Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť BMW Group systematicky napĺňa svoju stratégiu elektrifikácie modelového portfólia a do konca roka 2020 začne s predajom nového modelu BMW iX3. Sériová výroba prvého plne elektrického vozidla hlavnej značky BMW sa podľa plánov spustí koncom leta v čínskom spoločnom závode BMW Brilliance Automotive joint venture (BBA): závod BBA Dadong bude prvé Sports Activity Vehicle (SAV) s plne elektrickým pohonom vyrábať pre celosvetový trh. Prvé z týchto elektrických vozidiel sa dostanú k zákazníkom do konca tohto roka.

Homologačné testy nového modelu BMW iX3 sa úspešne zavŕšili a ich výsledky splnili požiadavky regulačných úradov na kľúčových automobilových trhoch. „Ide po prvý prípad, keď sme homologačný proces vozidla absolvovali v Číne aj v Európe súbežne. Celý testovací tím dokázal túto náročnú úlohu splniť mimoriadne rýchlo, spoľahlivo a efektívne,” povedal Arno Keller, vedúci vývoja modelu BMW iX3. Počas štyroch týždňov absolvovali vozidlá vyše 340 hodín testovania, ktoré zahŕňali aj viac ako       7700 kilometrov testovacích jázd.

„S našimi predsériovými vozidlami BMW iX3 presne dodržiavame stanovený plán a koncom leta spustíme sériovú výrobu. Využijeme pri tom špičkové technológie ako napríklad na mieru vytvorenú montáž vysokonapäťovej batérie či monitorovanie dielcov pomocou umelej inteligencie,” vysvetľuje Robert Küssel, riaditeľ závodu BBA Dadong. „Plne elektrický model BMW iX3 vyrábame na tej istej linke ako modely BMW X3 so spaľovacími motormi. Vďaka tomu je výroba mimoriadne flexibilná a účinná,” pokračuje Küssel.

V podobe nového modelu BMW iX3 prináša spoločnosť BMW Group do svojho portfólia ďalšie plne elektrické vozidlo. To už nebude slúžiť iba na pritiahnutie nových zákazníkov, ale prichádza v čase, keď celkovo a výrazne rastie záujem o elektrické vozidlá. Elektrické vozidlo vychádza z celosvetovo úspešného modelu BMW X3 a spája všestrannosť a robustnú odolnosť prémiového vozidla z kategórie Sports Acitvity Vehicle so špičkovou technológiou pohonu, ktorá zaručuje radosť z jazdy a zároveň nevypúšťa žiadne lokálne emisie. Model BMW X3 je prvým automobilom značky dostupným s konvenčnými benzínovými a naftovými motormi ako aj s plug-in hybridným nabíjateľným pohonom a taktiež aj s čisto elektrickým motorom. Tento prístup s označením Power of Choice (Sila výberu) umožňuje spoločnosti BMW Group splniť požiadavky a potreby širokého okruhu zákazníkov z celého sveta a zároveň spraviť maximum pre zníženie globálnych emisií CO2.

BMW iX3 príde s piatou generáciou technológie pohonu BMW eDrive, ktorá sa vyznačuje napríklad aj tým, že pohon spolu s elektrickým motorom, výkonovou elektronikou a s prevodovkou tvoria jednu spoločnú konštrukčnú skupinu. Tým sa výrazne zmenšujú priestorové nároky na zabudovanie ako aj hmotnosť pohonnej jednotky vzhľadom na výkon. Vďaka tomu sa zvyšuje flexibilita možností inštalácie komponentov nového elektrického pohonu do rôznych druhov vozidiel. Medzi významné inovácie patrí aj elektrický motor, ktorý už nepotrebuje vzácne zeminy a spoločnosť BMW Group tak už nie je závislá od ich dostupnosti.

Piata generácia elektrického pohonu využíva aj nové a výkonnejšie vysokonapäťové batérie. Vďaka ich modulárnej konštrukcii s možnosťou upravovania počtu článkov sa dokážu veľmi dobre prispôsobiť konštrukčným možnostiam konkrétneho vozidla či miestu výroby.

Nové BMW iX3 s dojazdom približne 440 km podľa testovacieho cyklu WLTP (predbežný údaj) dláždi technológii BMW eDrive novú cestu, po ktorej od roku 2021 pôjdu aj nové modely BMW i4 a BMW iNEXT.

Značky: