Juhokórejskí výskumníci inšpirovaní Iron Manom vyvinuli ľahkého nositeľného robota, ktorý má pomáhať postihnutým ľuďom pri chôdzi.
Tento pokročilý exoskeleton s označením WalkON Suit F1 používajú ľudia s paraplégiou a poskytuje im pohyblivosť nôh. Môžu sa potom pohybovať pešo.
Niektoré výskumníci z laboratória exoskeletov Kórejského inštitútu pre pokročilú vedu a technológie sami používajú invalidný vozík a svoje výsledky používajú na vlastnej koži.
Oblek vážiaci 110 kilogramov je poháňaný 12 motormi, ktoré kopírujú prirodzené pohyby kĺbov počas chôdze. Senzory zabudované v celom obleku monitorujú celý systém s frekvenciou 1000 meraní za sekundu. To mu umožňuje predvídať zamýšľaný pohyb používateľa a udržiavať správnu rovnováhu. Je tiež vybavený kamerovým videním, ktoré skenuje prostredie, identifikuje prekážky a výškové zmeny a kompenzuje obmedzené povedomie používateľa o prostredí.
Jednou z výnimočných funkcií je schopnosť obleku lokalizovať a pripojiť sa k používateľovi, keď ešte sedí na svojom invalidnom vozíku.
Pomocou obleku dokázal výskumník Kim chodiť rýchlosťou približne 2 km/h, stúpať po schodoch a dokonca vykonávať zložité manévre, ako napríklad skok bokom na lavičku.
Cieľom výskumníkov bolo navrhnúť asistenčného robota, ktorý sa bez problémov začlení do každodenného života osôb so zdravotným postihnutím.
Hoci sa exoskelety študujú už od 60. rokov minulého storočia, ich integrácia do každodenného života paraplegikov zostáva veľkou výzvou aj dnes. Súčasné konštrukcie často zápasia s prispôsobivosťou, ťažkopádnymi procesmi montáže a kognitívnymi požiadavkami, ktoré obmedzujú ich použiteľnosť. Aktuálne modely exoskeletov sú v podstatne výpočtovým centrom a kľúčovú úlohu začína hrať umelá inteligencia.
Zdroj: Techspot
Prečítajte si tiež