Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V piatok 31. mája sa v Košiciach uskutočnilo ďalšie 5. kolo lokálnej súťaže FIRST Global, ktorého sa zúčastnilo 10 škôl zo Slovenska a 3 zo Čiech. Súťažili o postup na celosvetové kolo FIRST Global, ktoré sa bude konať v Aténach.

Nomináciu, z ktorej bude zostavený päťčlenný reprezentačný tím, získali tímy umiestnené v celkovom poradí na 1. a 2. mieste. Študenti zo škôl z celého Slovenska súťažili vo viacerých disciplínach, v ktorých si overili svoju znalosti v softvérovéj a hardvérovej výzve, AI znalosti v tímovej výzve a tiež vedomosti z ďalších disciplín.

Výsledky súťaže sú nasledovné – 1. miesta v plnení hlavných výziev:

Tímová výzva – Tím LionTech, International School of Prague, Praha, ČR

Hardvérová výzva – Tím Mecha Falcons, International School of Prague, Praha, ČR

Softvérová výzva – Tím Galileo School, Súkromné gymnázium Galileo School, Bratislava

Špeciálne ocenenia v rámci Hardvérovej výzvy (v stavbe robotov):

Cena za Dizajn – TímGPH Tech, Gymnázium P. Horova, Michalovce

Cena za Kreativitu – SPŠE repre, Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Košice

Umiestnenia v celkovom poradí:

3.miesto: internátisti, Stredná priemyselná škola, Myjava

2.miesto: DUÁLKA, Súkromná SOŠ automobilová Duálna Akadémia, Bratislava

1.miesto: GymZH, Gymnázium M. Rúfusa, Žiar nad Hronom

Tieto výsledky sú dôkazom vynikajúcej práce študentov a odhodlania všetkých účastníkov vrátane mentorov. Všetky tímy odviedli kus práce a sú dobrým príkladom ako sa dajú rozvíjať schopnosti v oblasti konštrukcie robotov aj mimo školského vyučovania.

Súťaž FIRST Global je medzinárodná robotická súťaž v olympijskom štýle, ktorá sa každoročne koná v rôznych krajinách. Bola založená pred viac ako 30 rokmi a odvtedy sa rozvinula do celosvetového hnutia, ktoré spojilo tisíce mladých ľudí s vášňou pre vedu, techniku a robotiku. Jej cieľom je podporovať vzdelávanie a kariéru v oblasti STEM medzi mladými ľuďmi. Každoročne sa koná v rôznych mestách, tento rok sa bude finále konať 26. až 29. septembra v gréckych Aténach.

Značky: