Tieto dva telefóny boli najviac očakávanými zariadeniami na výstave MWC v Barcelone.
Netrpezlivo sa čakalo, s čím príde tento rok Samsung a ako odpovie na požiadavky používateľov. Zdá sa, že spätná väzba od ľudí je pre túto firmu a jej nové vedenie hlavnou hybnou silou. Samsung Galaxy S7 a S7 edge totiž obsahujú všetky veci, ktoré používatelia žiadali. Dizajn je krásny, vyrobené sú zo skla a kovu, poskytujú dlhšiu dobu prevádzky na batériu, majú lepšie chladenie, vylepšenú odolnosť voči vode a prachu a splnená bola aj najhlasnejšia požiadavka – vrátila sa podpora microSD karty, a to až do kapacity 200 GB. Poďme ale pekne poporiadku.
Neprehliadnite tiež Ondrejove video, v ktorom vám zodpovie na vaše otázky týkajúce sa modelov Samsung Galaxy S7 a S7 edge
Model s plochým displejom
Samsung Galaxy S7 má 5,1-palcový Super AMOLED displej, ktorý má v porovnaní s modelom S6 o niečo kontrastnejšie podanie farieb. Novinkou je režim Alway-On, keď je na displeji trvalo zobrazený údaj napr. o čase, zmeškaných hovoroch alebo stretnutiach a pritom je spotreba energie v tomto režime nízka. Zadná časť telefónu je zakrivená a lepšie sa tak drží v ruke. Kapacita batérie je 3000 mAh.
Samsung Galaxy S7 edge
V tomto prípade sú zakrivené obe strany displeja a jeho uhlopriečka je 5,5 palca. Samsung pripravil aj nový softvér na bočnú lištu a lepšie využil jej potenciál. Teraz vidíte dvojicu ikon napr. na rýchly prístup k aplikáciám alebo k vybraným kontaktom. Môžete si vybrať aj ďalšie informačné lišty alebo zobraziť na zahnutej hrane displeja pravítko. Kapacita batérie sa zvýšila na 3600 mAh.
Procesorom je osemjadrový Exynos a operačným systémom Android 6.0. Novinkou je 4 GB RAM, pamäťový priestor je voliteľný od 32 do 128 GB. Vo vnútri je modul na rýchle nabíjanie a tiež aj podporu rýchleho bezdrôtového nabíjania. Zmenila sa aj bezdrôtová nabíjačka, ktorá teraz umožňuje položiť mobil pri nabíjaní do šikmej polohy, aby naň bolo lepšie vidieť a zároveň netreba hľadať správnu polohu mobilu na nabíjačke.
Inovovaný fotoaparát
Samsung sa rozhodol aj pre odvážny a celkom správny krok – skončila doba za naháňaním sa v počte megapixelov v kamere. Kvalita výslednej fotky či videa totiž závisí predovšetkým od kvality optiky a snímacích prvkov a až potom od počtu snímačov. Výrobca teraz použil technológiu dual pixel a plocha snímačov je väčšia. To sa výrazne podpísalo na tom, aké fotografie sa dajú s novými modelmi realizovať, a to hlavne pri nízkej úrovni vonkajšieho svetla. Šošovka fotoaparátu je teraz o niečo menej vystupujúca z tela telefónu. Svetelnosť objektívu je F1,7, a to pre zadnú aj prednú kameru. Zadná kamera je vybavená optickou stabilizáciou a jej rozlíšenie je 12 MPix. Rozlíšenie prednej kamery je 5 Mpix.
Zadný fotoaparát má teraz vyššiu rýchlosť uzávierky a presnejšie automatické zaostrovanie. Nový režim Motion Panorama prináša do tradičných panoramatických fotografií aj pohyb.
Odolnosť a optimalizovaný výkon pre hry
Oba telefóny majú vyššiu odolnosť voči vode a prachu, teraz je to najvyšší stupeň IP68 a pritom nie sú potrebné žiadne krytky, ako v staršom modeli.
Samsung upravil hardvér a softvér v telefónoch a optimalizoval ich na vysoký výkon aj v hrách. Zmenil sa aj chladiaci systém a telefón sa teraz ani pri vyššom výkone nezahrieva. Výkonný procesor a väčšia kapacita batérie zaisťujú dlhší čas na hranie. Keď spustíte hru, môžete si nastaviť, aká bude spotreba energie v porovnaní s výkonom. Tiež môžete potlačiť notifikácie, aby ste mohli nerušene hrať. Zážitky z hry si môžete navyše nahrať a zdieľať ich s ostatnými. Novinkou je aj podpora rozhrania Vulkan API, čo znamená pre vývojárov možnosť pripraviť hry optimalizované pre tieto nové telefóny.
Príslušenstvo
V príslušenstve nájdete rôzne obaly, slúchadlá, ale aj externé objektívy na rozšírenie uhla záberu. Najdôležitejším príslušenstvom sú však okuliare pre virtuálnu realitu Gear VR a tiež 360° kamera Gear 360. Hlavne kvôli podpore Gear VR Samsung v týchto modeloch ponechal port USB 2.0.
Ceny:
Galaxy S7 – 699 EUR pre 32 GB verziu
Galaxy S7 edge – 799 EUR pre 32 GB verziu
Tento článok vyšiel aj v tlačenom marcovom vydaní TOUCHIT č. 2/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.