Tretia generácia IQOS je tu. IQOS 3 a IQOS 3 Multi. Vyskúšali sme obe zariadenia, s ktorými prišla spoločnosť Philip Morris International (PMI).

IQOS 3 je priamym nasledovníkom minulej verzie IQOS 2.4, ktorá na náš trh priniesla nový spôsob užívania tabaku. Aj v tomto prípade ide o bezdymový výrobok využívajúci náplne HEETS. V tomto smere sa nič nemení a aj naďalej môžete využívať aktuálne už štyri rôzne chute a intenzity tabakových náplní (Amber, Yellow, Turquoise, Sienna).

Kde sa dá kúpiť?

IQOS je na našom trhu viac ako rok a za ten čas postupne pribudli predajné miesta. Náplne sa dajú kúpiť nielen vo veľkých novinových stánkoch a vybraných čerpacích staniciach, ale aj v niektorých potravinách pri pokladni a bežných novinových stánkoch. V tomto prípade je to podobné ako klasické cigarety. Nemusíte si robiť starosti, kde ich kúpite a dostať ich takmer všade.

Obe zariadenia sú na Slovensku v predaji od 3. decembra 2018. IQOS 3 stojí 119 EURIQOS 3 Multi stojí 99 EUR. Odporúčaná cena náplní HEETS sa nezmenila, stoja 3,50 EUR a za túto cenu ich kúpite takmer na každom predajnom mieste. V balení je 20 náplní, tak ako doteraz.

Samotné zariadenie IQOS si kúpite iba vo vybraných novinových stánkoch alebo špeciálnych značkových predajniach a kioskoch IQOS. Na tento menší nedostatok sme minulý rok pri recenzii modelu IQOS 2.4 upozorňovali. Na stránke www.iqos.com nájdete aj mapu predajných miest s rozlíšením, či tam dostať iba náplne HEETS alebo aj samotné zariadenie.

Verzia 3 je dostupná na Slovensku v štyroch farebných vyhotoveniach – Warm White, Velvet Grey, Stellar Blue a Brilliant Gold. Vyzerajú presne tak, ako na ilustračných obrázkoch výrobcu. Farby sú skutočne atraktívne a budú súčasťou vášho imidžu.

Je to fakt, hoci nie celkom radi dávame užívaniu tabakových výrobkov nejaký zvláštny punc alebo dávku elegancie. Nech na to máte akýkoľvek pohľad, sú to nadmieru pekné a premyslené zariadenia. Kúpiť si môžete rôzne nadstavce na nahrievač ako aj rôzne lišty na nabíjačku.

Reportáž priamo z Japonska, počas predstavenia nového systému IQOS 3

Novinky a vylepšenia

Hlavnou zmenou, ktorú si všimnete na prvý pohľad je dizajn. IQOS 3 vyzerá lepšie ako predchodca. Sčasti možno subjektívny názor a fakt, že verzia 2.4 sa nám po čase opozerala a možno aj zovšednela. Novinka je takisto aj menšia. Nielen samotné puzdro, ktoré je zároveň powerbanka ale aj samotný nahrievač. Je kratší a má kruhový tvar bez výrezu. Tým ste totiž v minulosti poznali, ako ho treba vložiť do nabíjačky.

Teraz už nezáleží na tom, ako ho do nej vložíte, zmenil sa totiž tvar nabíjačky. Nahrievač sa prichytí magnetickým konektorom a z powerbanky nevypadne ani keď ju otvoríte a otočíte „hore nohami“. V tejto súvislosti sme ocenili spôsob otvárania nabíjačky.

Stačí zatlačiť v jej spodnej časti a hlavný kryt sa vychýli aj s nahrievačom. Ten sa ale stále nabíja, ak nie je nabitý. Minimálne sa otvorením nabíjačky neodpojí. Je to detail, ktorý ale poteší používateľov predchádzajúcej verzie.

Tí sa často sťažovali na nedoliehavosť krytu, ktorý nahrievač zatlačil dovnútra a tak došlo k prerušeniu nabíjania. Prípadne sa nabíjanie v niekoľkých prípadoch nezačalo vôbec. Kryt ste totiž zavreli ale po čase strácal schopnosť sily prítlaku a tak ho bolo treba silnejšie zatláčať.

Druhou zmenou je celkovo oblý dizajn a jednoduchšie nosenie vo vrecku. Zmenilo sa umiestnenie signalizačných LED diód. Tie sú stále biele, podobne ako v druhej generácii, len prvá generácia mala LED diódy zelené. Tretia hlavná zmena je použitie konektoru USB-C. To je niečo, čo poteší používateľov smartfónov s týmto konektorom. V balení síce máte nabíjačku pre IQOS 3 s novým typom konektora na kábli, no nie ste tak limitovaní nosiť kábel s microUSB konektorom. Často práve len kvôli tomu, aby ste si nabili toto zariadenie.

Technológie – o čo vlastne ide?

IQOS je zariadenie, ktoré umožňuje užívanie tabaku. Čítate správne. Je to „užívanie“ tabaku. Nie je to cigareta a nemá žiadny dym. Je to bezdymový tabakový výrobok a to čo vydychujete je aerosól. Polemika, či toto môžete fajčiť aj v nefajčiarskych priestoroch asi nemá zmysel.

Preferujeme rešpektovanie druhých a hoci toto vo svojej podstate fajčenie nie je, veľmi sa tomu podobá a odor, ktorý po sebe aerosól zanecháva, nebude mnohým príjemný. Nie je to vyslovene pach z cigaretového dymu a za 5 minút ho vyvetráte, no aj ak. Je lepšie používať toto zariadenie na nahrievanie tabaku tam, kde s tým nikomu neprekážate. Teda predstaviť si miesta, kde ste fajčili a používať ho napríklad tam.

Technológia IQOS ProtectPlus nahrieva tabak na 300 °C, čo je rozdiel oproti cigarete, ktorá horí na teplotu 600 °C a pri potiahnutí je v jej najteplejšom bode až 800 °C.

Výrobca (PMI) netvrdí, že toto je zdravé. Páči sa nám na spoločnosti, že bez ostychu informuje o tom, že je to návykový tabakový výrobok a nie je bez rizika. V poriadku, rozumieme, že na toto je zákon, ale tieto informácie pokojne mohli dať „mikro písmom“ niekde na spodok stránky.

Pozrite si ich web a zistíte, že sa k tomuto postavili seriózne a svojho zákazníka informujú. Ich prieskumy, ktoré majú verejne podložené, ukázali, že pri tomto procese sa do tela dostáva o 95 % menej škodlivín ako pri referenčnej cigarete. S týmto súhlasíme, nehovoriac o istých výhodách oproti klasickému fajčeniu cigariet a iných podobných výrobkoch.

ProtectPlus ale nie je len o kontrole nahrievania (tá sa pri druhej verzii nazývala HeatControl). Nová technológia je nielen o HeatControl teda priamej súvislosti so zohrievaním tabaku ale aj o celkovej robustnosti zariadenia.

zlepšenú odolnosť voči nárazom, vyklápacie dvierka majú vykonané záťažové testy, aby ich mechanizmus vydržal čo najdlhšie a zároveň je zlepšená funkčnosť pri teplotných výkyvoch a rôznych poveternostných podmienkach.

Ako sa IQOS 3 používa?

V skratke – lepšie. Prvým prvkom, na ktorý si zvyknete okamžite, je nový spôsob nabíjania nahrievača a jeho vkladania do nabíjačky. Je to vynikajúce a ak sa dá hovoriť o počúvaní zákazníkov, PMI ich určite počúva.

Po vybratí z nabíjačky sa rozsvietia LED diódy na nahrievači aj nabíjačke. Máte tak istotu, že je pripravené. Dlhým stlačením sa spustí proces nahrievania. Ten trvá 20 sekúnd a po nabití nahrievač zavibruje. To je tiež zmena oproti minulosti, kde len zostala blikajúca dióda svietiť. Pred poslednými 30-timi sekundami nahrievania (ekvivalentom dvoch potiahnutí) je tu znova vibrácia a pulzovanie bielej LED diódy, ktorá vás na to upozorní. Samotný nahrievač sa nabije za 3:37 min.

Nahrievač je dokonale vyvážený a môžete ho mať na stole položený aj vertikálne. Stabilne drží aj pri zavibrovaní. Zmena v podobe horizontálneho položenia – je to valec a tak vám môže spadnúť a nedá sa položiť tak stabilne ako nahrievač z verzie IQOS 2.4. Napriek tomu jeho položenie v horizontálnej polohe nebude vyslovene rizikové. Je tak vyvážený, že ak ho nerozkotúľate, zostane sa na stole kývať na mieste.

V závislosti od teploty miesta, kde tabakovú náplň užívate, máte zhruba 10 potiahnutí, prípadne 6 minút, pokým sa vybije nahrievač. Spravidla sú naše skúsenosti s väčším počtom potiahnutí. Typicky 12 ale aj 14. Platí pre to aj pre variant Multi.

Aplikácia

Do smartfónu si môžete nainštalovať aj aplikáciu IQOS Connect z Google Play, ktorá umožňuje nastaviť správanie nahrievača, alebo vás upozorní, ak si zabudnete IQOS vziať so sebou. Resp. lepšie povedané, keď sa spojenie Bluetooth medzi nabíjačkou a smartfónom rozpojí. Zatiaľ je aplikácia dostupná len pre operačný systém Android.

 

Čistenie

Dôležitá zmena oproti minulej verzii je nižšie zanášanie použitou tabakovou náplňou. IQOS 3 sa podstatne lepšie čistí a na spodok ako aj o samotnú lamelu nahrievača sa zachytí menej zvyškov. Stále je však potrebné nahrievač čistiť. Zmena tvaru si ale vyžiadala aj nový čistiaci nástroj. Je plastový s gumovými lamelami a čistí o poznanie lepšie ako „štetinkový“ nástroj pre minulé generácie IQOS.

Čistiaci nástroj vložíte do nahrievača a otáčavými pohybmi uvoľníte usadený tabak. Vyklepaním z neho vypadne. Po použití 20 kusov náplní odporúčame vyčistiť nahrievač aj špeciálnymi liehovými paličkami. Údržba je jednoduchá, starostlivosť o zariadenie samotné nepovažujeme za nijak náročné alebo limitujúce.

IQOS 3 Multi

Môžete po sebe užívať až 10 náplní HEETS po sebe. Toto je hlavná charakteristika tohto modelu. Líši sa ale v principiálnych veciach. Je to jedno zariadenie. Teda powerbanka a nahrievač v jednom, nič sa od seba neoddeľuje. Na pohľad je to väčšie zariadenie, ale naše skúsenosti ukazujú, že nie je nijak veľké a ani nijako okázalé.

Samotná šachta s lamelou je chránená krytom, ktorý bráni rozsýpaniu zvyškového tabaku. Veru dobrý nápad. Takisto sa nabíja cez USB-C port a keď zariadenie dlhšie nepoužijete, vypne sa úplne. To znamená potom dlhšie podržať tlačidlo. To ho zapne, krátko zavibruje a postupne sa rozsvietia biele LED diódy na spodnej hrane, ktoré signalizujú stav nabitia celého zariadenia.

Verdikt IQOS 3 a IQOS 3 Multi

Ak ste fajčiari a stále fajčíte klasické cigarety, IQOS jednoznačne odporúčame. Na druhú stranu, ak nefajčíte, definitívne neodporúčame IQOS začať používať a užívanie tabakových výrobkov neskúšať.

Prínosy tu sú nielen pre vás ale aj pre vaše okolie. Žiadny dym, menej zápachu pri užívaní a nulový zápach na oblečení. Žiadne smradľavé prsty ani pachuť v ústach. Sú takí, ktorí tento systém vyskúšajú a prekladajú bežnými cigaretami alebo aj takí, ktorí sa vrátia ku klasickému fajčeniu.

Drvivá väčšina sa však k pachuti cigariet už nevráti. Popravde mnohým začne cigaretový dym prekážať. Toto bude jeden z nedostatkov ak fajčíte na letiskách v uzavretých kabínkach. IQOS si tam vychutnáte o trochu menej, pretože tam bude, ľudovo povedané, nafajčené.

Dajte nám v diskusii vedieť, čo si o tomto výrobku prípadne fajčení alebo iného spôsobu užitia tabaku myslíte vy.

Autor fotografií: Ondrej Macko

Prečítajte si aj:

Recenzia IQOS: Menej rizikovejšie fajčenie je tu!

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.