Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave mieria na svoje ďalšie vystúpenie na medzinárodných pretekoch Shell Eco-marathon Europe 2019 do Londýna. Tento rok budú bojovať s celkom novým motorom a ďalšími úpravami na vozidle. Ich doterajší rekord je 158 kilometrov/1 kWh. Na pretekoch sa predstavia od 1. do 5. júla 2019.

Trnavský tím je jediný z troch slovenských, ktorý v pretekoch využíva vozidlo na elektrický pohon. V tomto roku sa súťaže zúčastnia štvrtýkrát a pripravujú sa svedomito. Oproti minuloročným pretekom budú bojovať s novým motorom, ktorý má výkon 500 wattov a je vpletený do kolesa. Novinkou sú aj pridané blatníky na kolesách, vďaka ktorým by malo vozidlo dosiahnuť menší aerodynamický odpor, čo môže znížiť čas, za ktorý elektromobil prejde jedno kolo na súťažnej trati. Počas roka tím pracoval aj na novom brzdnom systéme. „Veľmi sa tešíme na tohtoročné preteky. Na vozidle sme intenzívne pracovali, preto veríme, že sa nám podarí posunúť náš doterajší najlepší výsledok. Dni strávené na pretekoch sú pre nás veľmi obohacujúce, nakoľko sa môžeme inspirovať inými európskymi tímami a teší nás, že aj pre skúsenejšie vysokoškolské tímy predstavujeme konkurenciu,“ vysvetľuje Darina Nádaská, kapitánka trnavského tímu.

Okrem trnavských stredoškolákov budú Slovensko na pretekoch reprezentovať aj ďalšie dva tímy. Oba sú vysokoškolské – jeden tvoria študenti zo Strojníckej fakulty STU a druhý tím má zastúpenie v podobe Strojníckej fakulty TUKE. Na rozdiel od Trnavčanov pretekajú Košičania aj Bratislavčania s vozidlami na benzínový pohon.

Cieľom pretekov Shell Eco-marathon Europe 2019 je skonštruovať také vozidlo, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva či jednu kilowatt hodinu elektrickej energie. Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future Live, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie. Študentom technických škôl a univerzít umožňujú predstaviť svoje vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mobility v mestách.  Minuloročný rekord súťaže stanovil francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, ktorému sa podarilo prejsť 2 324 km na liter paliva. Ten istý tím drží aj celkový doterajší rekord súťaže – 3 771 km na liter paliva.

Sledujte aktuálne informácie priamo z pretekov na oficiálnom Facebook profile Shell Slovensko.

O festivale Make the Future Live

 Festival Make the Future Live spája predstaviteľov biznisu, študentov, lokálne komunity a predstaviteľov vlád
a ponúka priestor pre inovácie, spoluprácu a diskusiu v otázkach týkajúcich sa globálnych energetických výziev.

 O pretekoch Shell Eco-marathon

 Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách, ktoré potom testujú na trati.

Začiatky súťaže, ktorú dnes poznáme ako Shell Eco-marathon Mileage Challenge, siahajú do roku 1939, kedy zamestnanci spoločnosti Shell Oil Company v USA uzavreli stávku, kto sa dostane najďalej s rovnakým množstvom paliva. Prvé oficiálne preteky Shell Eco-marathon Mileage Challenge sa konali v roku 1985 vo Francúzsku, kedy sa vedľa seba postavilo 25 drevených vozidiel. Odvtedy sa súťaž rozrástla a privítala tisícky účastníkov z viac ako
50 krajín z celého sveta na deviatich rôznych miestach.

Preteky sa každoročne konajú v Európe, Severnej Amerike a Ázii a pozostávajú z dvoch typov súťaže: v rámci Shell Eco-marathon Mileage Challenge študenti súťažia o to, ktorý návrh vozidla prejde najďalej a spotrebuje pritom najmenej paliva; v rámci Shell Eco-marathon Drivers’ World Championship súťažia najlepšie svetové tímy z kategórie UrbanConcept o titul „Najrýchlejšieho úsporne jazdiaceho vodiča.“  V roku 2019 sa finále pretekov Shell Eco-marathon Drivers’ World Championship uskutoční dňa 5. júla v Londýne. Kvalifikačné preteky sa konali v Kalifornii, USA a v Kuala Lumpur v Malajzii v apríli 2019.

Značky: