Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vedci z Toyota Research Institute (TRI) používajú umelú inteligenciu na to, aby naučili roboty nové, užitočné činnosti. Prelomová metóda umožňuje bleskurýchle zvyšovanie schopnosti strojov. Do roku 2024 sa počet robotických zručností zvýši zo 60 na viac ako 1000.

Výskumný inštitút Toyota je popredným výskumným centrom spoločnosti Toyota. Od roku 2015 pracujú najlepší vedci a inžinieri okrem iného na vývoji bezpečnostných systémov či technológie beznehodového a autonómneho riadenia. Výskum TRI pokrýva aj širšie spektrum mobility, pokročilej robotiky a problémov súvisiacich s umelou inteligenciou, ktorú Toyota už využíva pri navrhovaní elektromobilov.

Výskumné centrum Toyoty teraz v spolupráci s Northwestern University vyvinulo prelomovú metódu, vďaka ktorej sa roboty s využitím umelej inteligencie veľmi rýchlo učia nové, často zložité činnosti a už čoskoro budú môcť podporovať ľudí.

Revolučné roboty Toyota

V posledných rokoch prišlo v technológii AI k dynamickému rozvoju „veľkých jazykových modelov (LLM)“. Pokročilé systémy umelej inteligencie dokážu viesť plynulé chatové konverzácie, porozumieť kontextu písomných vyhlásení a úspešne generovať texty. TRI chce podobný princíp uplatniť v robotike na vytvorenie „veľkých modelov správania (LBM)“. V tejto oblasti má centrum už za sebou prvé veľkolepé úspechy.

Vďaka inovatívnemu prístupu k umelej inteligencii, ktorý je založený na tzv „difúznej politike“ sa roboti už „naučili“ viac ako 60 šikovných zručností – od nalievania tekutín, cez používanie nástrojov až po obsluhu elastických predmetov. Zaujímavé je, že vývojári pritom nenapísali ani jeden riadok nového kódu. To všetko bolo dosiahnuté poskytnutím príslušných údajov robotovi. Ide o významnú revolúciu v porovnaní s tradičnými technikami programovania robotov, ktoré boli často časovo náročné, nedostatočne efektívne a obmedzené na špecifické úlohy.

„Cieľom nášho výskumu v oblasti robotiky je podporovať ľudí, nie ich nahrádzať. Táto nová vyučovacia technika je veľmi účinná a umožňuje robotom efektívne podporovať ľudí v mnohých aspektoch,“ povedal Gill Pratt, generálny riaditeľ Výskumného inštitútu Toyota a hlavný vedecký riaditeľ spoločnosti Toyota Motor Corporation.

1 000 nových zručností do roku 2024

Pokroky v robotickej vede podnietili TRI, aby si stanovila ešte ambicióznejšie ciele. Vedci z Toyoty plánujú naučiť robotov niekoľko stoviek nových zručností do konca tohto roka a až 1000 do konca roku 2024. V tomto smere bude nápomocný virtuálny systém na navrhovanie a testovanie robotov Drake. Ide o pokročilý softvér, ktorý umožňuje vývoj technológie zrýchleným tempom a vo väčšom rozsahu ako existujúce metódy. Systém venuje veľkú pozornosť otázkam bezpečnosti, aby sa zaistilo, že roboty nebudú kolidovať medzi sebou alebo s prvkami prostredia.

„Pred rokom som ani nepripúšťal, že dosiahneme toľko. Vďaka novému prístupu je rýchlosť zavádzania nových zručností a spoľahlivosť prevádzky pôsobivá. Na základe obrázkov z kamier a údajov z dotykových senzorov sa naše roboty efektívne vyrovnávajú s úlohami spojenými s elastickými predmetmi, tkaninami a tekutinami, ktoré boli doteraz pre stroje tohto typu veľkou výzvou,“ poznamenal Russ Tedrake, viceprezident pre výskum robotiky v TRI.

Značky: