Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spomeniete si ešte na váš prvý mobil, či počítač? S najväčšou pravdepodobnosťou ho už doma nenájdete. Kde končia staré super-počítače a mobily, o ktoré sme sa kedysi starali? Táto otázka spôsobuje vrásky na tvári nielen aktivistom, ale aj firmám, ktoré ich musia likvidovať.
V internetových diskusiách, ale aj na medzinárodných konferenciách sa začína hovoriť o tom, aký osud postihol stolové počítače alebo prvé mobily, ktoré sme v minulosti používali. Neziskové organizácie sa zhodujú, že tieto zariadenia končia v smetných kontajneroch rovnako ako krabice od topánok. A realita je možno ešte horšia.

ČÍSLA SÚ ALARMUJÚCE

Čo hovoria fakty? V roku 1983 vážil stolný počítač s 23 centimetrovou uhlopriečkou viac ako 12 kilogramov. Vývoj výpočtovej techniky sa od tohto momentu nezastavil. V roku 2012 svetovými médiami obletela informácia, že objem predaných počítačov do tohto momentu prekročil 1 miliardu.
Desať kilogramové počítače už dnes vo väčšine kancelárii nenájdeme. Technologickému trhu vládnu mobily. Minulý rok (2014) sa na celom svete predalo viac ako 1,2 miliardy inteligentných telefónov. Otázka tak zostáva rovnaká – ako zlikvidujeme takéto množstvo starých mobilov?
,,Tieto čísla nás znepokojujú, preto sme sa rozhodli trh analyzovať a sledovať. Spotrebitelia nehľadajú ekologické riešenia, ktorými by sa svojich technológii zbavili. Často ich jednoducho vyhodia na smetisko,“hovorí Peter Sontág, z občianskeho združenia Atra, ktorá sa zaoberá recykláciou odpadu.

Z ČOHO SA POČÍTAČE SKLADAJÚ?

Zbaviť sa počítača je nebezpečnejšie než v prípade televízora alebo chladničky. Zbaviť sa počítača je nebezpečnejšie než v prípade televízora alebo chladničky. varuje OZ Atra.
Ak by sme rozobrali bežný stolný počítač, našli by sme v ňom celý rad ťažkých kovov. Fosfor, olovo, ale aj ortuť sú látky, ktoré ohrozujú životné prostredie. Pokiaľ ide o plastové komponenty, ich spracovanie je tiež problémové, preto sa spaľujú.

HĽADÁ SA EKOLOGICKÉ RIEŠENIE

Pred realitou netreba zatvárať oči. ,,Keď sme náhodne okoloidúcich ľudí informovali o počte predaných počítačov a o spôsobe, akým sa tento odpad likviduje, zostali doslova šokovaní,“ zdôrazňuje Sontág. Aj preto občianske združenie Atra pripravuje nový ekologický projekt, ktorý by mal zabrániť znečisťovaniu životného prostredia. Aktuálne spolupracuje s desiatkami dobrovoľníkov, vývojárov a vedcov, aby na webstránkewww.getxerry.com ponúkla ekologické riešenie, ktoré by otvorilo oči všetkým spotrebiteľom. Ambície OZ Atra môžete sledovať už dnes.

Značky: