Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Meno Johna Coopera, ktorý sa narodil pred 98 rokmi, je nielen synonymom skvelých úspechov vo Formule 1, ale aj tradičného športového ducha značky MINI. John Cooper v klasickom Mini položil pred 60 rokmi základy legendárnych pretekárskych víťazstiev. Bol to začiatok spolupráce medzi MINI a rodinou Cooperovcov, ktorá trvá dodnes. Táto spoločná tradícia sa tiahne od úplne prvého modelu Mini Cooper, ktorý sa predstavil v septembri 1961, až po športové modely John Cooper Works v súčasnej ponuke.

Na pripomenutie tohto výročia prináša britská prémiová značka špeciálnu edíciu modelu MINI 3-dverové, v ktorom sa spája návrat do histórie so špičkovou technológiou. Edícia MINI Anniversary Edition je poctou Johnovi Cooperovi, ktorý navždy odišiel v roku 2000 a je zároveň aj jeho odkazom, ako si maximálnu zábavu z jazdy užívame v segmente prémiových malých vozidiel dnes.

Vďaka exkluzívnemu dizajnu a prvkom výbavy sa edícia Anniversary Edition stáva atraktívnou pre tých fanúšikov MINI na celom svete, ktorých vášňou je športová história značky úzko spojená s menom John Cooper. V špeciálnej edícii bude v ponuke MINI Cooper 3-dverové (kombinovaná spotreba: 6,1 — 5,5 l/100 km podľa WLTP, 5,5 — 5,3 l/100 km podľa NEDC; kombinované emisie CO2: 138 — 124 g/km podľa WLTP, 127 — 120 g/km podľa NEDC), MINI Cooper S 3-dverové (kombinovaná spotreba: 6,7 — 6,2 l/100 km podľa WLTP, 6,5 — 6,2 l/100 km podľa NEDC; kombinované emisie CO2: 151 — 140 g/km podľa WLTP, 149 — 142 g/km podľa NEDC) a MINI John Cooper Works (kombinovaná spotreba: 7,1 — 6,8 l/100 km podľa WLTP, 7,1 — 6,9 l/100 km podľa NEDC; kombinované emisie CO2: 161 — 155 g/km podľa WLTP, 163 — 158 g/km podľa NEDC). Výroba je limitovaná len na celkovo 740 vozidiel. Počet vozidiel v tejto edícii odkazuje na štartové číslo 74, ktoré mal klasický model Mini Cooper pri svojej prvej účasti na pretekárskej trati.

John Cooper získal status pretekárskeho priekopníka už v päťdesiatych rokoch a so svojimi športovými vozidlami s motorom umiestneným v strede spôsobil revolúciu vo Formule 1. Jeho dodnes využívaný nápad, umiestniť motor za vodiča namiesto pred neho, pomohol Jackovi Brabhamovi k zisku dvoch titulov majstra sveta vo Formule 1 v rokoch 1959 a 1960. Jazdil na pretekárskych modeloch Cooper. Svojou záľubou v neortodoxných riešeniach sa Cooper podobal svojmu priateľovi a konštruktérovi Alecovi Issigonisovi, ktorý zasa klasickým modelom Mini spôsobil revolúciu v segmente malých vozidiel. John Cooper okamžite rozpoznal športový potenciál kompaktného štvorsedadlového vozidla a inicioval výrobu malých sérií vozidiel s väčšími brzdami a s výkonom motora zvýšeným z 25 kW (34 k) na 40 kW (55 k). Zrodil sa Mini Cooper a bol to okamžitý úspech. Značka Cooper a nápis s menom obkolesený červeným kruhom sa stál slávnym. O dva roky nasledoval ešte silnejší model Mini Cooper S, ktorý bol základom troch celkových víťazstiev v Rely Monte Carlo v rokoch 1964, 1965 a 1967.

Odvtedy sa Cooperove súbory upravených doplnkov pre sériovo vyrábané vozidlá značky tešili rastúcej popularite. A ešte pred uvedením moderného MINI v roku 2001, vznikla značka John Cooper Works. Prostredníctvom tejto značky pokračoval v spolupráci s MINI napríklad aj John Michael „Mike” Cooper, syn šéfa tímu Formuly 1.

Od roku 2008 sú modely John Cooper Works na vrchole výkonnostnej ponuky značky MINI, teraz s výkonom 225 kW (306 k) a technológiou podvozka s pretekárskym know-how. Spoločnú športovú kariéru značiek MINI a John Cooper Works v ostatných rokoch opäť pripomenulo šesť celkových víťazstiev v Rely Dakar. Príslušník najmladšej generácie Charlie Cooper prispieva k spolupráci medzi svojou rodinou a značkou MINI ako pretekár a ambasádor značky.

Prvky spoločnej histórie značky MINI a rodiny Cooperovcov možno nájsť v interiéri aj na exteriéri vozidiel z novej edície. Vozidlá navrhnuté Johnom Cooperom sa dali ľahko rozoznať vďaka zelenému laku s bielymi doplnkami. Vozidlá z edície MINI Anniversary Editions sú v ponuke v zelenej metalíze British Racing Green. K dispozícii je aj čierna metalíza Midnight Black a pre model MINI John Cooper Works aj zelená farba Rebel Green. Všetky farebné vyhotovenia sú v kombinácii s bielou farbou na streche, krytoch vonkajších spätných zrkadiel, kľučkách dverí a okrajoch predných aj zadných svetiel. Ostatné prvky úpravy exteriéru sú vo vysokolesklej čiernej farbe Piano Black.

Tieto prvky exteriéru dopĺňajú biele pruhy na kapote a viacero červených doplnkov. Číslo 74 na kapote a dverách vozidiel zo špeciálnej edície je pripomienkou začiatku športovej kariéry. Bolo štartovým číslom klasického modelu Mini Cooper, keď prvý krát zvíťazil na pretekárskej trati.

Edícia MINI Anniversary Edition spája prvky úpravy John Cooper Works s exkluzívnymi modelovými črtami, ktoré zdôrazňujú športový charakter a zároveň pripomínajú aj historické korene. Napríklad: elektronicky riadené odpruženie dopĺňajú 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin John Cooper Works v dvojfarebnom dizajne Circuit Spoke. Logo COOPER sa nachádza na prahoch dverí, bočných oknách, C-stĺpikoch a na stredovej priečke športového volantu potiahnutého kožou Nappa.

Výbava interiéru v tejto edícii zahŕňa športové sedadlá Dinamica vo vyhotovení Carbon Black, poťah stropu antracitovej farby, pedále z nehrdzavejúcej ocele a úpravu interiéru vo vysokolesklej čiernej farbe Piano Black. Červený kruh z pôvodného loga John Cooper zdobí veko batožinového priestoru a lišty interiéru na strane spolujazdca. Na strane vodiča nesú interiérové lišty podpisy Johna, Mikea a Charlieho Coopera. Ďalším znakom exkluzívneho charakteru edície je emblém s podpisom John Cooper na vnútornom ráme dverí vodiča a tiež ručne písaný nápis 1 of 740 a slová 60 YEARS OF MINI COOPER – THE UNEXPECTED UNDERDOG.

Exkluzívny a športový vzhľad vozidiel tejto edície možno zvýrazniť vybranými doplnkami z ponuky Original MINI Accessories. Lišta MINI Waistline Finisher v čiernej farbe Piano Black dopĺňa atraktívny kontrast čiernych a bielych prvkov exteriéru. K ďalším možnostiam patrí karbónová úprava antény a výfuku MINI Sport. Pre model MINI John Cooper Works v edícii Anniversary Edition sú tiež k dispozícii perforované a drážkované brzdové kotúče John Cooper Works.

Značky: