Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nový index GfK Connected Consumer hodnotí rozšírenie spôsobov pripojenia v 78 krajinách a ôsmich regiónoch sveta. Umožňuje tak ľahké porovnanie miery využívania pripojenia v jednotlivých populáciách.

Index ukazuje, v ktorých krajinách je najvyššia penetrácia pripojenia celkovo, ale aj podrobnejšie podľa 11 rôznych typov zariadení (smartfóny, tablety, prenosné počítače, stolové počítače, wearables, smart TV, televízne set-top boxy, hracie konzoly, čítačky elektronických kníh, connected cars (inteligentné autá) a inteligentné domácnosti). Sleduje rovnako trendy za posledných päť rokov.

Firmy vďaka tomu môžu porovnať mieru využívania pripojenia v jednotlivých krajinách a regiónoch a odhaliť tak trhové príležitosti v rôznych odvetviach od predaja digitálnych zariadení a prijímanie obsahu až po rozšírenie tradičných technológií do ďalších oblastí, ako je zdravie alebo médiá.

Populácia s najvyššou konektivitou

Pokiaľ sa pozrieme na hodnotenie indexu GfK Connected Consumer za posledné dva roky, na prvých dvoch miestach sa stabilne drží Hongkong a Severná Amerika (USA, Kanada a Mexiko) ako populácia s najvyššou mierou konektivity na svete.

Rýchlo sa im však približujú Spojené arabské emiráty, u ktorých  sa v tomto roku po minulom ôsmom mieste  predpovedá vzostup na tretie miesto. Prognózy rovnako napovedajú, že Švajčiarsko sa z desiateho miesta za rok 2015 vyšplhá na ôsme, čím predbehne Dánsko a Švédsko.

Index GfK Connected Consumer

Poradie v roku 2015Poradie v roku 2016Hodnota indexu v roku 2015Hodnota indexu v roku 2016
11Hongkong1,4301,486
22Severná Amerika9521,062
83Spojené arabské emiráty829995
34Nórsko939988
45Nemecko873940
66Saudská Arábia836935
57Veľká Británia856916
108Švajčiarsko801914
79Dánsko835906
910Švédsko807875

V Chile a Jordánsku konektivita prudko stúpa

Medzi ďalšie krajiny, v ktorých došlo podľa indexu k výraznému nárastu využívania pripojenia, patria Chile a Jordánsko.

Chile si tento rok oproti 27. miestu z roku 2015 polepšilo na 20. miesto a dostalo sa tesne za Taliansko, Írsko a Austráliu. Jordánsko poskočilo z 31. miesta na tohtoročné 23. a predbehlo tak napríklad Cyprus, Omán, Nový Zéland a Belgicko.

Hlavné faktory rastu

Kevin Walsh, vedúci oddelenia pre analýzu trendov a vytváranie prognóz zo spoločnosti GfK, vysvetluje: „Vo všetkých krajinách pozorujeme všeobecný vzostup konektivity. Na trhoch s vysokou mierou rastu, najmä na Strednom východe, v Afrike a na na rozvíjajúcich sa trhoch v Ázii a Tichomorí, je dominantným trendom rozširovanie smartfónov. Ide o primárne – často aj prvé – zariadenie, z ktorého sa používatelia pripájajú k dátovým službám. Tento trend bude pravdepodobne prevládať aj v nasledujúcich dvoch alebo troch rokoch. Vďaka klesajúcim cenám sa bude viac než miliarda spotrebiteľov môcť pripojiť z osobného zariadenia.“

„Na rozvinutých trhoch, predovšetkým v západnej Európe a Severnej Amerike, prispievajú k rastu nové vymoženosti, ktoré ponúkajú spotrebiteľom ďalšie výhody, konkrétne tzv. wearables a connected cars. Veľkú príležitosť predstavuje aj koncept inteligentnej domácnosti, tu sa však očakáva o niečo pozvoľnejšie prijatie zo strany spotrebiteľov.“

Dôležité sú ale aj faktory špecifické pre jednotlivé krajiny. Napriek tomu, že chilská ekonomika sa radí medzi tie slabšie, v tejto krajine sú pomerne priaznivé podmienky pre investovanie a v porovnaní so zbytkom Latinskej Ameriky sa tiež môže pochváliť vysokou penetráciou širokopásmového pripojenia. Vďaka tomu sa vlani zvýšil predaj Smart TV o 20 percent, pričom v tomto roku očakáva spoločnosť GfK ďalší rast na úrovni 12 percent.

Kevin Walsh pokračuje „Trhy s technologickými produktami a službami sú stále vyspelejšie, a faktory špecifické pre jednotlivé krajiny tak majú relatívne väčší podiel na raste než celosvetové alebo regionálne trendy. Počet pripojených spotrebiteľov pritom neustále rastie a mnohí z nich využívajú čím ďalej, tým šršie možnosti pripojenia.“