Jednou z najväčších výziev pre sektor dopravy sa v nasledujúcom období stane otázka kyberbezpečnosti. V reakcii na zámer Ministerstva dopravy a výstavby SR zriadiť tím odborníkov na inteligentnú mobilitu to uviedol Inštitút pre dopravu a hospodárstvo. IDH apeluje, aby sa vznikajúci vládny tím odborníkov na inteligentnú mobilitu venoval aj tejto téme. Práve jeho úlohou bude zistiť, ako sa Slovensko v oblasti inteligentnej mobility môže posunúť vpred.
Dopravné systémy patria spolu so zdravotníctvom, energetikou a financiami medzi najexponovanejšie odvetvia z pohľadu zabezpečenia dát. Vyplýva to z informácií Rady Európskej únie.
„Trendy ako autonómne vozidlá, inteligentné riadenie dopravy, autonómne zásobovanie v logistike alebo smart cities si vyžadujú čoraz väčší objem prenášaných dát, ktoré je potrebné zabezpečiť. Bezpečnosť prepravy ľudí a tovarov si preto vyžaduje koordinovaný prístup na celoeurópskej úrovni, ktorý by mal byť vďaka harmonizovanej legislatíve postavený na princípoch technologickej neutrality,“ hovorí riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Rastislav Cenký.
Renomovaná analytická spoločnosť IDC odhadla, že globálna datasféra (všetky digitálne dostupné dáta) zväčší svoj objem z 33 zettabytov v roku 2018 až na 175 zettabytov v roku 2025. Svoj podiel tu zohrá aj narastajúci objem údajov prenášaných v sektoroch dopravy a logistiky, potreba ich zabezpečenia preto naberá na dôležitosti.
„Transparentná kybernetická bezpečnosť je v záujme SR ako krajiny. Pri jej riešení preto potrebujeme kooperovať s ostatnými štátmi, aby sme boli efektívni. Bez zapojenia sa do príprav na príchod sietí novej generácie a tzv. štvrtej priemyselnej revolúcie by mohla naša proexportne orientovaná ekonomika utrpieť,“ zdôrazňuje riaditeľ IDH.
Preto je potrebné sa aktívne zapájať do agendy vedúcej k dokončeniu jednotného digitálneho trhu v EÚ. Európska rada už v jeseni minulého roka schválila Reformu v oblasti kybernetickej bezpečnosti v Európe, v rámci ktorej apeluje na vybudovanie silnejšej agentúry EÚ pre kybernetickú bezpečnosť a zavedenie systému certifikácie kybernetickej bezpečnosti na úrovni EÚ.
„Na Slovensku medzi priority patrí zvýšenie počtu kvalifikovaných pracovníkov v oblasti kyberbezpečnosti a zvýšenie čerpania eurofondov, určených pre tieto účely. Je preto potrebné sa zamerať na vzdelávanie a efektívny manažment technológií, ľudí a všetkých procesov,“ uzavrel Rastislav Cenký.