s operačným systémom Windows. Takže, ak chcete robiť napr. prezentáciu z počítača ale aj priamo z telefónu, teraz sa to zrkadlením dá aj na televízore s veľkou obrazovkou.

Televízor Samsung sa tiež dá využiť ako samostatný počítač. Medzi aplikáciami je totiž aj systém aplikácií z Microsoft 365 ako je Word, Excel, Powerpoint. Ak si teda napojíte na televízor myš a klávesnicu, napzaj sa viete dostať k svojim dokumentom na Microsoft cloude a napr. aj priamo na televízore upravovať prezentáciu.

Obraz z mobilu na televízor a opačne

Tak toto je presne časť, kde je Samsung v oblasti SmartTV kráľom. Sú totiž situácie, keď musíte odbehnúť od televízora v rámci domu a stále si prajete sledovať napr. nejaké športové stretnutie. Vtedy je vhodné zobrať si televízor so sebou ale tak, aby to bolo fyzicky možné. Všetko sa sústreďuje okolo spomínanej mobilnej aplikácie SmartThings, kde máte napojený Samsung televízor. Tu je celé ovládanie ako systém menu a dajú sa urobiť prenosy obrazu medzi televízorom a smartfónom v oboch smeroch. Výhoda je, že to fakt funguje.

Môžete zrkadliť obrazovku (SmartView) alebo zobraziť televízor v smartfóne a to buď aj obraz aj zvuk alebo len zvuk. Prenos len zvuku oceníte, ak chcete využiť reproduktory v televízore, prípadne aj prikúpený subwoofer na kvalitné prehrávanie hudby zo smartfónu. Rovnako je tu aj možnosť presne si nastaviť režim Ambient.

Systém menu v aplikácii SmartThings

Systém menu v aplikácii SmartThings

Napr. si chcete zobraziť facebookovú stránku na televízore a pozrieť si napr. aktuálne video z politickej situácie. Upozornenie o tomto videu ste ale dostali na smatrtfón, no vy chcete pozerať video na väčšom displeji aj s poriadnym zvukom. Stačí teda zvoliť voľbu Zrkadliť na televízore (SmartView) a je to na jedno kliknutie.

Zrkadlenie obsahu smartfónu na displeji televízora

Zrkadlenie obsahu smartfónu na displeji televízora

V istých prípadoch je výhodný nový režim MultiView, teda že obsah telefónu zrkadlíte len do určenej časti v televízore a súčasne vidíte aj aktuálne vysielanie.

Spomínaná situácia s prenosom obrazu z televízora do smartfónu je tiež na jeden klik a je to prenos so všetkým, čo vidíte na obrazovke televízora.

Obraz z televízora na displeji telefónu

Obraz z televízora na displeji telefónu

Novinka tohto roka je TapView. Teda nepotrebujete ani štartovať aplikáciu SmartThings, ale jednoducho sa dotknete telefónom okraja televízora. Tento dotyk sa rozpozná a telefón sa automaticky spojí s televízorom. Hneď na to na obrazovke televízora zobrazíte napr. fotografie alebo videá z dovolenky. Vlastne neexistuje jednoduchší spôsob ako to urobiť a funguje to.

Automatické nadviazanie spojenia medzi smartfónom a televízorom

Automatické nadviazanie spojenia medzi smartfónom a televízorom

Medzi podporovanými aplikáciami v systéme SmartTV nájdete aj HBO Go alebo Skylink, čo je to najdôležitejšie pre využitie streamovaného obsahu na televízore. Ešte pripomeňme, že niektoré televízory od Samsungu podporujú aj hlasové ovládanie Bixby, ale keďže Bixby nie je zatiaľ kamarát zo slovenčinou, nebudete to ďalej popisovať.

Možnosti SmartTV od LG

LG je síce tiež z Kórei,ale je to iný prípad riešenie SmartTV. Televízor sme boli vyskúšať v predajni NAY, akosi na testy televízory tejto značky nedostávame (na rozdiel od smartfónov). V predajni NAY sme tak strávili viac ako hodinu testovaním inteligentného systému v televízore.

LG pri tomto modeli používa tzv. Magic Mouse. To je super diaľkové ovládanie, ktorým pohybujete kurzorom myši po obrazovke televízora ako myšou v displeji počítača. A funguje to na prekvapenie veľmi dobre, pohodlne sa dajú na „dotykovej“ klávesnici zadať aj dlhšie heslá. Televízor sme neinštalovali od úplného začiatku, dostali sme ho na používanie už prihlásený na Wi-Fi sieť. Predpokladáme, že s nastavením nebudú problémy, z minulosti si pamätáme roztomilého virtuálneho krtka, ktorý s tým pomáhal. Aj dnes je ešte k dispozícii.

LG SmartTv ako centrum domácnosti

LG SmartTv ako centrum domácnosti

Inteligentná domácnosť, čo vás počúva (po anglicky)

Ale poďme na ten skutočný inteligentný systém v televízore. LG to tiež smeruje to oblasti, že televízor je centrum domácnosti a budete si ju môcť ovládať. LG má stratégiu s označením ThinQ, čo je vlastne hlasové ovládanie celej inteligentnej domácnosti.

Ono je to myšlienka pekná, len by ste potrebovali, aby zabudovaní asistenti vedeli po slovensky a zároveň, aby sa ostatné zariadenia značky LG ako je čistička vzduchu, klimatizácia, robotický vysávač a pod. na Slovensku masovejšie predávali.  Žiaľ, asistenti po slovensky nevedia a tak ako človek žijúci na Slovensku veľa zo stratégie ThinQ nemáte.

Inštalácia aplikácií na LG SmartTV

Inštalácia aplikácií na LG SmartTV

Inštalácia aplikácií nepredstavuje žiadny väčší problém, aj LG má aplikácie pre HBOGo, Skylink, YouTube a pod. Základná výbava je plne k dispozícii a ak chcete namiesto televízneho vysielania sledovať streamovaný obsah, máte na to všetky možnosti.

Zobrazenie internetových stránok na LG televízore

Zobrazenie internetových stránok na LG televízore

Rovnako vyhľadanie internetových stránok a ich zobrazenie je v poriadku. Pri anglicky znejúcich slovách ako je TOUCHIT sa môžete spoľahnúť aj na mikrofón zabudovaný v diaľkovom ovládači. Áno, takto hlasové ovládanie funguje dobre a vieme si dobre domyslieť, ako by to fungovalo, ak by ThinQ rozumelo slovenčine. Aj navigácia v zobrazenej webovej stránke je s Magic Mouse príjemná.

SmartTV na LG televíuore

SmartTV na LG televízore

Poďme ale k tomu, čo chceme porovnať a to je spôsob ovládania SmartTV. Tu sa nám paradoxne systém s Magic Mouse a kurzorom na displeji páčil menej. Akosi sme viac času strávili presným navigovaním kurzora napr. príslušnú dlaždicu aplikácie. V tomto bol systém od Samsungu pre nás rýchlejší a presnejší. Je to pravdepodobne otázka zvyku, ale takto sme to počas celej doby testovania cítili.

Galéria obrazov na LG televízore

Galéria obrazov na LG televízore

LG má tiež možnosť zobrazovania galérie z umeleckých diel a toto sa nám páčilo. Obraz sa totiž zobrazí na LG televízore aj s rámom, a ten si viete prispôsobiť. Vo výsledku to potom takýto obraz vyzerá vernejšie ako bez rámu. Samsung na to používa rad lifestyle televízorov The Frame, kde sú použité skutočné a pritom meniteľné rámy. LG to dokáže bez toho a využíva extra tenký rámček.

Detailné nastavovanie LG TV

Detailné nastavovanie LG TV

Cez SmartTV sa dajú aj u LG nastavovať detaily televízora aj keď nie až tak podrobne, ako sa to dá u Samsung, ale ešte viac u televízora od firmy Panasonic. Ale vyberiete si režim obrazu, pomer strán, zvuku, rovnako presmerovanie zvuku na externý soundbar a pod.  To, čo väčšina používateľov hľadá a aj nájde.

Inteligentné usporiadanie aplikácii na LG TV

Inteligentné usporiadanie aplikácii na LG TV

Použili sme aj tzv. inteligentnú úpravu usporiadania aplikácií, z čoho sme sa chvíľu spamätávali, lebo sme nevedeli nájsť pre nás podstatné aplikácie. Zrejme mal ale televízor naučené, že iní používatelia preferovali niečo iné, ako my. V každom prípade, dlaždice s aplikáciami sa dajú manuálne usporiadať podľa želania, ale chce to trochu zručnosti.

Prepojenie smartfónu s LG televízorom

Prepojenie smartfónu s LG televízorom

Vyskúšali sme aj prepojenie medzi televízorom a naším Galaxy Note20, ale k výsledku sme sa nedostali. Možno bol problém v sieti Wi-Fi, ale tak 20 minút sme nad tým maturovali a obraz z televízora do mobilu nedostali.

Verdikt

Ak to má byť jednoslovný verdikt, tak SmartTV od Samsungu sa nám páčilo viac. Umožňuje také veci ako bezdrôtový DeX, výber aplikácií diaľkovým ovládaním považujeme za rýchlejší a presnejší a celý systém je veľmi intuitívny. Tiež sa nám páči režim Ambient, ktorý aj používame na zobrazenie informácií o počasí. To najlepšie je ale prenos obrazu a zvuku medzi televízorom a  smartfónom. V tejto oblasti má Samsung pre nás najlepší SmartTV systém zo všetkých na našom trhu predávaných televízorov. Víťazom tohto duelu je tak Samsung SmartTV.

Systém SmartTV od LG ukáže svoje prednosti predovšetkým na trhoch, kde sú domáce svetové jazyky. Oceňujeme aj efektné zobrazenie umeleckých diel.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.