Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Šetriť vodou je dôležité pre 85 percent obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z júnového prieskumu spoločnosti SIKO KÚPEĽNE & KUCHYNE[1]. O spôsoby ako šetriť vodou sa však aktívne zaujíma len každý ôsmy Slovák, iba 27 percent Slovákov vie presne, koľko mesačne za vodu zaplatí a dokonca 36 percent to vôbec netuší. Časté sú aj klasické chyby v podobe neekologických návykov.

Hoci je pre drvivých 85 percent Slovákov dôležité šetriť vodou, iba každý ôsmy sa o spôsoby šetrenia zaujíma aktívne. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti SIKO KÚPEĽNE & KUCHYNE. Napríklad viac ako pätina respondentov splachuje toaletu celým objemom nádržky, hoci by stačilo menšie množstvo vody, takže snaha touto vzácnou komoditou šetriť vyjde navnivoč. Napriek tomu však väčšine respondentov v šetrení vody nič nebráni.

„Voda je najcennejšia komodita súčasnosti, preto je snaha obmedziť jej plytvanie jednou zo základných priorít spoločnosti SIKO. Spoločne so spoločnosťou Swiss Aqua Technologies investujeme do vlastných patentovaných technológií a prinášame na náš i celosvetový trh unikátne výrobky, ktoré umožňujú vodou šetriť. Využívame prirodzené vlastnosti vody s cieľom zlepšiť jej kvalitu aj ďalšie fyzikálne zákony, ktoré nám pomáhajú docieliť pri splachovaní rovnaký výsledok s použitím čo najmenšieho možného množstva vody. Na poli inovatívnych technológií vyvíjame ďalšie generácie produktov, ktoré zásadne menia pohľad na spotrebu vody v domácnosti,“ hovorí Tomáš Vala, generálny riaditeľ spoločnosti SIKO KÚPEĽNE & KUCHYNE.

Vodu často nechávame tiecť naprázdno

Hoci viac ako dve pätiny Slovákov (42 percent) nerado plytvá vo všeobecnosti čímkoľvek, v kúpeľniach a kuchyniach stále praktizujú klasické zlozvyky. Medzi tie najčastejšie patrí napríklad umývanie riadu pod tečúcou vodou. Toho sa často dopúšťajú viac ako dve pätiny (42 percent) Slovákov. Ďalej nasleduje holenie žiletkou (15 percent), umývanie vlasov (14 percent) a čistenie zubov (12 percent) s vodou pustenou naprázdno. Slováci majú tiež v obľube dlhé sprchovanie (13 percent) či relax v doplna napustenej vani (10 percent).

Viac ako tretina ľudí netuší, koľko platia za vodu

Iba 27 percent Slovákov vie presne, koľko za vodu zaplatí. Naopak, 36 percent to vôbec nevie a zvyšok len približne tuší. O výdavky za vodu sa skôr zaujímajú tí, pre ktorých je kľúčové vodou v domácnosti šetriť. Napriek tomu má však len štvrtina slovenských respondentov v domácnosti šetriče vody v batériách či zariadenie znižujúce prietok vody v toalete alebo sprche.

Vzhľadom na frekvenciu využívania toalety v domácnosti je splachovanie najväčším žrútom nielen vody, ale aj peňazí. Viac ako pätina respondentov sa totiž často dostáva do situácie, kedy splachujú celým objemom nádržky WC, hoci stačí menšie množstvo vody. Dokonca 62 percent opýtaných má toaletu, ktorá ponúka možnosť malého či polovičného spláchnutia. 17 percent respondentov takýmto WC nedisponuje a na splachovanie tak využíva celú nádržku.

„Pri bežnom používaní starých splachovacích systémov sa spotreba štvorčlennej domácnosti môže vyšplhať až na 60 hektolitrov vody ročne. Nedávno sme uviedli na trh úspornú toaletu[2] s patentovanou OFS technológiou, ktorá efektívne splachuje len s použitím 1,5 litra vody a môže tak ušetriť až 45 hektolitrov na domácnosť ročne,“ dodáva Tomáš Vala.

Slovenské domácnosti bojujú s vodným kameňom

Viac ako tri štvrtiny slovenských domácností zápasí s tvrdou či stredne tvrdou vodou a 41 percent Slovákov používa prípravky na zmäkčovanie vody. S vodným kameňom však bojuje až 81 percent respondentov. Najčastejšie sa kvôli vodnému kameňu v domácnosti pokazila varná kanvica – v 22 percentách prípadov. Nasleduje žehlička (14 percent), práčka (13 percent) a upchaté vodovodné potrubie (13 percent).

Zaujímavé je, že aj keď sa tvrdá voda vyskytuje v mnohých domácnostiach, takmer dve tretiny Slovákov pijú nefiltrovanú vodu priamo z kohútika. Výhradne balenú vodu si kupuje iba 8 percent domácností. Filtračnú kanvicu používa 17 percent respondentov, vodu prevára len 11 percent Slovákov.

Prieskum ukázal aj to, že Slováci majú dobré hygienické návyky. Minimálne jedenkrát denne sa sprchuje viac ako polovica slovenských respondentov. Naopak iba 3 percentá sa sprchujú menej ako raz za týždeň. Medzi pravidelné aktivity, ktoré vykonávajú Slováci niekoľkokrát týždenne, patrí ručné umývanie riadu (59 percent), pranie (56 percent) a splachovanie za účelom očistenia toalety, nie po vykonaní potreby (23 percent). Veľmi obľúbená pomôcka je sitko v odtoku, ktoré zabraňuje upchávaniu odpadov. Využíva ho až 46 percent Slovákov.

Značky: