Recenzia ZyXEL PLA5236: Na prepojenie cez elektrické káble

0

Čoraz používanejšie powerline adaptéry prichádzajú s lepšími a lepšími funkciami. Najlepšie na týchto zariadeniach je to, že dokážu pracovať nezávisle na nejakých nastaveniach a na rozbehnutie internetu ich stačí zapojiť len do routera a do elektrickej siete.

Nie sú náhradou za router, avšak výrazne zjednodušia pripojenie. My sme testovali dvojicu adaptérov. Faktom je, že potrebujete vždy minimálne dva. Modul PLA5206 v2 sme pripojili LAN káblom do routera a zásuvky. Druhý LAN port v tomto modeli zostal voľný. Vykompenzovali sme ten, ktorým sme sa pripojili do routera. Druhý modul, PLA5236 sme pripojili do inej miestnosti. Tento má totiž Wi-Fi a takisto dva gigabitové LAN porty.

To znamená, že sa dá využiť pripojenie cez elektrické káble priamo cez LAN alebo bezdrôtovo cez 2,4 / 5 GHz sieť. Touto súpravou získavame zároveň extender a pôvodný Wi-Fi signál si šírite ďalej. Síce s novým názvom prístupového bodu, ale v plnej rýchlosti, keďže pripojenie cez elektrické rozvody je naozaj rýchle. Tento powerline adaptér funguje v jednom alebo druhom Wi-Fi pásme.

Ochráňte svoju domácu sieť vďaka ESET Internet Security. Vyskúšajte si ho na 30 dní zadarmo.
Avšak keď chcete sprístupniť simultánne vysielanie, rýchlosť sa zníži na 200 Mbps a 433 Mbps. My sme ponechali aktívne iba AC pripojenie, aby sme dosiahli najvyšší limit a to 867 Mbps. Naše merania potvrdili rýchlosť tohto riešenia a dostali sme sa nad 10 MB/s v priamej viditeľnosti na úrovni 5 metrov. To znamená 30 metrov efektívne od hlavného prvku, ktorý nás spája do internetu (router Fritz!). Zariadenie má na tele indikáciu kvalitu signálu, preto viete, kam ho v byte či dome umiestniť.

thumbs-up-icon

Výhody

  • rýchle pripojenie
  • Wi-Fi AC
  • bez potreby konfigurácie
  • podpora mobilnej aplikácie

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • maximálna konektivita iba pri zapnutí jedného pásma

Verdikt

ZyXEL PLA5236 vo forme súpravy adaptérov je ideálne riešenie na prepojenie cez elektrické káble. Zároveň získate ďalší prístupový bod Wi-Fi a razantne si zväčšíte okruh pokrytia. Ocenili sme vysokú rýchlosť pripojenia a fakt, že tu netreba nič nastavovať.

Cena: 99 EUR

Zapožičal: ZyXEL

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Pridaj komentár