Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Výskumní pracovníci Zuzana Kurillová a Michal Gregor zo Žilinskej univerzity na jeseň vycestujú na Kalifornskú univerzitu v Berkeley.  Študijný pobyt na tamojšej Technickej fakulte (College of Engineering) im zafinancuje Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Richard Raši

Podpredseda vlády Richard Raši je presvedčený o tom, že zo strany Slovenskej republiky to budú veľmi dobre investované peniaze. „Nové technológie nezadržateľne menia automobilový priemysel, ktorý je silným pilierom našej ekonomiky, preto nemôžeme zaspať súčasné trendy. Pobyt žilinských postdoktorandov bude zameraný práve na oblasť inteligentnej dopravy. V Berkeley budú pracovať s najmodernejšími technológiami a stretnú sa so špičkovými profesormi. Je to tá najlepšia cesta, ako do nášho výskumného a vývojového prostredia priniesť nové skúsenosti, inovácie či užitočné kontakty,“ vyjadril sa vicepremiér a dodal, že cieľom stáží je budovanie zázemia pre inovačný automobilový hub na Slovensku.

Kalifornská univerzita v Berkeley je aktuálne 18. najlepšia univerzita na svete a môže sa pochváliť najvyšším počtom laureátov Nobelovej ceny. Plán poslať na ňu šikovných Slovákov sa zrodil minulý rok počas pracovnej cesty vtedajšieho vicepremiéra Petra Pellegriniho v USA, na ktorej ÚPVII, Kalifornská univerzita v Berkeley a Žilinská univerzita podpísali Dohodu o strategickom partnerstve. Financovanie stáže umožní novela zákona o dotáciách, ktorá vošla do účinnosti 1. mája.

Účastníkov stáže vybrala komisia zložená zo zástupcov Žilinskej univerzity, ÚPVII, veľvyslanectva USA a súkromného sektora. Pobyt bude trvať jeden semester (4 až 6 mesiacov) a jeho absolventi sa zaväzujú nasledujúce tri roky zostať pracovať na Slovensku. Zuzana Kurillová bola vybraná na základe projektu o monitorovaní správania vodičov v smart autách za účelom prevencie dopravných nehôd. Projekt Michala Gregora sa týka strojového učenia (machine learning), ktoré je základom technológií umelej inteligencie a je kľúčové napr. pre rozvoj autonómnych vozidiel.

 

Značky: